“Ибсен и пиесата му “Пер Гюнт” – театрален семинар с лектори от Норвегия и България, организиран от Театър „София“
На 13 януари в Аулата на НАТФИЗ се проведе театрален семинар посветен на Ибсен и пиесата му “Пер Гюнт”, организиран от Театър “София”, с участието на лектори от Норвегия и България.
Специални гости на семинара бяха лекторите от Норвегия – Елън Рийс и Лиянг Ксия, а oт страна на Театър “София“ – Ириней Константинов, който играе Пер Гюнт, и режисьорът на постановката Катя Петрова.
Деканът на Факултет „Сценични изкуства“ и ръководител на специалност „Актьорство за драматичен театър“ в НАТФИЗ проф. д-р Пенко Господинов откри събитието заедно с директора на Театър „София“ Ириней Константинов. Модератор на събитието бе проф. д.н. Камелия Николова.
По време на семинара за първи път беше прожектиран и документален филм, свързан с реализирането на постановката „Пер Гюнт“.
снимки: Теодора Тодорова
Лиянг Ксия е програмен координатор в Център за изследвания на Ибсен към Университета на Осло. Била е асистент преподавател и има докторска степен по Ибсенови изследвания към същия университет.
Елън Рийс е професор по скандинавска литература в Университета в Осло. Била е доцент/асистент по скандинавски изследвания в Университет на Орегон и Държавен университет на Аризона. Има докторантура по скандинавска литература към Университет Åbo Akademi.
Постановката „Пер Гюнт“ и съпътстващите я инициативи се реализират по проект на Театър „София“ със съдействието на Министерството на културата и Норвежкия финансов механизъм.
Част от целите на проекта са да популяризира норвежката култура, предоставяйки нова трактовка на класическото произведение на Ибсен „Пер Гюнт“, да предизвика творчески и академичен дебат върху актуалния подход към класиката и непреходността й през призмата на съвремието, да се създадат нови културни партньорства и др.
„Пер Гюнт“, със субтитри на английски език, гледайте на 12 януари на Открита сцена „Сълза и смях“, 19 часа.
Проектът е финансиран по Програма РА14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“, финансиран по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021“