КАТЕГОРИИ
Бакалавърска степен
Образователна степен:
Бакалавър
ХАРАКТЕРИСТИКА НА СПЕЦИАЛНОСТТА
ДИПЛОМИРАНЕ
Студентите, изпълнили задълженията си по учебния план на специалността, се явяват на публична дипломна защита с реализиран продуцентски проект, съдържащ аудиовизуално произведение с дължина минимум 20 минути и теоретична работа – минимум 25 страници.
Завършилите придобиват образователно-квалификационна степен “Бакалавър”, с професионална квалификация “Филмов и телевизионен продуцент” и възможност за работа в творческо-производствения процес на кинематографиите и телевизиите у нас и в чужбина като продуценти, да ръководят аудиовизуални производствени отдели в други държавни и частни структури, както и да продължат своето образование в образователно-квалификационна степен “Магистър”.
ПРИЕМ
При подаването на документите кандидатите задължително депозират комплектувано портфолио. То може да съдържа: сценарии, есета, стихотворения, разкази, пиеси, романи, картини, рисунки, фотографии, филми, авторска музика, изпълнения на песни и музикални инструменти, записи на музикални участия и други художествени материали по избор на кандидата. Литературните материали трябва да са във формат PDF и да не надвишават 10 страници. Изобразителните материали трябва да са във формат JPG. Аудиовизуалните материали трябва да са във формат MPG-4 и да не надхвърлят общо времетраене от 15 минути. Звуковите материали трябва да са във формат МР-3 и да не надхвърлят общо времетраене от 15 минути. Целта на портфолиото е да представи максимално подробно възможностите на кандидат-студентите, техните интереси, художествени пристрастия и кръгозор. При приемане на документите, портфолиото се запечатва в плик с името на кандидата.
І КРЪГ – практически изпит (анонимен)
Кандидатите получават общ за всички сценарен текст, на базата на който решават тест за проверка на уменията им да осмислят текста, да го разкажат синтезирано и да предложат решения за евентуалното времетраене на бъдещия филмов продукт, за възможните места за снимки, за подходящите актьори, за функциите на творческия екип, за размера на бюджета, за построяването на евентуалния снимачен график, за нужното техническо оборудване, за възможните източници на финансиране, за възможното разпространение по различни канали и в различни територии, за съотносимостта на продукта с други подобни и т.н. Продължителност: 2 часа. Получилите оценка по-ниска от среден (3.00) отпадат от участие във втори кръг.
ІІ КРЪГ– устен изпит
Тестовете на допуснатите до II кръг кандидат-студенти се разглеждат от комисията в присъствието на всеки от тях. Те анализират резултатите и отговарят на въпроси, свързани с продуцентските решения, които са предложили. Комисията разговаря с кандидатите и върху материалите от представеното портфолио. Целта на този кръг е да се получи задълбочена представа за възможностите, интересите, общата култура, самостоятелното мислене и художествена рефлективност на кандидатите. Получилите оценка по-ниска от среден (3.00) отпадат от участие в класирането.
ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА:
16. ЯНАКИЕВ, Александър – Българско кино. Енциклопедия. София, 2000
Интернет сайтове
www.imdb.com
www.nfc.bg
www.timetowrite.blogs.com
www.cilect.org