КАТЕГОРИИ
Бакалавърска степенОснована:
1948 г.
Образователна степен:
Бакалавър
-
ХАРАКТЕРИСТИКА НА СПЕЦИАЛНОСТТА
Специалността е от първите, създадени още през 1948 г. в Държавното Висше Театрално Училище, (по-късно ВИТИЗ, по-късно НАТФИЗ). Целта на образованието по тази специалност е студентите да усвоят базисните принципи на театралната режисура, да се запознаят с основните школи и методи в сценичното изкуство, да се научат да работят в екип, като се насочват как да откриват и развиват собствената си творческа индивидуалност. В организацията на театралния процес, те трябва да усвоят технологията на постановъчния процес и методика, координацията и зависимостите на отделните части на театралната структура, а в творческата част – спецификата на режисьорския труд във взаимоотношенията с другите творци, които режисьорът трябва да опитва да превърне в свои творчески съратници.
Обучението разпределя своите приоритети предимно върху осмислянето и усвояването на основополагащи принципи в областите на режисурата, актьорството, сценографията, осмислянето и усвояването на метод за изграждането на сценичния образ на бъдещото представление, сценичното движение и сценичната реч. Периметърът на задължителните дисциплини е допълнен от история на пластичните изкуства, теория на драмата и зрелищните изкуства, история и теория на българския и европейския театър, литература, кино, музика, философия, психология, арт мениджмънт, естетика и др.
-
ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ
Обучението се осъществява в класове, които понякога са само отделни, а понякога са обединени с актьорски клас. Ръководителят на класа подбира необходимия за обучението на младите режисьори екип от преподаватели измежду академичния състав на НАТФИЗ. Обучението по специалността е само редовно, с продължителност 4 години. Завършва с дипломен спектакъл и теоретичната му защита.
-
КВАЛИФИКАЦИЯ И РЕАЛИЗАЦИЯ
Завършилите специалността придобиват образователно-квалификационната степен „БАКАЛАВЪР“, с професионална квалификация „РЕЖИСЬОР ЗА ДРАМАТИЧЕН ТЕАТЪР“. Това им дава широки възможности за реализация като режисьори в държавни, общински, частни и независими театрални трупи, както и да продължат своето образование в образователно-квалификационна степен “Магистър”.
4. ПРИЕМЕН ИЗПИТ
Задължителни кандидатстудентски материали по личен избор:
- Монолог от драматургия.
- Откъс от проза.
Задължителен минимум от пиеси:
- Уилиам Шекспир „Хамлет“, „Ромео и Жулиета“
- Жан Б. Молиер „Дон Жуан“
- Николай В. Гогол „Женитба“
- Тенеси Уилямс „Трамвай Желание“
- Йордан Йовков „Албена“
- Пейо Яворов „В полите на Витоша“
- Станислав Стратиев „Рейс“
I КРЪГ (анонимен)
Есе върху зададена тема. Продължителност – 4 астрономически часа.
II КРЪГ
Представяне на подготвените от кандидата монолог и откъс от проза.
Поставени от комисията задачи върху представените материали.
Интерпретация и задачи върху непознат текст, зададен от комисията.
III КРЪГ
Анализ на драматургичен фрагмент от задължителния минимум от пиеси.
Събеседване с комисията за проверка на общата култура, интересите, въображението и аналитичното мислене на кандидатите.
Коментиране на произведения на изобразителното изкуство, музиката, фотографията.