Изкуственият интелект: Реалност, помощ или заплаха за изкуствата и образованието?
Изкуственият интелект: Реалност, помощ или заплаха за изкуствата и образованието?
Преподаватели и студенти-магистри в програма „Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“ на НАТФИЗ обсъдиха по време на неформална среща на 15 май 2024 г. ролята и бъдещето на изкуствения интелект (ИИ) в сценичните изкуства и в образованието. С какво помага и с какво ни пречи като творци изкуствения интелект? Какви видове софтуер за изкуствен интелект използваме за разработване на текстове, уеб сайтове, блогове, видеа, музика, имиджи, маркетинг и т.н.? Как ще повлияе ИИ върху нас, изкуството и образованието в следващите 5 години?
Ето и резюме на изказаните мнения:
- ИИ няма как да замести емоциите, имитира резултат, но все още не може да мисли и не съзнава.
- Ако човекът не познава материята, няма как да се структурира само от изкуствения интелект.
- Важно е развитието на „емоционалната интелигентност“ – ИИ ще се развива , но е важно да върши „черната работа“ и да помага на хората.
- Живите срещи между хората са важни и трудно могат да се заменят от ИИ – мотивацията, вдъхновението, творчеството са водещи и присъщи на човека.
- ИИ и образованието-може би трябва да се сменят изпитните процедури-изпити в реално време, устни изпити…Няма смисъл да се забранява използването на ИИ в университетите, но е важно за има правила на ползване и да се ползва като инструмент. Изпитите трябва да са свързани с това какви решения един мениджър ще взема в бъдеще.
- Нищо не може да спре ИИ – въпрос на време е да завладее все повече области на живота и познанието.
- Ако искаме да сме конкурентноспособни-трябва да ползваме технологиите, които се развиват във все по-големи мащаби.
- Бъдещата опасност е в това ИИ да контролира ИИ.
- ИИ може да сготви вкусно ястие, но може и да вземе ножа и да убива.
- От ИИ няма как да се изисква морал, защото няма съзнателност.
Студентите и преподавателите споделиха визия за развитието на ИИ в следващите 5 години:
- Човекът трябва да се усъвършенства заедно с развитието на ИИ. Човекът ще продължи и в следващите 5 години да е водещ – човешкият фактор ще се цени много повече. Може би дори „human-made content” ще стане по-ценно и по-търсено.
- ИИ ще е конкуренция на хората. Опасността ще дойде, когато ИИ започне да взема решения без присъствието на човека и да създава автономно съдържание.
- Съдържанието, създавано от ИИ е често безплатно и това ще убие творците и човешкото съдържание.
- ИИ може да доведе до възможност за масов контрол върху съзнанието, което да е опасно.
- В много страни нещата се правят ръчно и тази тенденция ще продължи-в глобален аспект приложението на ИИ е различно в различните страни и увеличава пропастта между напреднали и по-ненапреднали общества.
- Необходимо е да има обща регулация за всички територии-Европа, САК, Китай и тн. Необходимо е обединение на законодателството и защита на авторското право, свързано с използването на ИИ.
- Трабва да се научим да използваме ИИ и да вземаме най-доброто, което създава.
- Етичният кодекс в използването на ИИ е много важен.
- След 5 години ще живеем в напълно променена среда. Много професии в областта на изкуството, които днес познаваме ще изчезнат. Въпросът е с каква скорост ще изчезнат и какво ще се случи с творците.
- При подбор на персонал вече се наблюдава тенденция, че човекът губи уникалността си и интервюираните отговарят по идентичен начин.
- ИИ навлиза много в Далечния Изток-вече има певица-аватар с милиони почитатели във социалните медии. Развива се и онлайн пазара за аватари в музикалния бизнес. ИИ навлиза все повече и в рекламата.
На срещата присъстваха преподавателите: проф. д-р Мариана Лазарова, проф. д-р Момчил Георгиев, проф. дфн Иван Кабаков, доц. д-р Екатерина Кънчева, Мануела Саркисян, д-р Десислава Стойчева и студентите-бъдещи магистри Огнян Голев, Атанас Маев, Ева Данаилова, Елина Лазарова.