КАТЕГОРИИ
Бакалавърска степен
Основана:
1973 г.
Образователна степен:
Бакалавър
ХАРАКТЕРИСТИКА НА СПЕЦИАЛНОСТТА
ДИПЛОМИРАНЕ
Обучението завършва с подготовка и защита на бакалавърска теза – теоретично, историческо или критическо изследване в обем не по-малко от 50 страници.
Завършилите специалността придобиват образователно-квалификационна степен “Бакалавър”, с професионална квалификация “Киновед – журналист” и възможност за работа като критици и журналисти в печатни и електронни медии; експерти в областта на филмовото и телевизионно производство; експерти в други области на аудиовизията и новите медии; специалисти в сферата на филмовото разпространение, съхранение и използване на аудиовизуални продукти, фестивални прояви, културни събития; специалисти в управлението и законовото регулиране на държавни, колективни и частни институции в областта на киното, телевизията и аудиовизията (държавни органи, обществени и частни тв канали, дружества за управление на авторски права); както и да продължат своето образование в образователно-квалификационна степен “Магистър”.
ПРИЕМ
СПЕЦИАЛИЗИРАН ИЗПИТ – „Екранни изследвания и журналистика“
При подаването на документите кандидатите задължително депозират комплектувано портфолио. То може да съдържа: сценарии, есета, стихотворения, разкази, пиеси, романи, картини, рисунки, фотографии, филми, авторска музика, изпълнения на песни и музикални инструменти, записи на музикални участия и други художествени материали по избор на кандидата. Литературните материали трябва да са във формат PDF и да не надвишават 10 страници. Изобразителните материали трябва да са във формат JPG. Аудиовизуалните материали трябва да са във формат MPG-4 и да не надхвърлят общо времетраене от 15 минути. Звуковите материали трябва да са във формат МР-3 и да не надхвърлят общо времетраене от 15 минути. Целта на портфолиото е да представи максимално подробно възможностите на кандидат-студентите, техните интереси, художествени пристрастия и кръгозор. При приемане на документите, портфолиото се запечатва в плик с името на кандидата.
І КРЪГ – практически изпит (анонимен)
Писмен анализ на игрален филм, непосредствено след прожекцията му. Продължителност: 4 часа. Получилите оценка по-ниска от среден (3.00) отпадат от участие във втори кръг.
ІІ КРЪГ – устен изпит
Анализите на допуснатите до II-ри кръг кандидати се разглеждат от комисията в присъствието на всеки от тях. Комисията разговаря с кандидатите и върху материалите от представеното портфолио. Целта на този кръг е да се получи задълбочена представа за възможностите, интересите, общата култура, самостоятелното мислене и художествена рефлективност на кандидатите. Получилите оценка по-ниска от среден (3.00) отпадат от участие в класирането.
ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА:
10. ЯНАКИЕВ, Александър – Енциклопедия на българското кино А-Я, С., Титра, 2000