КАТЕГОРИИ
Бакалавърска степен
Основана:
1980 г.
Образователна степен:
Бакалавър
-
ХАРАКТЕРИСТИКА НА СПЕЦИАЛНОСТТА
Обучението осигурява широкопрофилни теоретични знания и практически умения и придобиване на професионални навици за работа в екип. В учебния процес студентите защитават проекти, които реализират като годишни курсови работи – сторибордове и филми от различни жанрове на анимацията в Учебния аудиовизуален комплекс на Академията.
След интердисциплинарното обучение в първи курс, приоритетите се фокусират върху рисуване и живопис, класическа анимация, анимационен сториборд и компановка, триизмерна цифрова анимация, дигитална обработка на изображението, анимационна режисура, компютърна графика, превизуализация, изграждане на виртуална и огментирана реалност. Периметърът на задължителните дисциплини е допълнен от история на пластичните изкуства, история на световното и българското кино, история на анимационното кино, моделиране, митология и религия, естетика и психология.
-
ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ
Обучението е само редовно, с продължителност 4 години. Завършва с публична дипломна защита на анимационен филм, с дължина минимум 2 минути и теоретична работа – минимум 25 страници.
-
КВАЛИФИКАЦИЯ И РЕАЛИЗАЦИЯ
Завършилите придобиват образователно-квалификационна степен “Бакалавър”, с професионална квалификация “Режисьор на анимационен филм” и възможност за работа като аниматори по цялата верига на производствено-творческия процес при създаване на филмови и телевизионни произведения; експерти в областта на филмовото и телевизионно производство; експерти в други области на аудиовизията и новите медии; както и да продължат своето образование в образователно-квалификационна степен “Магистър”.
-
СПЕЦИАЛИЗИРАН ИЗПИТ – „Анимация“
При подаването на документите кандидатите задължително депозират комплектувано портфолио. То може да съдържа: сценарии, есета, стихотворения, разкази, пиеси, романи, картини, рисунки, фотографии, филми, авторска музика, изпълнения на песни и музикални инструменти, записи на музикални участия и други художествени материали по избор на кандидата. Литературните материали трябва да са във формат PDF и да не надвишават 10 страници. Изобразителните материали трябва да са във формат JPG. Аудиовизуалните материали трябва да са във формат MPG-4 и да не надхвърлят общо времетраене от 15 минути. Звуковите материали трябва да са във формат МР-3 и да не надхвърлят общо времетраене от 15 минути. Целта на портфолиото е да представи максимално подробно възможностите на кандидат-студентите, техните интереси, художествени пристрастия и кръгозор. При приемане на документите, портфолиото се запечатва в плик с името на кандидата.
І кръг – практически изпит (анонимен)
Тест за проверка пластическите умения на кандидатите. Продължителност: 6 часа.
Примерни задачи:
- Рисуване на четири различни физически положения и състояния, по зададен типаж.
- Написване на синопсис за анимационна миниатюра по зададена тема и създаване на един от типажите в 4-5 различни положения. Темата се изтегля в дена на изпита.
- Довършване на започната карикатура или текст.
Получилите оценка по-ниска от среден (3.00) отпадат от участие във втори кръг.
ІІ кръг – устен изпит
Тестовете на допуснатите до II кръг кандидати се разглеждат от комисията в присъствието на всеки от тях. Те анализират резултатите и отговарят на въпроси, свързани с изграждането на типажа и композицията, драматургичното и изобразителното решение и други компоненти на анимационното изкуство. Комисията разговаря с кандидатите и върху материалите от представеното портфолио. Целта на този кръг е да се получи задълбочена представа за възможностите, интересите, общата култура, самостоятелното мислене и художествена рефлективност на кандидатите. Получилите оценка по-ниска от среден (3.00) отпадат от участие в класирането.
ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА
- ГЕРЧЕВА, Красимира – Феноменът българска анимация, С., Наука и изкуство, 1983
- МАРИНЧЕВСКА, Надежда – Квадрати на въображението, С., Титра, 2005
- ТОМОВ, Димитър – Рисуването – образователни и творчески аспекти, С., Сборник НХА, стр. 217, Панорама, 2002