СЪБИТИЯ                 

Александър Илиев

Проф. д-р Александър Илиев

Катедра "Сценично движение"

 

ОБРАЗОВАНИЕ:

Средно образование: Техникум по електроника, София, 1974

Висше образование:

  • НАТФИЗ “Кр.Сарафов” – София, България, спец. ”Режисура за драматичен театър”, клас проф. Сашо Стоянов, 1988
  • Университет на Театъра на нациите – Барселона, Испания, спец. “Комедия дел`Арте” и „Театрална антропология“, клас Карло Бозо, 1985
  • Технически университет – София, България, спец. “Изчислителна техника”, 1979

Специализация: Система на Константин Сергеевич Станиславски – Москва и Санкт Петербург, проф. Мария Кнебел, проф. Георгий Товстоногов, Русия, 1982–1984, летни курсове

Научна степен: Доктор

Длъжност: Професор

Режисьорски дебют: “Адвокатът Пиер Патлен” – ДТ Видин, 1986

Дипломна работа: “Обикновено чудо” – Евгений Шварц, ДТ Силистра 1988

 

Месторабота:

На щат – в НАТФИЗ “Кр.Сарафов” – София, България; ръководител на класове  от 1992, преподавател от 1984;

Карнеги Мелън – Питсбърг, Пенсилвания, САЩ; редовен гост-преподавател от 2008 досега;

Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ – Пловдив, България; ръководител на клас по актьорско майсторство от 2016;

Научен ръководител на Национална интердисциплинарна експедиция „Българи – прародина“ под егидата на БАН, Министерство на външните работи, Държавен архив, Център за изследване на българите и Общобългарска фондация „Тангра“ от 2006 г. досега.

 

СЪЗДАТЕЛ И РЪКОВОДИТЕЛ НА ТЕАТРАЛНИ ТРУПИ И ФОНДАЦИИ:

  • Президент на „Матер Натура“ ЕООД, фирма за театър, кино, телевизия, антропология, експедиции, традиционна медицина и личностно развитие
  • Съучредител и изпълнителен директор на Фондация „Евроконсулта”, от 2013 досега
  • “Артистисимо” От 2009 г. до сега. Аматьорски алтернативен театър;
  • “Театър на мечтите” От 1999 г. до сега. Професионален невербален театър;
  • Клуб за театрална антропология – от 1997 до сега;
  • Театър “Полихимния” 1995-1999. Професионалeн пантомимен театър. Съществува досега;
  • Театър “ТАМА” 1992-1994. Професионална трупа от актьори, мимове и танцьори;
  • Невербален театър – Мимстудио “Алба” 1985-1992. От 1988 г театърът е с професионален статут. Съществува досега;

 

ПРЕПОДАВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ:

  • Университет Санта Круз Калифорния, САЩ, Комедия дел Арте 2014, Театрална антропология 2018
  • Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ – Пловдив, България; Ръководител на клас по актьорско майсторство от 2016; актьорско майсторство, клоунада, Комедия дел`Арте
  • Университет „20 Март“, Чанаккале, Турция, пантомима, сценичен бой, комедия дел’арте, пекинска опера 2012
  • ЕСРА, Университет за аудиовизуални изкуства, Скопие, Македония история и теория на режисурата; сценични бойни техники, комедия дел’арте 2009
  • Университет „Бъркли” Сан Франциско, САЩ исторически и културни връзки на древните българи по време на Великото преселение на народите, 2009
  • Калифорнийски университет Лос Анджелес, САЩ театрална антропология, майсторски клас, 2008
  • Уитиър колидж, Лос Анджелес, САЩ театрална антропология, актьорско майсторство, древногръцка хоревтика, техника на неутралната маска, режисура, руски авангард, майсторски класове, 2008, 2009, 2010, 2012
  • Югозападен университет Джорджтаун, Тексас, САЩ театрална антропология, пантомима, комедия дел арте, театрален авангард, пекинска опера, актьорско майсторство, режисура, сценичен дизайн, майсторски класове, 2008, 2009, 2011
  • Карнеги Мелън Питсбърг, Пенсилвания, САЩ театрална антропология, режисура, сценичен бой, пантомима, пекинска опера, комедия дел Арте, театрален авангард, майсторски класове, сценичен дизайн и костюм от 2008 досега
  • Балийски университет, Денпасар, Индонезия пантомима, майсторски клас, 2008
  • Академия на изкуствата, Тирана, Албания – пантомима, майсторски клас, 2008
  • Хорогски университет, Хорог, Таджикистан – антропология, 2008
  • Академия за театър, кино и интернет комуникации, филиал на университет „Хиперион“ в София, България от 2003 до 2010 – зам. Ректор (2006-2009) актьорско майсторство, театрална антропология, режисура, пантомима;
  • ВТУ “Св.Св. Кирил и Методий” София, България 2000-2002 – актьорско майсторство, театрална антропология;
  • Школа по пантомима към НАТФИЗ 1999-2002 – пантомима;
  • ФДУ – Скопие, Македония 1999-2000 – театрална антропология;
  • Славянски университет София, България 1997-2000 – актьорско майсторство, театрална антропология;
  • Театър и школа “4хС” 1997-1998 – клоунада, пантомима и акробатика;
  • Частна киностудия “Кремиковци” 1994-1996 – актьорско майсторство и вътрешнокадрово действие;
  • Балетно студио “Красимира Колдамова” 1991-1992 – мимтанц;
  • НАТФИЗ “Кр. Сарафов” – София, България – Школа за манекенки към НАТФИЗ 1995 – пантомима;
  • НАТФИЗ “Кр. Сарафов” – София, България – Азиатска школа към НАТФИЗ 1995-1996 – азиатски театър, актьорско майсторство, пантомима и източен грим;
  • НАТФИЗ “Кр. Сарафов” – София, България – пантомима, режисура, театрална антропология, основи на сценическото движение, теория на движението, комедия дел`арте, актьорско майсторство, азиатски традиционен и мистериален театър, източни бойни изкуства – от 1984 до сега

 

АВТОРСКИ ПОСТАНОВКИ: (за съкращенията – виж легендата накрая)

 В БЪЛГАРИЯ:

2018

  1. „Подставено лице“, Александър Илиев, авт, реж, пласт, плакат – Театър „Артистисимо“, Русе
  2. „Духове“, Уилям Шекспир, сцен, реж, УТ ПУ „Паисий Хилендарски“
  3. „Изкуството на Комедия дел Арте“, Александър Илиев, реж, УТ ПУ „Паисий Хилендарски“

2017

  1. „Коледари“, Александър Илиев, авт, реж, пласт, плакат – Театър „Артистисимо“, Русе
  2. „Мелничарят, чиято душа дяволът в ада отмъкна“, Андре дьо ла Винем, прев, сцен, реж, УТ ПУ „Паисий Хилендарски“
  3. „Пастет и торта“, прев, сцен, реж, УТ ПУ „Паисий Хилендарски“
  4. „Подагричката и двете глухи“, прев, сцен, реж, УТ ПУ „Паисий Хилендарски“
  5. „Глупакът Маюе“, прев, сцен, реж, УТ ПУ „Паисий Хилендарски“
  6. „Хелоуин шоу“, Александър Илиев, сцен, реж, УТ ПУ „Паисий Хилендарски“
  7. „Живата богиня Кумари“, Александър Илиев, сцен, реж, УТ ПУ „Паисий Хилендарски“
  8. „Следствието“, Александър Илиев, сцен, реж, УТ ПУ „Паисий Хилендарски“
  9. „Неван-сърцето на света“, Александър Илиев, сцен, реж, УТ ПУ „Паисий Хилендарски“
  10. „Орфей и Евридика“, Александър Илиев и Румяна Бъчварова, сцен, реж, танц, хоревтика, Копродукция на НАТФИЗ, ПУ и Фестивал Перперикон
  11. „Кармен, дуендето на Федерико“, Иглика Пеева, реж, пласт, плакат – Театър „Артистисимо“, Русе
  12. „Въпрос на чест“, Иглика Пеева, реж, пласт, плакат – Театър „Артистисимо“, Русе
  13. „Лудите филми“, Александър Илиев, сцен, реж, кост, муз. оф, “Театър на мечтите”
  14. „Джуджето Дългоноско“, Александър Илиев, сцен, реж, УТ ПУ „Паисий Хилендарски“
  15. „Фортуна десперата“, Сенека, прев, реж, УТ ПУ „Паисий Хилендарски“
  16. „Тесмофории“, Аристофан, реж, УТ ПУ „Паисий Хилендарски“

2016

  1. „Нова!“, Александър Илиев, сцен, реж, УТ ПУ „Паисий Хилендарски“
  2. „Сътворението на света“, Александър Илиев, сцен, реж, „Театър на мечтите“
  3. „Кварталиада“, Александър Илиев, сцен, реж, УТ ПУ „Паисий Хилендарски“
  4. „Карнавал“, Александър Илиев, сцен, реж, УТ ПУ „Паисий Хилендарски“
  5. „Хелоуин“, Александър Илиев, сцен, реж, „Театър на мечтите“
  6. „Анти TV“, Александър Илиев, сцен, реж, УТ ПУ „Паисий Хилендарски“
  7. „Кастинг“, Александър Илиев, авт, реж, кост, Детски хор Пим-пам и НАТФИЗ
  8. „Ориент експрес“, Александър Илиев, авт, реж, кост, муз. оф, УТ НАТФИЗ
  9. „Матер Натура“, Александър Илиев, авт, реж, кост, муз. оф, “Театър на мечтите” и НАТФИЗ
  10. „Вкусът на слънцето“, Иглика Пеева, реж, плакат, худ – Театър „Артистисимо“, Русе
  • Поощрителна награда на Международен фестивал „Музите“, Созопол

2015

  1. „Мис Снежанка“, Александър Илиев, авт, реж, кост, муз. оф, “Театър на мечтите”
  2. „Не слизай в ада“, Иглика Пеева, муз. Пламен Цветанов, мюзикъл, реж, плакат, худ – Театър „Артистисимо“, Русе
  • Поощрителна награда на Международен фестивал „Музите“, Созопол
  1. „Коледна магия“, Александър Илиев, авт, реж, кост, муз. оф, “Театър на мечтите”
  2. „Дискотека-щуротека“, Александър Илиев, авт, реж, кост, муз. оф, НАТФИЗ и “Театър на мечтите”
  3. „Артистисимо 2“, Александър Илиев и Иглика Пеева, авт, реж (съвместно с Иглика Пеева), худ, муз. оф, плакат – Театър „Артистисимо“, Русе
  4. „Жажда за щастие“, Йоло Денев и Александър Илиев, авт, реж, худ, муз. оф, плакат – „Театър на мечтите”
  5. „Евангелие на блудния син”, Александър Илиев, авт, реж, худ, муз. оф, плакат – „Театър на мечтите”

2014

  1. „Снежанка”, Иглика Пеева, реж, худ, плакат – Театър „Артистисимо”, Русе
  2. „Слуги на една господарка”, сцен, реж – УТ НАТФИЗ
  3. „Ду ю спийк BG?”, драмат, реж, муз, плакат – Театър „Артистисимо”, Русе
  4. „Карнавал”, Камен Донев, реж, худ, кост, муз.оф – СИП „Театрално изкуство“, СОУ „Христо Ботев“, Русе
  5. „Самолетът-беглец”, Камен Донев, реж, худ, кост, муз.оф – “Театър на мечтите”

2013

  1. „Катабазис”, сцен, реж, муз, плакат – Театър „Артистисимо”, Русе
  2. „Не слизай в ада”, Иглика Пеева, реж, муз.оф, худ, кост – Театър „Артистисимо”, Русе
  • Награда на Иглика Пеева на национален конкурс по драматургия
  1. „Макбет”, Уилям Шекспир, сцен, реж, муз.оф, худ, кост – СИП „Театрално изкуство“, СОУ „Христо Ботев“, Русе
  2. „13-ият”, сцен, реж, муз.оф, худ, кост – УТ НАТФИЗ
  3. „Такъв е животът”, сцен, реж, муз.оф, худ, кост – СИП „Театрално изкуство“, СОУ „Христо Ботев“, Русе

2012

  1. „Аргонавтика”, по поемата на Орфей, Александър Илиев, сцен, реж, диз, кост и муз.оф – Международна театрална лаборатория „Леон Кац” – копродукция, България, САЩ
  2. „Дамата и еднорогът”, сцен, реж, муз. оф – СИП „Театрално изкуство“, СОУ „Христо Ботев“, Русе
  3. „Кабаре”, Иглика Пеева, реж – Театър „Артистисимо”, Русе
  4. „Джуджето Дългоноско”, Александър Илиев, реж, муз.оф, сцен, кост, плакат – Театър „Артистисимо”, Русе
  • Първа награда на Волена Апостолова, фестивал на учулищните театри, Русе, фестивал на училищните театри, Русе
  • Първа награда на Неделина Маринова, фестивал на учулищните театри, Русе, фестивал на училищните театри, Русе
  • Награда за реализирана класика на международен фестивал „Вълшебната планета“, Созопол

2011

  1. „Асансьорът”, Иглика Пеева, реж, муз.оф, сцен, кост, плакат – Театър „Артистисимо”, Русе
  • Първа награда за най-добър камерен спектакъл, фестивал на учулищните театри, Русе, фестивал на училищните театри, Русе
  1. „Пепеляшка”, Джанан Каба, реж, муз.оф – ДКТ Русе
  2. „Маугли”, по Ръдиард Киплинг, сц, реж, муз.оф, сцен, кост, плакат – Театър „Артистисимо”, Русе
  3. „Хипатия от Александрия”, Серджо Костола, реж. и съавтор на медия, муз.оф – Международна театрална лаборатория „Леон Кац” – копродукция, България, САЩ
  4. „Симург”, по Абулгасем Фердоуси, Александър Илиев, сцен, реж, диз, кост и муз.оф – Международна театрална лаборатория „Леон Кац” – копродукция, България, САЩ
  5. „Време”, реж, муз.оф, сцен, кост, плакат – Театър „Артистисимо”, Русе
  6. „Възкресение”, сцен, реж, муз.оф, худ – НАТФИЗ
  7. „Статуите оживяват”, сцен, реж, муз.оф, худ, кост – НАТФИЗ
  8. „Сомнамбулен романс”, реж, сцен, кост, плакат – Театър „Артистисимо”, Русе

2010

  1. „Ледена роза”, сц, реж, муз.оф, сцен, кост, плакат – Театър „Артистисимо”, Русе
  2. „Макс и Мориц”, по Вилхелм Буш, сц, реж, муз.оф, сцен, кост, плакат – „Театър на мечтите”
  3. „Хамлет”, Уилиям Шекспир, сц, реж, муз.оф, сцен, кост, плакат – Лятна театрална лаборатория, Китен
  4. „Ужасисимо”, сц, реж, муз.оф, сцен, кост, плакат – Театър „Артистисимо”, Русе
  5. „Бесният Роланд”, Лудовико Ариосто, Базилио Локатели, Серджо Костола, реж и муз.оф – Международна театрална лаборатория „Леон Кац” – копродукция, България, САЩ
  6. „Артистисимо”, сц, реж, муз.оф, сцен, кост, плакат – Театър „Артистисимо”, Русе
  • Първа награда на Балкански фестивал на изкуствата, Банско
  • Първа награда за главна женска роля на Деница Дончева, фестивал на учулищните театри, Русе, фестивал на учулищните театри, Русе
  • Втора награда за мъжка роля на Ясен Попов, фестивал на учулищните театри, Русе
  • Поощрителна награда за дебют
  1. „Бурята”, Уилям Шекспир, сц, реж, муз.оф, сцен, кост, плакат – Театър при Английска гимназия, София

2009

  1. ”Ромео и Жулиета” – Уилям Шекспир, сц, реж – летен театрален тренинг, Приморско
  2. „Закриването на цирка”, сц, реж, муз.оф, сцен, кост, плакат – Театър „Мимарт”
  3. „Птици”, Аристофан, сц, реж и муз.оф – Международна театрална лаборатория „Леон Кац” – копродукция, България, САЩ
  4. „Шекспир квартет”, Уилям Шекспир, сц, реж, сцен, кост. и муз. оф. – АТКИК
  5. „Европарламентарджии”, Александър Илиев, авт, реж, муз.оф, акт – „Театър на мечтите”
  6. „Джуджето дългоноско”, Александър Илиев, авт, реж, акт – „Театър на мечтите”
  7. “Психотека”, Александър Илиев (по сценарии на нямото кино), сцен, реж, муз.оф, худ, кост – НАТФИЗ

2008

  1. “Дявол в чувал”, Александър Илиев, авт, реж, муз – “Театър на мечтите”
  2. „Като на кино”, сцен и реж, театър Мимарт
  3. „Дамата и еднорогът”, сцен, реж, муз. оф – ДТ Смолян, Родопски театрален летен колектив – копродукция, България, САЩ
  4. „Мегилат Естер” , сцен, реж, муз.оф – Еврейска фондация „Хабад”
  5. “Орфей и Евридика”, сцен (в съавторство с Димо Димов), реж, песни – фондация „Окаста”
  6. “Салаам харем” , сцен, реж, муз.оф – Театър „Мимарт”
  7. “Кийоцуне”, Дзеами Моттокио, прев, реж, муз.оф, бой – НАТФИЗ
  8. „Заложната къща”, Марсел Марсо, сцен, реж, муз.оф, сцен, кост – УТ НАТФИЗ

2007

  1. “Атман” , сцен, реж, муз.оф, худ – УТ НАТФИЗ
  2. “Гилгамеш в Чайнатаун”, сцен, реж, муз.оф – ДТ Смолян, Родопски театрален летен колектив – копродукция, България, САЩ
  3. “Пари”, сцен, реж, муз.оф – ДТ Хасково
  4. “Чумата във Венеция”, Фламинио Скала, реж, муз.оф – ДТ Хасково

2006

  1. “Кралят елен”, Карло Гоци, реж, муз.оф – ДТ Смолян, Родопски театрален летен колектив – копродукция, България, САЩ
  2. “Монмартр”, сцен, реж, акт, муз.оф, плак – “Театър на мечтите”
  3. “Се ла ви”, Александър Илиев, сцен, реж, акт, муз.оф, плак – “Театър на мечтите”
  4. “Целият стол е сцена”, Александър Илиев, сцен, реж, акт, муз.оф, плак – “Театър на мечтите”
  5. “Карнавал”, сцен, реж, акт, муз.оф, плак – “Театър на мечтите”
  6. “Париж денем, Париж нощем”, сцен, реж, акт, муз.оф, плак – “Театър на мечтите”
  7. “Хубава епоха”, сцен, реж, муз.оф, плак – “Театър на мечтите”
  8. “Реалити шоу”, сцен, реж, акт, муз.оф, плак – “Театър на мечтите”
  9. “Просветление”, сцен, реж, акт, муз.оф, плак – “Театър на мечтите”
  10. “Комедия дел`Арте”, сцен, реж, акт, муз.оф, плак – “Театър на мечтите”
  11. “Азиатски мистерии”, сцен, реж, акт, муз.оф, плак – “Театър на мечтите”
  12. “Блицпантомими”, Александър Илиев, сцен, реж, акт, муз.оф, плак – “Театър на мечтите”
  13. “Нямо кино”, Александър Илиев, сцен, реж, худ, кост, муз. оф – “Театър на мечтите”
  14. “Лайф из лайф” , сцен, реж, муз.оф, худ – версия за глухи актьори, УТ НАТФИЗ

2005

  1. “Маскарад”, сцен, реж, акт, муз.оф, плак – “Театър на мечтите”
  2. “Гротески”, сцен, реж, акт, муз.оф, плак – “Театър на мечтите”
  3. “Арена”, сцен, реж, акт, муз.оф, плак – “Театър на мечтите”
  4. “Моят дом е моята крепост или WC/BG”, Владислав Карамфилов, реж, худ, кост, текст на песните – театрална формация “Шаш” (копродукция с “Театър на мечтите”)
  5. “Пиеро”, сцен, реж, акт, муз.оф, плак – “Театър на мечтите”
  6. “Аргонавтика”, Орфей, сцен, реж, худ – “Театър на мечтите”
  7. “Циркулация”, Александър Илиев, сцен, реж, муз.оф – “Театър на мечтите”
  8. “Ретроном”, сцен, реж, акт, муз.оф, плак – “Театър на мечтите”

2004

  1. “Anima allegra”, Александър Илиев, сцен, реж, муз.оф, худ – УТ НАТФИЗ

Първа награда – фестивал на ВГИК, Москва

  1. “Тя”, Дарио Фо, реж, муз. оф – УТ ВТУ
  2. “Пътят на виното”, сцен, реж, муз.оф, акт – “Театър на мечтите”

2003

  1. “Любовта към трите портокала” – Карло Гоци – реж, муз.оф – Арт театър

2002

  1. “Буона сера, синьорина” – сцен, реж – Детски хор “Пим-Пам”, Държавен сатиричен театър, Младежки театър (2005)
  2. “Хамлет”, Уилям Шекспир, , сцен, реж, муз.оф, худ – “Театър на мечтите”
  3. “Сън-чудовище”, Васил Инджев, реж. (в съавторство с Иван Радев) – “Театър на мечтите”
  • Първа награда – Фестивал на камерния театър – Тополовград, България
  1. “Клеопатра” , сцен, реж, муз.оф, танц – “Театър на мечтите”
  2. “MTV”, сцен, реж, муз.оф, худ – “Театър на мечтите”
  • Първа награда – Международен театрален фестивал Люлебургаз, Турция
  • Първа награда – Фестивал на камерния театър – Тополовград, България
  1. “Страшна приказка” – Александър Илиев – сцен, реж, муз.оф – ДКТ Габрово
  2. “Брехтиада”, Бертолт Брехт, реж, муз.оф, худ – УТ ВТУ
  3. “Бьозендорфер”, Ференц Каринти, реж, муз.оф, худ – УТ ВТУ
  4. “Линейката”, Ги Фоаси, реж, муз.оф, худ – УТ ВТУ
  5. “О, щастливи дни”, Самюел Бекет, реж, муз.оф, худ – УТ ВТУ
  6. “Не аз”, Самюел Бекет, реж, муз.оф, худ – УТ ВТУ
  7. “Лайф из лайф” , сцен, реж, муз.оф, худ – УТ НАТФИЗ
  8. “Стаята”, Харолд Пинтър, реж, муз.оф, худ – УТ ВТУ
  9. “Ключът”, Калин Илиев, реж, муз.оф, худ – УТ ВТУ
  10. “Магьосникът от Оз” – Л.Ф. Баум и Е.Хърбърт – реж, муз – Арт театър

2001

  1. “Амор” – сцен, реж, худ, муз.оф, кост –  УТ НАТФИЗ
  2. “Характери” – по Теофраст, реж, акт, сцен – “Театър на мечтите”
  3. “Децата на XX век” – сцен, реж, худ, кост – УТ НАТФИЗ
  4. “Кармен”, Проспер Мериме, Александър Блок, драм, реж, танц, худ, кост, муз.оф – УТ ВТУ
  5. “Весели проповеди” – Васил Инджев, реж, акт, сцен, муз.оф – УТ НАТФИЗ

2000

  1. “Павилионът на Армида”, Александър Бенуа, Теофил Готие, реж, худ, кост, муз.оф, танц – УТ НАТФИЗ
  2. “Хомо луденс”, сцен, реж, акт, муз.оф – “Театър на мечтите”
  3. “Приказки”, Йожен Йонеско, реж, кост, худ, муз.оф – УТ НАТФИЗ
  4. “Четири средновековни фарса”, реж, муз.оф, худ – УТ ВТУ

1999

  1. “Истинската история за живота, любовта и смъртта на Джулиета и нейният Ромео”, по Луиджи да Порто, сцен, реж, муз.оф, кост, худ – УТ НАТФИЗ
  • Първа награда – Фестивал на камерния театър – Тополовград, България
  1. “Възход и падение на град Махагони”, Курт Вайл, Бертолт Брехт, реж – НДК, Артгенерация ХХІ, копродукция с “Театър на мечтите”
  • Грант за постановка – Фондация “Вайл” – Ню Йорк, САЩ
  1. “Дявол в чувал”, Александър Илиев, авт, реж, муз – ДТ Перник
  2. “Мъжът”, Фламинио Скала, прев, реж – УТ ВТУ

1998

  1. “Духът на Хималаите”, сцен, реж, акт, муз.оф – Театър “Полихимния”
  2. “Крал Печал”, сцен, реж, акт, муз.оф, худ – Театър “Полихимния”
  • Национална награда „Икар” за пантомима – на изпълнителката на ролята на шута – София, България
  1. “Тълпата”, сцен, реж, кост – УТ НАТФИЗ

1997

  1. “Това е забавление”, сцен, реж /в съавторство с Васко Павлов/, кост, худ – УТ НАТФИЗ

1996

  1. “Илиада”, Омир, драм, реж, бой, танц, худ, кост, маски – УТ НАТФИЗ

1995

  1. “Алтер его”, сцен, реж, акт, худ, кост, муз.оф – ДТ Сливен, копродукция с Театър “Полихимния”
  2. “Цветята на малката Ида”, Ханс Кристиян Андерсен, драм, реж, муз.оф – Театър “Папетино”
  • Най-добър спектакъл – Фестивал на куклите – Белград, Югославия

1994

  1. “Политическо кабаре”, сцен, реж, акт, муз.оф, кост, худ – Театър “София, копродукция с ТАМА
  2. “Как се прави театър”, сцен, реж, акт, кост – ТАМА
  3. “Театър на книга”, сцен, реж, акт, кост – ТАМА
  4. “Вехтошарят”, Ко д`Ордан, реж, муз.оф, кост, худ, танц – УТ НАТФИЗ
  • Най-добър спектакъл – Фестивал на пантомимата – Стара Загора, България

1993

  1. “М като Макбет”, Уилям Шекспир, реж, муз.оф, кост, худ, бой – Театър “София”, копродукция с ТАМА
  2. “Цирк наопаки”, сцен, реж, кост, худ, муз.оф – КТ Габрово
  3. “Да изгоним вълка”, Братя Грим, драм, реж, муз.оф, худ, кост, кукли – КТ Габрово

1992

  1. “Макс и Мориц”, Вилхелм Буш, драм, реж, худ, кост, муз.оф – КТ Габрово
  2. “Приказки от задния двор”, сцен, реж, кост, худ, муз.оф – КТ Габрово
  3. “Котаракът в чизми”, Шарл Перо, драм, реж, худ, кост, кукли, муз.оф – КТ Габрово
  4. “Мързелан, Мързеланка и други приказки”, Ран Босилек, драм, реж, худ, кост – ТАМА
  5. “Кръстоносецът”, сцен, реж, муз.оф, худ, кост, танц – Балетно студио “Красимира Колдамова”, копродукция с ТАМА
  6. “То”, сцен, реж, кост, худ, акт, муз.оф – ТАМА

1991

  1. “Пътешествие с нос”, сцен, реж, муз.оф, кост, худ – МСА
  2. “ 3 “, сцен, реж, акт, муз.оф, кост, худ – МСА
  3. “Приказки на вятъра”, сцен, реж, муз.оф, кост, худ – МСА
  4. “Огненият змей”, Гео Милев, реж, кост, муз.оф, худ – БНТ, копродукция с МСА
  5. “Двубой в тъмата”, Марсел Марсо, прев, реж, худ, кост, бой – МСА
  6. “Макс и Мориц”, Вилхелм Буш, драм, реж, кост, худ – МС А
  7. “Дявол в чувал”, Александър Илиев, реж, худ, кост, муз – Народен театър, копродукция с МСА

1990

  1. “Всичко се разми”, сцен, реж, акт, муз.оф, худ, кост – МСА
  2. “Шшт! Играем Марсо”, сцен, реж, акт, муз.оф, худ, кост – МСА
  3. “Снежната царица”, Ханс Кристиян Андерсен, драм, реж, муз.оф, кост, худ – МСА
  4. “Елхата”, Туве Янсон, драм, реж, муз, худ, кост – МСА

1989

  1. “Бяс и смирение”, сцен, реж, муз, худ, кост, маски – МСА
  • Първа награда – Национален фестивал на пантомимата – София, България
  1. “Аранжиране на трупове”, сцен, реж, акт, худ, кост, муз.оф – МСА
  2. “Спящата красавица”, Братя Грим, драм, реж, кост, худ, муз.оф – МСА

1988

  1. “Ловът на дивия бивол”, по Рамаяна, драм, реж, муз.оф, худ, танц, кост – Студио “Синтез”, Кюстендил
  2. “Мимус Албус”, сцен, реж, акт, кост, худ, муз.оф – МСА
  3. “Бах”, сцен, реж, акт, муз.оф, худ, кост – МСА
  4. “Планината Яндан”, по китайска традиционна драма, прев, реж, бой, муз.оф – МСА
  5. “Голи до кръста”, сцен, реж, акт, худ, кост, муз.оф – МСА
  6. “Маска в черчевето”, сцен, реж, акт, муз.оф, худ, кост – МСА
  7. “Клоуни и Аполоуни”, сцен, реж, акт, худ, кост, муз.оф – МСА
  8. “Татко Чаплин”, сцен, реж, прев, акт, худ, муз.оф, кост – МСА
  9. “Коледари”, сцен, реж, акт, муз, худ, кост – МСА
  10. “Улично театрално представление”, сцен, реж, акт, кост, маски, муз – МСА

1987

  1. “Обикновено чудо”, Евгений Шварц, реж, муз.оф, бой – ДТ Силистра
  2. “Три азиатски новели”, японска, китайска и виетнамска традиционна драма, прев, реж, муз.оф, бой, кост, худ – Студио “Амрита”, Силистра
  • Първа награда – Национален фестивал на пантомимата – София, България
  1. “Магията”, по Ууди Алън, сцен, реж, муз, худ, кост, худ, танц – Студио Пантомима, Смолян
  2. “Фатум”, Сергей Айзенщайн, реж, муз.оф, худ, кост – МСА
  3. “Възвишено и земно”, сцен, реж, муз.оф, худ, кост – МСА
  • Голяма награда – Фестивал на Университетските театри – Падуа, Италия

1986

  1. “Адвокатът Пиер Патлен”, френски фарс, реж, маски, прев, муз.оф – ДТ Видин
  2. “Вариация”, акт, реж, сцен, муз.оф, кост – МСА
  3. “Седем дивертимента”, сцен, реж, муз.оф, худ, кост – МСА
  4. “Балада за Дзани”, сцен, реж, кд`а, муз.оф, кост, маски, худ – МСА
  • Първа награда – Национален фестивал на пантомимата – София, България

1985

  1. “В гонежа ни за днешно благоденствие”, Стефан Цанев, реж, муз, худ – Студия на ВИФ
  • Първа награда – Национален фестивал на естрадната сатира – Разград, България

1984

  1. “Сам сред овце” – сцен, реж, худ, муз.оф – СПТ
  • Първа награда – Национален фестивал на пантомимата – София, България

1983

  1. “Дрехата на Пиеро” – сцен, реж, муз.оф, худ – СПТ

1982

  1. “Сюита” – сцен, реж, муз.оф, худ – СПТ

1981

  1. ”Книгата” – сцен, реж, бой, муз – УТ НАТФИЗ

 

В ЧУЖБИНА:

2018

  1. „Симург“, Абулгасем Фердоуси, Александър Илиев, авт, реж, кост, сцен, муз.оф, плакат, акт – Калифорнийски университет Санта Круз, САЩ

2016

  1. „Чумата във Венеция“, Фламинио Скала, сценична адаптация Александър Илиев, реж, Карнеги Мелън, Питсбърг, САЩ

2015

  1. “Адвокатът Пиер Патлен”, френски фарс, реж, кост, худ, муз.оф, Общински театър Анталия, Турция

2009

  1. „Цветът на дисонанса”, Серджо Костола, Джейсън Хугерхайд, Кимбърли Смит; муз. Джейсън Хугерхайд, реж. и съавтор на медия, Алма Томас театър, Джорджтаун, Тексас, САЩ
  • Първа награда за най-добра сценична мултимедия
  1. “Дон Кихот” – Сервантес, драм, реж. Независим проект, Питсбърг, САЩ
  2. „Неван, сърцето на света”, Александър Илиев, авт, реж, муз. оф, Смолян, България – Родопски ДТ „Николай Хайтов”, копродукция с Международна лаборатория „Леон Кац” САЩ, Театро дей фигуре, Комо, Италия

2006

  1. “Рудзанте се връща от война”, Анджело Беолко, сцен, реж, акт, муз.оф, плак – “Театър на мечтите”, Мюнстер, Германия
  2. “Екце хомо”, Уйлиам Шекспир, сцен, реж, акт, муз.оф, плак – “Театър на мечтите”, Мюнстер, Германия
  3. “Любовта е”, Шекспир, Молиер, Гоци, сцен, реж, акт, муз.оф, плак – “Театър на мечтите”, Мюнстер, Германия

2005

  1. “Клоуни” Александър Илиев, сцен, реж, акт – Студио “Екфразис”, Патра, Гърция
  2. “Високо кръвно” Александър Илиев, сцен, реж, муз. оф – Салон 19`19, Скопие, Македония
  3. “Дионисов ритуал” Александър Илиев, сцен, реж – Международен фестивал на античната драма, Стоби, Велес, Македония
  4. “И сега какво?” Владимир Предич, сцен, реж, сцен, кост, муз.оф – Народен театър “Й.Х.К.Джинот”, Велес, Македония

2004

  1. “Снежанка” – опера, Александър Островски и Николай Римски-Корсаков, реж (в съавторство с Александър Галибин) – Държавен Академичен Мариински Театър, Санкт Петербург, Русия
  2. “Идиотите никога не гинат” – Трайче Кацаров, реж (в съавторство с Георги Траянов), пласт, сцен, плак, Драматичен Театър, Щип

Първа награда – Международен театрален фестивал, Пазарджик

2003

  1. “Последен срок” – Ги Фоаси, реж, муз.оф, худ – Македонски народен театър, Скопие, Македония
  2. “Страшна приказка” – Александър Илиев – сцен, реж, муз.оф – ДДС “Мозаик”, Скопие, Македония

Специална награда – Международен фестивал “Вълшебният фенер”, Пловдив

  1. “Зеленият сън” – Златина Александрова-Капчева, сцен, реж, кост, сцен, плак, муз.оф – ДДС “Мозаик”, Скопие, Македония
  2. “Али и Айше” – по Вилхелм Буш, сцен, реж, кост, сцен, плак, муз.оф – Театър на народностите, Скопие– Македония
  3. “Мистерията на Дионис” Александър Илиев, сцен, реж, муз. оф, кост, маски – Международен фестивал на античната драма, Стоби, Велес, Македония
  4. “Малки женски разговори” – Момчило Ивановски – реж, кост, сцен, плак, муз.оф – ДДС “Мозаик”, Скопие, Македония

2002

  1. “Метаморфоза” Александър Илиев, авт, реж, худ, муз.оф – Македонски народен театър, Скопие, Македония и ДДС “Мозаик”
  2. “Шоу за една жена” Александър Илиев, сцен, реж, худ, маски, муз.оф – Народен театър “Й.Х.К.Джинот”, Велес, Македония
  1. “Тя е къщата, леглото и църквата” – Дарио Фо – реж, муз.оф, худ – Македонски народен театър, и Салон 19`19, Скопие, Македония
  2. “Посрещането на Дионис” Александър Илиев, сцен, реж, муз. оф, кост – Международен фестивал на античната драма, Стоби, Велес, Македония

2001

  1. “Фортуна десперата”, Сенека, прев, сцен, реж, пласт, муз.оф. – Македонски народен театър, Скопие, Македония

2000

  1. “Комедия А”, Базилио Локатели, реж, худ, муз.оф – Народен театър “Й.Х.К.Джинот”, Велес, Македония
  2. “Една нощ в цирка”, акт, сцен, реж, худ, муз.оф – Театър “Мелина Меркури”, копродукция с “Техниендос”, Солун, Гърция

1999

  1. “Неван – сърцето на света”, Александър Илиев, авт, реж, худ, маски, муз.оф – Народен театър “Й.Х.К.Джинот”, Велес, Македония

Най-добър чуждестранен спектакъл – Фестивал на монодрамата – Киев, Украйна

  1. “Слуга на любовта”, сцен, реж, маски, бой, танц, муз – ФДУ Скопие, Македония

1998

  1. “Сътворението на света”, по Ригведа, драм, реж, муз.оф – Театър “Ла Мама”, Ню Йорк, САЩ, копродукция с Танцов театър “Каламандапа”, манастир “Фелгйелинг”, Катманду, Непал; Манастир “Цурпо”, Тибет

1997

  1. “Три дълбоки любови”, сцен, реж, акт, кд`а, муз – Фестивал “Охридско лето”, Македония, копродукция с Театър “Полихимния”
  2. “Контакт клоун шоу”, сцен, реж, акт, муз.оф, худ – Фестивал “Охридско лето”, Македония, копродукция с Театър “Полихимния”

1996

  1. Еверест концерт”, сцен, реж, пант – сборна формация от звезди на театъра, джаза, фолка и рока – Катманду, Намче Базар и плато Калапатар, Непал; Делхи, Индия

Най-височинен концерт в света – вписан във файловете на ГИНЕС

1995

  1. “Еднорогът”, Леонардо да Винчи, драм, реж, муз.оф – Театър “Серапис”, Шафхаузен, Швейцария

1992

  1. “Вселената на Рьорих”, Николай и Елена Рьорих, реж, пант – Театър “Венир”, Санкт Петербург, Русия, копродукция с ТАМА

1990

  1. “Белият рицар”, сцен, реж, акт, муз.оф, худ, кост – Театро Лабораторио, Верона, Италия, копродукция с МСА

Голяма награда – Фестивал на пантомимата – Верона, Италия