Дванадесет проекта, определени като казуси IN SITU
Дванадесет проекта, определени като казуси IN SITU
През месеците май и юни проучването IN SITU „Картографиране на културни и творчески проекти и избор на казуси“ получи широк отзвук от различни агенти на творческите и културни индустрии в шест региона на IN SITU Lab на извънградските райони в Европа – Азорски архипелаг, Португалия; Западна крайбрежна периферия, Ирландия; Западен регион, Исландия; Общини Раума и Еурайоки, Финландия; Окръг Валмиера, Латвия; Окръг Шибеник-Книн, Хърватия.
Проучването IN SITU беше ръководено от Европейската мрежа на културните центрове (ENCC) и шестте партньора на лабораториите. Всички проекти, представени в проучването, бяха обсъдени и оценени с група от местни заинтересовани организации. Казусите имат важна роля в рамките на проекта IN SITU, тъй като целта им е да демонстрират иновативната и трансформираща роля на културни и творчески организации и професионалисти в отговор на ключови местни проблеми във всяко местоположение на лабораторията.
Общо дванадесет казуса, по два казуса на място в лабораторията, ще бъдат включени в процес на мониторинг на участието, както и в програма за обучение и наставничество, с цел изучаване на творчески отговори на ключови местни проблеми и генерираните трансформиращи ефекти на местно ниво, както и укрепване на вътрешния капацитет.
Определените 12 IN SITU казуса са:
Transmalhar
РАБОТА В ПРОГРЕС
в Азорския архипелаг, Португалия
Art in Gort
Гласът на младостта
в западния крайбрежен регион, Ирландия
The Icelandic Santas come from the Valleys
CREATRIX RYMI – X
в Западен регион, Исландия
Mapsion International Projection Mapping Festival
Отпечатък на великан
в общините Раума и Еурайоки, Финландия
Valmiera county manor network
Градината като функционален декоративен ресурс при формирането на общността LAUX
в окръг Валмиера, Латвия
Repertoar
From the gig to the audience
in Šibenik-Knin County, Croatia
Проучването IN SITU достигна до 129 творчески и културни индустрии, от които 87 отговориха частично, а 42 отговориха изцяло. Всеки проект на творческите и културни индустрии, възложен на подизпълнител като казус IN SITU, ще получи възнаграждение от 5000 евро в замяна на предоставянето на два мониторингови доклада. Тези доклади ще допринесат, чрез подходи за съвместен мониторинг, за изследователския анализ на развитието на всеки проект през следващите две години на проекта IN SITU (2024-2025 г.). Договорите ще бъдат подписани през септември 2023 г., а процесът на наблюдение ще започне през октомври 2023 г.
Безплатно обучение ще бъде предоставено за по-широката група от творческите и културни индустрии, участвали в проучването в рамките на местната мрежа IN SITU Labs, с намерението да се създаде европейска и международна мрежа от културни и творчески индустрии в извънградските райони, които се занимават с иновации, базирани на място.
НАТФИЗ е член на консорциума на IN SITU.
Проектът IN SITU получи финансиране от програмата за научни изследвания и иновации Horizon Europe на Европейския съюз съгласно споразумение за безвъзмездна помощ №. 101061747.
Още информация за проектите може да откриете тук: https://insituculture.eu/case-study-projects/
За повече информация:
Nancy Duxbury – IN SITU Project Coordinator
Centre for Social Studies (CES) at the University of Coimbra, Portugal
Email: in-situ@ces.uc.pt
Tel: +351 239 855 570