КАТЕГОРИИ
Бакалавърска степен
Основана:
1991 г.
Образователна степен:
Бакалавър
ХАРАКТЕРИСТИКА НА СПЕЦИАЛНОСТТА
ДИПЛОМИРАНЕ
Студентите се дипломират с публична защита на драматургичен материал (пиеса или сценарий) и есеистична разработка, свързана с него – минимум 25 страници.
Завършилите специалността “Драматургия” придобиват образователно-квалификационна степен “Бакалавър”, с професионална квалификация “Драматург” и могат да работят като драматурзи, създаващи и/или адаптиращи текстове за нуждите на сценичните и екранни изкуства; редактори, експерти и консултанти при създаване на творби от сценичен и екранен тип; както и да продължат своето образование в образова-телно-квалификационна степен “Магистър”.
ПРИЕМ
При подаването на документите кандидатите задължително депозират комплектувано портфолио. То може да съдържа: сценарии, есета, стихотворения, разкази, пиеси, романи, картини, рисунки, фотографии, филми, авторска музика, изпълнения на песни и музикални инструменти, записи на музикални участия и други художествени материали по избор на кандидата. Литературните материали трябва да са във формат PDF и да не надвишават 10 страници. Изобразителните материали трябва да са във формат JPG. Аудиовизуалните материали трябва да са във формат MPG-4 и да не надхвърлят общо времетраене от 15 минути. Звуковите материали трябва да са във формат МР-3 и да не надхвърлят общо времетраене от 15 минути. Целта на портфолиото е да представи максимално подробно възможностите на кандидат-студентите, техните интереси, художествени пристрастия и кръгозор. При приемане на документите, портфолиото се запечатва в плик с името на кандидата.
І КРЪГ – практически изпит (анонимен)
Тест с писмени драматургични задачи. Продължителност: 6 часа. Получилите оценка по-ниска от среден (3.00) отпадат от участие във втори кръг.
Примерни задачи:
1. Напишете заглавие на драматургична творба, чиято анотация е:
5. Разкажете в 1000 думи сюжет, развит върху следната изходна ситуация:
Яна се прибира в къщи с видимо приповдигнато настроение и торби с покупки в ръцете. Отваря вратата на кухнята с крак и замръзва на прага. На масата, прободен с лъскав самурайски меч, лежи съпругът й.
ІІ КРЪГ – устен изпит
Тестовете на допуснатите до II-ри кръг кандидат-студенти се разглеждат от комисията в присъствието на всеки от тях. Те анализират резултатите и отговарят на въпроси, свързани с изграждането на сюжета, персонажите, конфликта, жанра и други драматургични компоненти. Комисията разговаря с кандидатите и върху материалите от представеното портфолио. Целта на този кръг е да се получи задълбочена представа за възможностите, интересите, общата култура, самостоятелното мислене и художествена рефлективност на кандидатите. Получилите оценка по-ниска от среден (3.00) отпадат от участие в класирането.
ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА:
1. АРИСТОТЕЛ – За поетическото изкуство, С., НИ,1975
2. АРЪНСЪН, Елиът – Човекът – социално животно, С., Дамян Яков, 2009
3. ГОЛМАН, Даниъл – Емоционалната интелигентност, С., Изток-Запад, 2011
4. ДАМЯНОВ, Марин – Двойници и раздвоено съзнание в кинодраматургията, С., Action, 2020
4. ИЗКУСТВОТО НА ВОЙНАТА. Древни китайски трактати, С., Труд, 2009
5. КУН, Николай – Старогръцки легенди и митове, С. Плеяда 2011
6. ЛОРЪНС, Пол и Нейтън Нория – Мотивирани. Как човешката природа оформя решенията ни, С. Класика и стил, 2002
7. ПРОП, Владимир – Морфология на приказката, С., Хр. Ботев, 1995
8. ХЕГЕЛ, Георг Вилхелм Фридрих – Естетика, т. 1-2, С., Европа, 2004
9. ЧАЛДИНИ, Робърт – Влиянието. Психология на убеждаването, С., Изток-Запад, 2005
10. ЮНГ, Карл Густав – Архетиповете на колективното несъзнавано, Плевен, Евразия-Абагар, 2000
11. ЮНГ, Карл Густав – Психологически типове, С., Университетско Издателство, 1996