Премиера на българското издание на „20 режисьори-първопроходци от Източна Европа“ в НАТФИЗ
На 28 ноември в аулата на НАТФИЗ се състоя премиерата на българското издание на книгата „20 режисьори-първопроходци от Източна Европа“, чиито автори са проф. д-р Калина Стефанова и проф. Марвин Карлсън.
След поздравителни слова, отправени от доц. д-р Лора Мутишева, декан на Факултета по сценични изкуства на НАТФИЗ, проф.Стефанова разказа как идеята за книгата се е зародила по време на срещата й с проф. Карлсън в Шанхайската театрална академия през 2015 г. Работата им не била лесна – съставили дълъг списък с режисьори-новатори от Източна Европа, който впоследствие редуцирали до 20 имена. Изискванията към тези режисьори били изключително високи – всеки от тях да е преминал отвъд национални и творчески граници със своя принос в областта на режисурата.
Проф. Марвин Карлсън, съавтор на книгата и преподавател в City University of New York, поздрави българската премиера и гостите в София чрез видеообръщение, в което сподели удовлетворението си от съвместната изследователска работа с проф. Стефанова и от ползотворния ефект на този исторически важен творчески проект.
Книгата първоначално е издадена през 2021 г. на английски език от едно от водещите издателства за хуманитаристика Palgrave MacMillan, а през 2024 г. – на испански от Асоциацията на режисьорите в Испания и на китайски от China Theatre Press.
Издателят на книгата в България Юлияна Томова изтъкна, че проф. Стефанова е не само световно признат учен и автор на теоретични и художествени произведения, но и „подвижна реклама“ на България в страните, в които преподава. Тя изказа благодарност към Национален фонд „Култура“ и НАТФИЗ за финансовата подкрепа за издаването на книгата, както и към преводачите Анелия Янева-Кулекова и Аглика Стефанова-Олтеан за техния труд по английския превод.
Сред присъстващите на събитието бяха доц. д-р Пламен Савов, съветник по култура на Президента, проф. д-р Йоана Спасова-Дикова, директор на Института за изследване на изкуствата при БАН, проф. Гун Баожун – декан на Международния колеж на Шанхайската театрална академия, преподаватели от НАТФИЗ, театрални творци и журналисти
Последните моменти от премиерата проф. Стефанова посвети на творчеството на един от режисьорите в книгата – Гжегож Брал, като публиката имаше възможност да се запознае с откъси от неговите постановки „Песните на Лир“, „Вишнева градина“ и „Хамлет“. В заключение Калина Стефанова очерта няколко основни тенденции в развитието на съвременната театрална режисура, като подчерта, че най-успешната от тях е на творците, които поставят живия живот в центъра на своето изкуство.