СЪБИТИЯ                 

Ема Константинова

Доц. д-р Ема Константинова

Факултет "Екранни изкуства"

 

Образование

2018                Придобита научно-образователна степен „доктор по кинознание, киноизкуство и телевизия” в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, научен ръководител проф. д.н. Любомир Халачев

2010                Придобита магистърска степен по Мениджмънт в екранните изкуства в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, научен ръководител проф. д.н. Любомир Халачев

2008                Придобита бакалавърска степен по филмов и ТВ монтаж в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, художествен ръководител доц. Росица Илиева

1997                 Професионално образование по моден дизайн в Калагия А

1994                31-во средно училище за чужди езици и мениджмънт (с разширено изучаване на английски език)

Професионални позиции

От 2020          Ръководител на специалността “Филмово и телевизионно продуцентство” в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”

2020                Доцент с научна специалност “Кинознание, киноизкуство и телевизия”

2018                Асистент в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”, преподавател в специалността “Филмово и телевизионно продуцентство”

2013-2014      Преподавател по монтаж в магистърската програма „Журналистика, финанси и продуцентство” на ВУЗФ

2012                Член на художествената комисия за документално кино към НФЦ

От 2006          Режисьор, сценарист и режисьор по монтажа на свободна практика

2006                Режисьор по монтажа в телевизия “Здраве”

2006                Режисьор по монтажа в Травъл ТВ

2005                Редактор в сутрешния блок на БНТ „Денят започва”

2000-2001      Ръководител на отдел в рекламна къща „Шед”

1998-2000      Галерист в галерия “Натали”

1996-1997      Модист в модни ателиета “Софи” и “Скандал”

 

Участия в международни прояви

Участие като продуцент в „4 Corners” – уъркшоп за развитие на пълнометражни игрални проекти, подкрепен от MEDIA (със сесии в Испания, Англия, България и Гърция), 2009

Сертификат за завършено обучение в „Наука за телевизия” – British Council, 2009

Резидентиращ артист в LabFactory, Виена, Австрия, 2008

Член на журито на 23 Международен Филмов Фестивал във Варшава, 2007

Стипендия за участие като сценарист в международния уъркшоп „Searching for a documentary script”, Литва, 2006

Участник в международния уъркшоп „Building a Common European House” за млади кинотворци, Торино 2006

Участник в майсторски клас, международен фестивал на рекламата Golden Award, Montreux, 2004

 

Филмови продукции

В търсене на Шамбала, 2019 – документален филм, 24′
Art Productions; (режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Мечтата на червената принцеса, 2019 – документален филм, 24′
Art Productions; (режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Зубин Мета. Тишина и Музика, 2019 – документален филм, 23′
Art Productions; (режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Анатомия на едно представление, 2019 – документален филм, 25′
ARTO+, Програма “Култура” на Столична община; (режисьор, режисьор по монтажа)

Реквием, 2019 – документален филм, 70′
Арс Диджитал, (съсценарист, режисьор по монтажа)

Exemplary behaviour, 2019 – документален филм, 85′

Era Film, Агитпроп и др.; (режисьор по монтажа)

Соня Йончева, Sempre libera, 2018 – документален филм, 70′
ARTO+, Програма “Култура” на Столична община; (изпълнителен продуцент, сърежисьор, режисьор по монтажа)

Последен концерт, 2018 – документален филм, 80′
ARTO+, Община Бургас; (изпълнителен продуцент, съсценарист, режисьор по монтажа)

Едно антарктическо лято, 2018 – документален филм, 46′
BAI, Проф. Христо Пимпирев; (изпълнителен продуцент, сценарист, режисьор, режисьор по монтажа)

Стоянка Мутафова. Неукротимата, 2018 – документален филм, 48′
ARTO+ и Short Cut Productions; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Стефан Данаилов. Монолог, 2017документален филм, 58′
ARTO+ и Short Cut Productions; (изпълнителен продуцент, сърежисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Светът на гейшата, 2017 – документален филм, 27′
ARTO+ и Short Cut Productions; (изпълнителен продуцент, сърежисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Кристо. Образи, 2017 – документален филм, 30′
ARTO+ и Short Cut Productions; (изпълнителен продуцент, сърежисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Дворците на народа, 2017 – документален проект от 5 филма: 3 х 25′; 1 х 52′; 1 х 90′
Агитпроп, ARTE и др.; (режисьор по монтажа)

Невидимата част от полета, 2016 – документален филм, 22′
BULATSA; (режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Светла Василева – животът на една дива, 2016 – документален филм, 24′
Short Cut Productions, Непознатите-БТВ; (изпълнителен продуцент, сърежисьор, съсценарист, реж. по монтажа)

Катя Паскалева. Последната роля, 2015 – документален филм, 62′
Short Cut Productions; (режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Антарктида, ледена любов, 2015 – документален филм, 61′
BAI & Short Cut Productions; (изпълнителен продуцент, сърежисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Париж на Богдана, 2014 – документален филм, 60′
Short Cut Productions; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Татяна Лолова. Портрет на една дама, 2014 – документален филм, 80′
Short Cut Productions; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Борис Христов. Писмо от Тоскана, 2014 – документален филм, 62′
Short Cut Productions; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Пласидо Доминго – кралят на операта, 2014 – документален филм, 45′
Short Cut Productions, Непознатите-БТВ; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Лили Иванова. Необяснимо, 2013 – документален филм, 69′
Short Cut Productions; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Джон Лоутън – рок до дупка, 2013 – документален филм, 30′
Intelligent Music, Short Cut Productions; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Загадката да Винчи, 2013 – документален филм, 24′
Short Cut Productions, Непознатите-БТВ; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Жените на Пучини, 2013 – документален филм, 24′
Short Cut Productions, Непознатите, БТВ; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Историята на Cirque du soleil, 2013 – документален филм, 24′
Short Cut Productions, Непознатите-БТВ; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Диамантеният път, 2013 – документален филм, 65′
Diamond way Bulgaria, Short Cut Productions; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Бени Андершон – животът е музика, 2013 – документален филм, 24′
Short Cut Productions, Непознатите-БТВ; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Марина Абрамович – суперзвезда, 2013 – документален филм, 24′
Short Cut Productions, Непознатите-БТВ; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Тим Иъп – китайски приказки, 2013 – документален филм, 24′
Short Cut Productions, Непознатите-БТВ; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Мениджър на годината, 2012 – документален филм, 45′
Short Cut Productions, сп. “Мениджър” (Режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

В сянката на София Лорен, 2012 – документален филм, 23′
Short Cut Productions, Непознатите-БТВ; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Арабел Караян – импровизации, 2012, – документален филм, 45′
Short Cut Productions, Непознатите-БТВ; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Енчо Керязов – и циркът пътува, 2012 – документален филм, 45′
Short Cut Productions, Непознатите-БТВ; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Лаурентин – принцесата и мистър Фини, 2011 – документален филм, 45′
Short Cut Productions, Непознатите, БТВ; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Мениджър на годината, 2011 – документален филм, 45′
Short Cut Productions, сп. “Мениджър” (Режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Извънземни в Кремъл, 2010 – документален филм, 45′

АА Productions, филм от поредицата „Кремълски истории”; (режисьор по монтажа)

Кота 42, 2010 – документален филм, 62′
Red carpet; (режисьор, режисьор по монтажа)

  • Награда за най-добър филм в категорията „Mountain Experience” на 10 Tegernsee International Mountain Film Festival, Германия
  • Участие в 15 Международен София Филм Фест, 2011

Фрида – Танцуващата кралица, 2010 – документален филм, 45′
Short Cut Productions, Непознатите-БТВ; (изпълнителен продуцент, режисьор, режисьор по монтажа)

Фламенко: Черно и Червено, 2010 – документален филм, 45′
Short Cut Productions, Непознатите, БТВ; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Ал Бано – Пътят към щастието, 2010 – документален филм, 45′
Short Cut Productions, Непознатите, БТВ; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Досието на ДС, 2009 – документален филм, 54′
Комисия по досиетата; (режисьор, режисьор по монтажа)

Силви Вартан, 2009 – документален филм, 48′
Short Cut Productions, Непознатите, БТВ; (изпълнителен продуцент, режисьор, съсценарист, режисьор по монтажа)

Куба пее, 2009 – документален филм, 48′
Short Cut Productions, Непознатите, БТВ; (изпълнителен продуцент, режисьор, режисьор по монтажа)

Преследвачът, 2008игрален филм, 54′

Studio 42, (режисьор по монтажа)

Денят на Независимостта, 2008 – документален филм, 57′

БНТ, Studio 42; (мениджър на продукцията, режисьор по монтажа)

Видео дневник”Парчета”, 2008 – експериментален документален филм, 42′

осъществен по време на артистична резиденция в LabFactory, Виена,

(сценарист, режисьор, режисьор по монтажа)

Вайа кон Диос в София, 2007 – документален филм, 27′
БНТ, Studio 42; (режисьор, режисьор по монтажа)

Citizen Can, 2007документален филм, 54′

Българо-швейцарска копродукция; (режисьор по монтажа, текст)

Godfather: Тhe legend continues, 2007 – игрален филм, 140′

Копродукция на Пакистан и Дубай; (асистент режисьор)

Мъж за милиони, 2006 – игрален филм, 80′

Кадиак филм; (асистент режисьор)

Индийско орехче, 2006 – игрален късометражен филм, 24′
АФБ & НАТФИЗ; (сценарист, режисьор, режисьор по монтажа)

  • Награда за сценарий в конкурса на Американската Фондация за България
  • Номинация на Jamesson Short Film Award на 10-ти Международен София Филм Фест, 2006
  • Българска състезателна програма на 4-ти международен филмов фестивал, Балчик 2006
  • Участие във Варшавския международен филмов фестивал, по специална покана на фестивала, 2006
  • Международен студентски филмов фестивал на ВГИК, Москва 2007

Енергийна ефективност, 2004 – документален филм, 54′
Център за енергийна ефективностЕнЕфект”; (изпълнителен продуцент, режисьор, режисьор по монтажа)

Боси, 2004игрален филм, 17′

НАТФИЗ; (режисьор по монтажа)

  • Международен филмов фестивал в Хелзинки, Финландия
  • Международен филмов фестивал в Балчик, България
  • Международен филмов фестивал в Аугсбург, Германия
  • Международен филмов фестивал в Ню Йорк, САЩ
  • Международен детски филмов фестивал в хайдерабад, Индия
  • Международен филмов фестивал в Исмаил, Египет

Животни, 2003 – игрален филм, 10′

НАТФИЗ; (режисьор по монтажа)

  • Награда на 2-ри студентски фестивал в Балчик, 2004

Късмет, 2003 – игрален филм, 12′

НАТФИЗ; (грим)

  • Номинация на Jamesson Short Film Award на 8-ми Международен София Филм Фест, 2004

Trinity, 2000 – експериментален филм, 16′

Българо-канадска независима копродукция; (асистент режисьор)

  • Kodak Showcase Selection at Cannes Film Festival, 2000
  • International Festival of Cinema and Technology Award

Телевизионни продукции

#Европа, 2018 – 2019 – актуално седмично предаване – БНТ;

(режисьор, реж. по монтажа)

Кастинг, 2012серии от риалити програми и живи предавания – БНТ;
(режисьор, режисьор по монтажа на римейковете)

Малкото Голямо Четене, 2011 – кампания на БНТ (адаптация за деца по формата на BBC), серия от живи предавания, клипове и филми; (режисьор, режисьор по монтажа)

Българските събития на ХХ век, 2009 – 2010 – кампания на БНТ

(режисьор, режисьор по монтажа)

Златният Орфей, 2009телевизионна поредица 7 х 54′ – БНТ;
(режисьор, режисьор по монтажа)

Големият избор, 2009кампания на БНТ

(режисьор по монтажа)

Размяна на журналисти, 2009 – риалити шоу на TV2

(режисьор по монтажа)

Голямото четене, 2008-2009 – кампания на БНТ (по формата на BBC), серия от живи предавания, клипове и филми; (член на основния реализаторски екип и участник в различни подпроекти като режисьор, мениджър на продукция и режисьор по монтажа)

Травъл гид, 2005-2006 – документална поредица на Травъл ТВ, 8 х 27′
(автор, режисьор по монтажа)

Слънчева пътека, 2005-2006 – документална поредица на Травъл ТВ, 11 х 7′
(автор, режисьор по монтажа)

Клипове и рекламни форми

For a greener world, 2017промоционален клип за Top cleaning, 3′
(Сценарист, режисьор, режисьор по монтажа)

Проект Домино, 20166 клипа, посветени на дуалното обучение
DOMINO (сценарист, режисьор, режисьор по монтажа)

Стани ръководител полети, 2016 – 2 х 0,30′
BULATSA (сценарист, режисьор, режисьор по монтажа)

Play light, 2015 – арт видео, 3′
(идея, режисьор, режисьор по монтажа)

Copper Cow, 2014промоционален клип за Copper Cow, London; 3′
(сценарист, режисьор, режисьор по монтажа)

Александра Жекова, 2013 – рекламен  клип за Procter&Gamble, 3′
(режисьор, режисьор по монтажа)

Коприненият град, 2013 – рекламен клип за Свиленград, 5′,
(режисьор, режисьор по монтажа)

Интерактивна класна стая, 2013 – 8 клипa за кампания на Awlays
(режисьор, режисьор по монтажа)

Топъл обяд, 2011 – клип за кампания на БЧК, 5′
(режисьор, режисьор по монтажа)

50 години БНТ, 2009 – 50 късометражни филма от архивни материали по случай годишнината на БНТ; (режисьор по монтажа)

Пътуващата библиотека, 2008инициатива от кампанията „Голямото четене” на БНТ (по формата на BBC) – серия от 56 репортажа за централните новини и сутрешния блок на БНТ; (режисьор и режисьор по монтажа)

Конкурс на сп. „Бакхус” и Chivas Regal – „Ресторант на годината”, 2008
клипове за номинираните ресторанти и готвачи – 17 х 1′ (режисьор, реж. по монтажа)

От брега, 2004 – музикален клип, 5′
(режисьор, режисьор по монтажа)

  • Награда по случай деня на Европа, Милано, 2006

 

Мултимедия и церемонии

Режисьор на спектакъла и автор на мултимедията за церемонията по връчването на наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата, Народен театър, София, 2018

Мултимедия за спектакъла по случай 75 годишния юбилей на Стефан Данаилов; Народен театър, София, 2017

Мултимедия за гала-спектакъл посветен на българското европредседателство; Cité de la musique et de la danse, Страсбург, 2018

Мултимедиен проект „Българските женски гласове”, част от културната програма на българското европредседателство, София, 2018

Мултимедия за концерта „Магическите гласове на България”;
копродукция на ARTO+, НДК и Арт Театър Берлин, Берлин, 2018

Сърежисьор на клиповете, шапките и церемонията по награждаването Годишни награди за филмово изкуство, връчвани от СБФД и НФЦ, София, 2009