Проф.
Здравко Митков

Образование

  • 1974 – 1978 - НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов” Театрална режисура
  • (Актьорско майсторство, Режисура, История на изкуството, Философия, Теория на драмата, История на литературата и др.)
  • 1973 – 1974 - СУ “Св. Климент Охридски” - Българска филология
  • 1967 – 1971 - Техникум по слаботокова електротехника, София

Практика

  • 1992 – до момента - Театър “СОФИЯ”, София
  • 1988 – 1992 - Сатиричен театър “Алеко Константинов”, София
  • 1986 – 1988 - Младежки театър, София
  • 1984 – 1986 - Театър “Б. Дановски”, Перник
  • 1979 – 1984 - Театър “К. Величков”, Пазарджик
  • 1978 – Народен театър “Иван Вазов”, София

Гастроли в чужбина

  • 1997 - “Армстронг тиътър”, Колорадо Спрингс, Колорадо, САЩ
  • 1994 - “Народен театър” Щип, Македония
  • 1989 - “Нов американски театър”, Рокфорд, Илинойс, САЩ


Гастроли в България

  • Народен театър “Иван Вазов”
  • Малък градски театър “Зад канала”, София
  • Театър “Сълза и смях”
  • Театър “Алтернатива”, София
  • НДК – София
  • Драматичен театър – Пловдив
  • Драматичен театър – Русе
  • Драматичен театър – Бургас
  • Драматичен театър – Димитровград
  • Драматичен театър – Габрово
  • Народна опера – Стара Загора
  • Театър 199 – София
  • Национален музикален театър – София
  • Национална опера и балет


ПЕДАГОГИЧЕСКА ПРАКТИКА И ЗАЕМАНИ ДЛЪЖНОСТИ

  • от 1999 – до момента - НАТФИЗ “Кр.Сарафов” - професор – художествен ръководител на клас - АКТЬОРСКО МАЙСТОРСТВО и РЕЖИСУРА
  • 2000 – 2003 - НАТФИЗ “Кр.Сарафов” - РЕКТОР
  • 2000 – НАТФИЗ “Кр.Сарафов”  - ЗАМЕСТНИК-РЕКТОР
  • 1997 – 2000 - Висша атестационна комисия към Министерски съвет – член на Научната комисия
  • 1997 (март-май) - Колорадо Колидж, Колорадо Спрингс, САЩ – гост-професор: Лекции по режисура
  • 1996 – 1999 - НАТФИЗ “Кр.Сарафов” – доцент
  • 1985 – 1996 - НАТФИЗ “Кр.Сарафов” – главен асистент


ПРЕВОДИ ОТ АНГЛИЙСКИ ЕЗИК:

  • ”НОЩТА НА ИГУАНАТА” от Тенеси Уилямс
  •  ”ВЪВЕДЕНИЕ КЪМ “РОМЕО И ЖУЛИЕТА” от проф.Томас Перът
  • ”ЧУДЕСНА НЕДЕЛЯ ЗА КРЕВ КЬОР” от Тенеси Уилямс
  •  ”ЛЯТО И ДИМ” от Тенеси Уилямс
  •  ”КРИЛЕ” от Артър Копит
  • ”АРСЕНИК И СТАРИ ДАНТЕЛИ” от Джоузеф Кесълринг
  •  ”ШУМЪТ НА ВЪРБИТЕ” от Алън Бенет (по Кенет Грейъм)
  •  ”ВИШНЕВИ СЕСТРИ” от Майкъл Грийн
  •  ”ЕКВУС” от Питър Шафър


ОТ РУСКИ ЕЗИК:

  •  ”ИЗЛИШНИ НЕЩА ОТ ЛИЧНИЯ ЖИВОТ” от Сергей Коковкин

ДРАМАТИЗАЦИИ  

  • ”ДОН КИХОТ” по Сервантес и Булгаков
  •  ”АЛИС В ОГЛЕДАЛНИЯ СВЯТ” по Луис Каръл
  •  ”И СЪРЦЕТО НАЙ-СЕТНЕ УМИРА” по Атанас Далчев
  • ”АРИСТОФАНИЯ” по Аристофан


ПУБЛИКАЦИИ

  • “ПРОБЛЕМИ НА ВЕРБАЛНИТЕ СРЕДСТВА В КОНТЕКСТА НА СЪВРЕМЕННИЯ ТЕАТЪР” (цикъл лекции по Режисура II курс – КОЛОРАДО КОЛИДЖ, Колорадо Спрингс, САЩ – 1997)
  • “ЛЮБЕН ГРОЙС – ЕДНО ВДЪХНОВЕНИЕ ЗА ДНЕС”  (сп. “Театър” – бр.3/4 1995)
  •  “АВТОРАЗПИТ” (сп. “Театър” – бр.4/5 1992)
  •  “КУЛТУРЕН НАБЛЮДАТЕЛ” – серия рецензии (в-к “Стандарт Уикенд”, бр.34 – 49/1992)
  •  “ОЦЕЛЕЛИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ” (“Театрален бюлетин” – САБ, бр.4/1982)
  •  “ПОСТАНОВЪЧНИТЕ ПРОБЛЕМИ В ТЕАТЪРА ЗА ДЕЦА (“Театрален бюлетин” – САБ, бр.2/1982)
  • “СЪЗДАВАНЕ НА ПРЕДСТАВЛЕНИЯ ЗА ДЕЦА В ЕПОХАТА НА МАСМЕДИИТЕ” (Доклад пред IX Световен Конгрес на АСИТЕЖ, април 1987, Аделаид, Австралия; “Театрален бюлетин” САБ, бр.2/1988)


НАЦИОНАЛНИ НАГРАДИ

  • НАГРАДА НА СОФИЯ (2002) за постановката на операта “ФАУСТ” – 2002
  • НАГРАДА ЗА РЕЖИСУРА – “АСКЕЕР 2000”  за спектакъла “РАЗВРАТНИКЪТ” – 2000
  • НАГРАДА ЗА РЕЖИСУРА (1986) III Национален преглед на камерните постановки, Враца за спектакъла “НОЖ В СЪРЦЕТО”
  • НАГРАДА ЗА РЕЖИСУРА (1985) Национален преглед “Поглед към вековете” – за спектакъла “ОЛИМПИЙ ИЛИ РЕКВИЕМ ЗА ПРИЯТЕЛЯ”
  • НАГРАДА ЗА РЕЖИСУРА (1984) VII Национален преглед на българската драма и театър за спектакъла “РЕЙС”
  •  НАГРАДА НА МНО (1983) за спектакъла “ЦЯЛАТА ИСТИНА ЗА СВ. ГЕОРГИ”
  • НАГРАДА НА САБ (1982) “НАЙ-ДОБЪР МЛАД РЕЖИСЬОР”
  • НАГРАДА ЗА РЕЖИСУРА (1980) IV Национален преглед на детско-юношеската драматургия и театър – за спектакъла “МЕКО КАЗАНО”


РЕАЛИЗИРАНИ ПОСТАНОВКИ
1. “ЩАСТЛИВЕЦЪТ ИДЕ” от Р. Божанов
1979, Пазарджик
2. “СТЪКЛЕНАТА МЕНАЖЕРИЯ” (“THE GLASS MENAGERIE”)
от Т. Уилямс
1979, Пазарджик
3. “МЕКО КАЗАНО” от В. Петров
1980, Пазарджик
4. “УМОРЕНИЯТ КОН” (“LE CHEVAL EVANOUI”) от Фр. Саган
1980, Пловдив
5. “ЖЕНСКА УПРАВИЯ” от Аристофан/Мерл
1981, Пазарджик
6. “СТАРЧЕТО И СТРЕЛАТА” от Н. Русев
1981, Димитровград
7. “РОМЕО И ЖУЛИЕТА” (“ROMEO AND JULIET”) от У. Шекспир
1981, Пазарджик
8. “МАЙКА ПАРАШКЕВА” от Габе/Гройс
1982, Русе
9. “ИЗЛИШНИ НЕЩА ОТ ЛИЧНИЯ ЖИВОТ” от С. Коковкин
1982, Театър “СОФИЯ”
10. “КОПЧЕ ЗА СЪН” от В. Петров
1983, Пазарджик
11. “ЦЯЛАТА ИСТИНА ЗА Св.ГЕОРГИ” от М. Милков
1983, Перник
12. “ЕСПРЕСО КРАЙ ДУНАВА” от Ф. Каринти
1984, Кафе-театър САБ, София
13. “РЕЙС” от Ст. Стратиев
1984, Перник
14. “НОЖ В СЪРЦЕТО” от Т. Уилямс
1985, Театър 199
15. “СИЛАТА НА СЪДБАТА” от Дж. Верди
1985, Държавна опера Ст. Загора
16. “ОЛИМПИЙ ИЛИ РЕКВИЕМ ЗА ПРИЯТЕЛЯ” от П. Пелинов
1985, Пазарджик
17. “ДВУГЛАВИЯТ ОРЕЛ” (“L’AIGLE A DEUX TETES”) от Ж. Кокто
1986, Младежки театър
18. “ИЗЛИШНИ НЕЩА ОТ ЛИЧНИЯ ЖИВОТ” от С. Коковкин
1985, БНТ, телевизионен театър
19. “ОБИЧАН ДО СМЪРТ” от К. Донков
1986, Младежки театър
20. “ЖИВОТЪТ, МАКАР И КРАТЪК” и “САУНА” от Стратиев/Каринти
октомври 1986, Сатиричен театър
21. “ТЪКАЧКА НА СЪНИЩА” от А. Вайехо
1986, Учебен театър, НАТФИЗ
22. “МЮЗИКЪЛ ЗА ПЕТ ПАРИ” (“THE THREEPENNY OPERA”)
от Брехт/Ступел
1987, Перник
23. “ГОЛЯМ КОЛКОТО МАЛКА ЯБЪЛКА” от П. Анастасов
1987, Народен театър
24. “КОПЧЕ ЗА СЪН” от В. Петров
1987, Младежки театър
25. “АРСЕНИК И СТАРИ ДАНТЕЛИ” (“ARSENIC AND OLD LACE”)
от Дж. Кесълринг
февруари 1988, Сатиричен театър
26. “АЛИС В ОГЛЕДАЛНИЯ СВЯТ” (“ALICE IN THE LOOKING-
GLASSWORLD”) от Каръл/Митков
1988, Младежки театър
27. “МЪРТВИ ДУШИ” (“DEAD SOULS”) от Гогол/Булгаков
януари 1989, Сатиричен театър
28. “И СЪРЦЕТО НАЙ-СЕТНЕ УМИРА” от Ат. Далчев/Митков
1988, НДК, София
29. “ОБИЧАТЕ ЛИ ЧОВЕШКО” от М. Иванов
април 1989, Сатиричен театър
30. “РЕЙС” от Ст. Стратиев
май 1989, N.A.T., Рокфорд, Илинойс, САЩ
31. “АНТИХРИСТ – СУПЕРЗВЕЗДА” от М. Хубай
януари 1990, Сатиричен театър
32. “КУКЛЕНИКА” от Береш/Бръзицов
1990, Учебен театър, НАТФИЗ
33. “ПРОФЕСИОНАЛИСТЪТ” от Д. Ковачевич
1990, Малък Градски Театър
34. “О, ЩАСТЛИВИ ДНИ” (“O, HAPPY DAYS”) от С. Бекет
1990, Народен театър “Ив. Вазов”
35. “БИЛЯРД” от Вл. Губарев
1991, Театър “СЪЛЗА И СМЯХ”
36. “ГОЛЕМИЯТ БРИЛЯНТЕН ВАЛС” от Др. Янчар
1991, Учебен театър НАТФИЗ
37. “АЛИС В ОГЛЕДАЛНИЯ СВЯТ” (“ALICE IN THE LOOKING-
GLASSWORLD”) от Каръл/Митков
1991, Т-р “АЛТЕРНАТИВА”
38. “СВИДЕТЕЛ ПО ДЕЛО №1” от Л. Пеевски
1991, Славянска беседа

39. “НОЩТА НА ИГУАНАТА” (“THE NIGHT OF THE IGUANA”) от Т. Уилямс
1992, Малък Градски Театър
40. “В САМОТАТА НА ПАМУКОВИТЕ ПОЛЕТА” (“DANS LA SOLITUDE DES CHAMPS DE COTON”) от Б.- М. Колтес
1992, НДК
41. “ВЕНЕЦИАНСКИЯТ ТЪРГОВЕЦ” (“THE MERCHANT OF VENICE”)
от У. Шекспир
1992, Народен театър “Ив. Вазов”
42. “РЕЙС” от Ст. Стратиев
1992, Театър “АЛТЕРНАТИВА”
43. “ИТАЛИАНКАТА” (“THE ITALIAN GIRL”) от Мърдък/Сондърс
1992, Театър “СОФИЯ”
44. “М. БЪТЕРФЛАЙ” (“M. BUTTERFLY”) от Д. Х. Уонг
1993, Театър “СОФИЯ”
45. “НАШИЯТ ГРАД” (“OUR TOWN”) от Т. Уайлдър
1993, Учебен театър НАТФИЗ
46. “ЖЕНИТЕ В ПАРЛАМЕНТА” (“THE WOMEN IN THE PARLIAMENT”) от Аристофан/Митков
1993, Младежки театър
47. “РОМЕО И ЖУЛИЕТА” (“ROMEO AND JULIET”) от У. Шекспир
1993, Учебен театър НАТФИЗ
48. “АДСКАТА МАШИНА” (“LA MACHINE INFERNALE”) от Ж. Кокто
1994, Учебен театър НАТФИЗ
49. “РЕКВИЕМ ЗА ЕДИН ШПИОНИН” от Г. Табори
1994, Учебен театър НАТФИЗ
50. “РЕЙС” от Ст. Стратиев
30.09.1994, Народен театър – ЩИП, МАКЕДОНИЯ
51. “ЙОНАДАВ” (“JONADAB”) от П. Шафър
1995, Театър “СОФИЯ”
52. “ЛЯТО И ДИМ” (“SUMMER AND SMOKE”) от Т. Уилямс
1995, Театър “СОФИЯ”
53. “ЧУДЕСНА НЕДЕЛЯ ЗА КРЕВ КЬОР “(“A LOVELY SUNDAY FOR CREVE COEUR”) от Т. Уилямс
1996, Театър Бургас
54. “АРИСТОФАНИЯ” от Аристофан/Митков
1996, Балчик
55. “НАПРАЗНИ УСИЛИЯ НА ЛЮБОВТА” (“LOVE’S LABOUR’S LOST”)
от У. Шекспир
1996, Театър “СОФИЯ”
56. “ИНЦИДЕНТ В ЗДРАЧА” (“INCIDENT AT TWILIGHT”) от Фр. Дюренмат
1996, Театър 199
57. “РОМУЛ ВЕЛИКИ” (“ROMULUS THE GREAT”) от Фр. Дюренмат
декември 1996, Сатиричен театър
58. “ЕКВУС” (“EQUUS”) от П. Шафър
1997, “Армстронг тиътър”, Колорадо Спрингс, САЩ
59. “НЕРОН – СУПЕРЗВЕЗДА” от М. Хубай
1997, Учебен театър НАТФИЗ
60. “АЛИС В ОГЛЕДАЛНИЯ СВЯТ” (“ALICE IN THE
LOOKING-GLASSWORLD”) от Л. Каръл/Митков
1997, Театър “СОФИЯ”
61. “АДСКАТА МАШИНА” (“LA MACHINE INFERNALE”)
от Ж.Кокто
1998, Театър “СОФИЯ”
62. “БОРЦИ” от С. Карас
03.10.1998, Малък Градски Театър
63. “ЕКВУС” (“EQUUS”) от П. Шафър
18.11.1998, Театър “СЪЛЗА И СМЯХ”, София
64. “ПРАЗНИ СТАИ” от Ст. Стратиев
01.04.1999, Театър “СОФИЯ”
65. “ЧЕРЕП В КОНЕМАРА” (“A SKULL IN CONNEMARA”)
от М. МакДона
04.10.1999, Театър Габрово
66. “РАЗВРАТНИКЪТ” (“LE LIBERTIN”) от Ерик-Еманюел Шмит
16.03.2000, Театър “СОФИЯ”
67. “КЛЕТКА ЗА ПЕПЕРУДИ” (“LA CAGE AUX FOLLES”)
от Джери Хърман
22.04.2000, Музикален театър “Ст. Македонски” – София
68. “ХОТЕЛ МЕЖДУ ТОЯ И ОНЯ СВЯТ” (“HOTEL DES DEUX MONDES”) от Ерик-Еманюел Шмит
05.12.2000, Театър Пловдив
69. “ПЕТ МЪЛЧАНИЯ” (“FIVE KINDS OF SILENCE”) от Шийла Стивънсън
март 2001 – Българско национално радио.
70. “КЛЮЧЪТ” (“THE KEY”) от Джун’ичиро Танидзаки
29.04.2001, Театър “Възраждане”
71. “ИДЕ МИ ДА ТЕ УБИЯ” (“UNE ENVIE DE TUER”) от Ксавие Дюранже
11.10.2001, Учебен Театър - НАТФИЗ
72. “ПРОСЯШКА ОПЕРА” (“BEGGAR’S OPERA”) от Джон Гей
29.11.2001, Театър “СОФИЯ”
73. “ФАУСТ” (“FAUST”) от Шарл Гуно (Charles Gounod)
20.12.2001, НАЦИОНАЛНА ОПЕРА – София
74. “ПРОЛЕТНО ПРОБУЖДАНЕ” (“SPRING AWAKENING”)
от Франк Ведекинд
14.02.2002, Учебен театър НАТФИЗ


75. “ХОТЕЛ МЕЖДУ ТОЯ И ОНЯ СВЯТ” (“HOTEL DES DEUX MONDES”) от Ерик-Еманюел Шмит
03.10.2003, Театър “СОФИЯ”
76. “КЛЕТКА ЗА СЕСТРИЧКИ” (“LA CAGE AUX FOLLES”)
от Жан Поаре
23.03.2004, Сатиричен театър “Ал.Константинов”
77. “ВЕНЕЦИАНСКА ЗАГАДКА” (“ANONIMO VENEZIANO”)
от Джузепе Берто
03.04.2004, Театър “Възраждане”
78. “ЖАРАВА” от Димитър Дъбов
30 май 2004 – Българско национално радио
79. “АРСЕНИК И СТАРИ ДАНТЕЛИ” (“ARSENIC AND OLD LACE”)
от Дж. Кесълринг
08 декември 2004, Театър “СОФИЯ”
80. “УМОРЕНИТЕ КОНЕ ГИ УБИВАТ, НАЛИ?” (“THEY SHOOT HORSES, DON’T THEY”) от Хорас Маккой
14 октомври 2005, Учебен театър НАТФИЗ
81. “ПОСЛЕДНАТА НОЩ НА СОКРАТ” от Ст. Цанев
23 октомври 2005, Българско национално радио
82. “ПРОЦЕСЪТ СРЕЩУ ДОН ЖУАН” (“LA NUIT DE VALOGNES”) от Ерик-Еманюел Шмит
10 февруари 2006, Учебен театър НАТФИЗ
83. “ПОСЛЕДНАТА НОЩ НА СОКРАТ” от Стефан Цанев
24 март 2006, Народен театър “Ив. Вазов”
84. “РОМЕО И ЖУЛИЕТА” (“ROMEO AND JULIET”) от У. Шекспир
16 януари 2007, Театър “СОФИЯ”
85. “ОБЩЕСТВЕН ВРАГ” (“AN ENEMY OF THE PEOPLE”)
от Хенрик Ибсен / Артър Милър
19 март 2007, Театър Пловдив
86. „УМОРЕНИТЕ КОНЕ ГИ УБИВАТ, НАЛИ?” (“THEY SHOOT HORSES, DON’T THEY?”) от Хорас Маккой
31 януари 2008, Театър „СОФИЯ”
87. „ВОЛПОНЕ” („VOLPONE”) от Бен Джонсън
10 октомври 2008, Народен театър „Ив. Вазов”

Календар