Факултет „Екранни изкуства“ в НАТФИЗ е създаден през 1973 година и е приет за член на Световната асоциация на филмовите и телевизионни висши училища (CILECT) през 1982 година. Учебните планове съчетават специализирано аудиовизуално и общо хуманитарно обучение. Преподавателският състав включва най-добрите български режисьори, сценаристи, оператори, монтажисти, звукорежисьори, дизайнери, аниматори, фотографи, продуценти, изследователи и критици, доказали високия си професионализъм в страната и чужбина.
БАКАЛАВЪРСКА СТЕПЕН
ПРИЕМ:
- При подаване на документите, всеки кандидат задължително депозира портфолио с творчески изяви (валидно за всички специалности едновременно).Целта на портфолиото е кандидатите да представят по най-добрия начин своите творчески възможности и естетически интереси. Всички материали трябва да бъдат качени и споделени в облачното пространство Google Drive в обем до 3 GB. В деня на изпита, всеки кандидат задължително носи със себе си и флашка, на която е дублирано депозираното портфолио.
- При подаване на документите, всеки кандидат подрежда по реда на желанието си всички специалности във факултет „Екранни изкуства“.Крайното класиране се извършва общо за всички кандидати. Получилите оценка по-ниска от среден (3.00) отпадат от участие в класирането.
- Приемният изпит във факултет “Екранни изкуства” се състои в събеседване с комисия (включваща декана и ръководителите на всички бакалавърски специалности) върху материалите от представеното портфолио. По време на събеседването, комисията може да възложи на кандидатите и практически задачи, за да получи по-задълбочена представа за техните умения, знания и художествена рефлективност.
ПОРТФОЛИОТО задължително съдържа автобиография на кандидата, представяща къде и кога е роден, какво образование е придобил и къде, какви материали предлага в портфолиото и защо, какви са причините за желанието му да получи образование в областта на аудиовизията в НАТФИЗ и какви са (според него) най-силните и най-слабите му личностни качества.
ПОРТФОЛИОТО може да съдържа:
- Литературни материали (сценарии, есета, стихотворения, разкази, пиеси, романи, анализи, рецензии и др.) във формат .pdf, които не надхвърлят общо 15 страници.
- Изобразителни материали (картини, рисунки, колажи, фотографии, архитектурни проекти, костюмни и декорни проекти, и др.) във формат .jpg, които не надхвърлят общо 20 броя.
- Звукови материали (авторска музика, звукови колажи, вокални и музикални изпълнения, и др.) във формат .mp3, които не надхвърлят общо времетраене от 10 минути.
- Аудиовизуални материали (игрални, документални, анимационни, хибридни и др. филми, ТВ жанрове и др.) във формат 264 (.mp4), които не надхвърлят общо времетраене от 15 минути.
NB: Кандидати с подчертан интерес към областите „Филмово и ТВ операторство“ и „Фотография“ задължително депозират и 20 фотографии на фотохартия, като резолюцията на всяка от тях е не по-малка от 300 dpi, при размер 20х30 см. За предимство се смята представянето на фотографии, които показват умения в класическата филмова черно-бяла и цветна технология. Оригиналите в RAW формат трябва да бъдат качени на флашка и депозирани заедно с хартиените копия.
Пейзажи – 2 броя
Натюрморти – 2 броя (по 1 при естествено и при изкуствено осветление)
Репортажи – 2 броя (по 1 при естествено и при изкуствено осветление)
Портрети – 4 броя (по 2 при естествено и при изкуствено осветление)
Фотографска поредица на свободна тематика – 10 броя (номерирани от 1 до 10)
Върху гърба на всяка фотография се отбелязват:
- Място и дата на снимане (година, месец, ден).
- Наименование на фотокамерата.
- Наименование на обектива, светлосилата и фокусното разстояние.
- Филтри и други оптически и механически приставки.
ОБУЧЕНИЕ – общи условия:
- Обучението в първи курс на всички приети студенти се извършва интердисциплинарно и едновременно по всички съществуващи във факултет „Екранни изкуства“ профили: Филмова и телевизионна режисура; Филмово и телевизионно операторство; Филмов и телевизионен монтаж; Филмов и телевизионен звук; Филмов и телевизионен дизайн; Филмово и телевизионно продуцентство; Филмова и телевизионна журналистика; Драматургия; Фотография; Анимация;
- Спрямо постигнатите резултати, в края на първи курс всеки студент получава възможност за ре-профилизация по следната схема:
- При среден успех 5.00-6.00 от всички упражнения за годината, студентът има правото да избере профил, в който да продължи обучението си. Задължително условие е средният успех и по желания профил да бъде най-малко 5.00. Класацията във всеки профил се извършва по низходящ ред на успеха на всички студенти, желаещи да се обучават в него, при спазване на определени от Факултетния съвет количествени параметри за профила.
- При среден успех 4.00-4.99 от всички упражнения за годината, студентът продължава втори курс в профила, в който е приет. Задължително условие е и средният успех по профила да бъде най-малко 4.00.
- При среден успех 3.00-3.99 от всички упражнения за годината и/или от упражненията по профила, в който е бил приет, комисията предлага на студента в какъв профил да продължи. Ако студентът не е съгласен, с цел да постигне по-висок резултат може да повтори годината срещу заплащане на обучението си; ако и през следващата година не постигне изисквания резултат и отново не желае да изпълни предписанието на комисията, студентът се отстранява от НАТФИЗ.
- Цялостното обучение се извършва по график, изграден на модулен принцип.
- Практическото обучение се изгражда върху три основни принципа:
- Състезателност: всеки студент от всеки профил може да предложи проект за реализация по зададено упражнение, но броят на одобрените от комисията проекти е предварително ограничен, според учебния план.
- Свободен избор: всеки студент, чийто проект е одобрен, избира каква функция да изпълнява в него и с какъв екип да работи.
- Обективирана оценка на резултата: всеки реализиран проект се оценява по показатели, включващи равноправно оценка за индивидуалното постижение на студента и оценка за участието му в екипната работа (състояща се от три сегмента: количествен, качествен и комуникативен).