КАТЕГОРИИ
Магистърска степен
СПЕЦИАЛНОСТ „РЕЖИСУРА В СЦЕНИЧНИТЕ ИЗКУСТВА“
Образователно-квалификационна степен „Магистър“
Ръководител на специалността: проф. Пламен Марков
Основен преподавателски екип: проф. Пламен Марков (Предпостановъчна дейност; Постановъчна дейност), доц. д-р Петър Кауков (Предпостановъчна дейност; Постановъчна дейност; Методология на постановъчния процес), Явор Гърдев (Предпостановъчна дейност; Постановъчна дейност), доц. д-р Мира Каланова (Визуална сценична концепция), проф. д-р Васил Рокоманов (Театрална техника и технология).
1. ХАРАКТЕРИСТИКА НА СПЕЦИАЛНОСТТА
Специалността има за цел да отговори на нуждата в българските театри от качествени кадри в управлението на художествени проекти, както и от творци с по-задълбочено организационно и научно познание, предполагащо бъдеща художествено-ръководна или творческо-академична кариера.
По време на обучението си студентите усвояват и прецизират умения за подготовка, осигуряване и провеждане на качествен репетиционен процес. Придобиват се и се задълбочават теоретични знания и практически умения за създаването и изпълнението на театралния продукт, както за художествените, така и за организационните и управленските аспекти на сценичното творчество.
В хода на обучението студентите трябва да изградят и развият професионални умения и навици, да се запознаят с основни школи, методи, технологии и техники в театралното творчество, да се научат да работят в екип, като се създават рефлекси за бърза и пълноценна приспособимост в богатия спектър от естетически и организационни направления в съвременните сценични изкуства.
2. ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ
Редовно – 2 семестъра и практическа работа по дипломен спектакъл, съгласно приет учебен план на специалността.
По време на практическата си работа студентите преминават пълни репетиционни процеси на два режисьорски откъса (или едноактни пиеси), както и интензивна подготовка на дипломен спектакъл, чийто идеен проект са представили при кандидатстването. През учебната година в 2 семестъра студентите преминават през постановъчни задачи и натоварен теоретико-практически курс, насочен към овладяване на знания и умения по цялостната дейност на режисьора в съвременните сценични изкуства.
Дипломният спектакъл се осъществява по един от следните начини:
- като постановка в професионален театър (препоръчително);
- като проектен спектакъл в Театър НАТФИЗ;
- като копродукция между НАТФИЗ и друг културен институт;
- като независим проект;
- на учебна сцена в НАТФИЗ (при наличие на възможност).
Дипломирането е чрез защита на магистърска теза, след публичен показ на дипломен спектакъл и покриване на необходимия брой кредити.
3. КВАЛИФИКАЦИЯ И РЕАЛИЗАЦИЯ
Завършилите специалността РСИ придобиват образователно-квалификационна степен „Магистър“ с професионална квалификация „Режисьор в сценичните изкуства“. Те могат да работят на творчески позиции или да заемат ръководни длъжности в театрални и други културни институти, както и в театралната педагогика.
4. ПРИЕМЕН ИЗПИТ
Редовен прием: 01-10 септември 2020 г.
При подаването на документите кандидатите депозират комплект документи – идеен проект за бъдещ дипломен спектакъл. Комплектът трябва да съдържа:
- Мотиви за избор на конкретната пиеса / текст за театър / драматизация или тема за импровизационен репетиционен процес (до 2 стандартни страници);
- Режисьорска експликация на бъдещия спектакъл (до 5 стандартни страници);
- Портфолио с информация за досегашната творческа дейност на кандидата.
Портфолиото може да съдържа и: сценарии, есета, стихотворения, разкази, пиеси, романи, картини, рисунки, фотографии, филми, авторска музика, изпълнения на песни и музикални инструменти, записи на музикални участия и други художествени материали по избор на кандидата. Литературните материали трябва да са във формат PDF и да не надвишават 10 страници. Изобразителните материали трябва да са във формат JPG. Аудиовизуалните материали трябва да са във формат MPG-4 и да не надхвърлят общо времетраене от 15 минути. Звуковите материали трябва да са във формат MP-3 и да не надхвърлят общо времетраене от 15 минути. Целта на портфолиото е да представи максимално подробно възможностите на кандидат-студентите, техните интереси, естетически критерии, художествени наклонности и кръгозор. При изпращане на документите за аудиовизуалните, визуалните и аудио-материалите се прилагат линкове към интернет платформи или облачни пространства, където могат да бъдат видени с предоставена парола.
Приемните изпити по специалността „Режисура в сценичните изкуства” се провеждат в два кръга:
I кръг (писмен, анонимен)
Есе по зададена тема, свързана с естетическите и емоционалните преживявания на кандидата. Продължителност: 4 часа.
II кръг (устен изпит) – Събеседване с комисията за общата и театрална култура на кандидата. Поставени устно задачи от страна на комисията, свързани с представения проект, с цел установяване на художествени критерии и организационни умения.
5. КОНСУЛТАЦИИ С ПРЕПОДАВАТЕЛСКИЯ
– На живо или онлайн чрез Zoom, Skype или Viber – при предварителна заявка.
– Заявки за консултации на адрес: rsi@natfiz.bg
Консултациите са индивидуални и ще бъдат водени от проф. Пламен Марков, доц. д-р Петър Кауков и Явор Гърдев.
Консултация се провежда след заплащане на съответната такса, според изискванията на НАТФИЗ.
Повече за консултациите вижте ТУК.
ВАЖНА ЗАБЕЛЕЖКА: дипломиращите се в магистърската програма РСИ могат да участват след семестриалното си завършване през 2021 г. в конкурса за проект „Млад режисьор“ с цел реализация на дипломния си спектакъл.