Специалност “Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии”
Основана: 2005 г.
Форма на обучение: Редовно, с продължителност 1 година
Образователна степен: Магистър
Ръководител на специалността:
Проф. д-р Лидия Върбанова
Преподавателски екип: проф. д-р Лидия Върбанова, проф. д-р Марияна Лазарова, проф. д-р Иван Кабаков, проф. д-р Момчил Георгиев, доц. д-р Екатерина Кънчева, д-р Десислава Стойчева, д-р Диана Андреева-Попйорданова, д-р Мила Стоева, д-р Мирена Станева, д-р Ина Божидарова, д-р Ива Никифорова, д-р Боян Желязков, Явор Койнаков, Десислава Димитрова.
Студенти: Випуск 2020-2021 Студенти: Випуск 2019-2020
1. ХАРАКТЕРИСТИКА НА СПЕЦИАЛНОСТТА
В магистърската програма „Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“ си поставяме за цел да подготвим мениджърите и лидерите на сценични организации, проекти и екипи, както и независимите предприемачи и продуценти в сценичните изкуства в България да работят с модерни управленски методи и финансови механизми, да използват онлайн технологии и дигитализация на творчески продукти, които да им помагат в развитието на успешна професионална кариера в различни видове творчески организации, както и в извеждането на българското сценично изкуство на Европейския и международен пазар.
Програмата ни фокусира върху ключови клонове на културните и творческите индустрии, като например: сценични изкуства /драматични, музикално-драматични, пантомимични, хореографски – театър, опера, балет, танцово изкуство и др./, музикална индустрия, индустрия на фестивали и културни събития. Програмата не обхваща: културно наследство, изобразителни изкуства, филмова индустрия, издателска индустрия, софтуерна индустрия и архитектура.
Нашите приоритети в едногодишното обучение са върху основополагащи дисциплини и тяхната специфика в сценичните и творческите организации и проекти: икономика, финансиране, стратегически мениджмънт, културна дипломация и международно сътрудничество, Европейски културни политики и проекти, предприемачество и продуцентство, маркетинг, връзки с обществеността, управление на творчески екипи, договори и авторско право и други. Параметрите на основните дисциплини са допълнени от свободноизираеми курсове в различни направления, като например: мениджмънт в музикалните индустрии, предприемачество в интериорния дизайн и приложните изкуства, модна индустрия и други.
Снимки от часовете в програма “Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии”, НАТФИЗ , Випуск 2019-2020
2. ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ
Предлагаме магистърската програма в редовна форма на обучение с продължителност една година (два семестъра). Част от занятията по теоретични предмети могат да се водят онлайн, по преценка на съответния преподавател и екипа на програмата. Програмата е отворена и към студенти завършили други висши училища в страната и чужбина. В тези случаи те се обучават по учебен план с увеличен хорариум от задължителни дисциплини, и избираеми – препоръчани от екипа на програмата. Обучението завършва с публична защита на магистърска теза според изискванията на програмата и Академията.
Снимки от часовете в програма “Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии”, НАТФИЗ , Випуск 2019-2020
3. КВАЛИФИКАЦИЯ И РЕАЛИЗАЦИЯ
Завършвайки специалността “Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии” придобиват образователно-квалификационна степен “Магистър”, с професионална квалификация “Мениджър в сценичнитете изкуства и индустрии” имате възможност да работите в следните области:
- във всички държавни или частни институции, които основно или частично имат за цел създаването и разпространението на сценични и творчески произведения;
- експерти към институции, свързани със сценичните изкуства и някои клонове на културните и творческите индустрии;
- специалисти в сферата на разпространение на сценични изкуства, фестивални прояви, културни събития;
- специалисти в управлението и законовото регулиране на държавни, колективни и частни институции в областта на сценичните изкуства;
- като независими предприемачи и продуценти на сценични и творчески проекти с комплексен характер, както и мениджъри на бизнес организации в творческите индустрии.
Снимки от Магистърската програма по “Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии”, НАТФИЗ, Випуск 2019-2020
4. ПРИЕМЕН ИЗПИТ
При подаване на документите е необходимо да представите кратък авторски проект в областта на мениджмънта на сценичните изкуства и/или индустрии /до 5 стр. плюс приложения/, кратко мотивационно писмо /до 1 стр./ и автобиография /до 2 стр./. Проектът може да е: Ваша визия и стратегия за развитието на съществуваща творческа организация; Ваша нова предприемаческа идея или Вашето отношение относно определен аспект в развитието и тенденциите в арт мениджмънта в България и/или в съвременния свят.
Владеенето на някой от официалните езици на страните от Европейския съюз е преимущество в процеса на кандидатстване.
Приемаме студенти за учебната 2025-2026 г. в два кръга:
Първи кръг: По документи.
Втори кръг: Обсъждане на проекта на кандидата и общ разговор с кандидата, насочен към аспекти на мениджмънта на сценичните изкуства и/или творческите индустрии, както и по въпроси от областта на теорията и практиката на изкуствата, мениджмънта, икономиката и хуманитарните науки.
Цел: Проверка на способностите на кандидатите за систематичен, ситуационен, мениджърски и маркетингов подход към организации и проекти в областта на изкуствата и някои от клоновете на творческите индустрии.
Снимки от програма “Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии”: Випуск: 2019-2020, 2020-2021, 2023-2024 и 2024-2025 г.
5. ПОДГОТОВКА ЗА ИЗПИТА И КОНСУЛТАЦИИ
Консултации с проф. д-р Лидия Върбанова – по всяко време, при предварителна заявка:
– Онлайн: чрез Viber или Whatsapp /тел. 0888 318130/
– Контакт чрез имейл: msii@natfiz.bg
– Контакт чрез LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/lidiavarbanova/
– Контакт чрез професионален уебсайт: https://www.lidiavarbanova.ca/contact-2/
Консултацията се провежда след заплащане на съответната такса за консултация според изискванията на НАТФИЗ.
Препоръчителна литература за подготовка:
- Върбанова, Л. „Управление на изкуствата”, „Стопанство”, С., 1997
- Kабаkов, И. „Културата kато kлючова kомпетентност. В: Формиране на kомпетентности в съвременната образователна среда“. Ф: Сборниk с доkлади от международна научна kонференция, проведена в рамkите на Климентовите дни на Алма Матер, София, 2021. С., Университетсkо издателство „Св. Kлимент Охридсkи”, с.37-51., 2022.
- Kабаkов, И. „Управленсkи подходи в областта на kултурата“. В: Стратегии на образователната и научната политиkа. Т. 30, бр. 4, с.353-368. https://doi.org/10.53656/str2022-4-2-man, 2022.
- Кабаков, И. „Интегрирано управление на културата“. С., УИ „Св. Климент Охридски”, 2017.
- Кънчева, Ек. „Организационни системи в управлението на сценичните изкуства“, изд. Фабер, 2023.
- Томова, Б., Андреева, Д. “Културните и творческите индустрии – фактор за устойчиво икономическо развитие и растеж”, 2012. http://president.bg/docs/1352301215.pdf
- Томова, Б. Томова, Б., Пазарни и непазарани алтернативи в културата и аудиовизията. в Пазарни и непазарни алтернативи на публично финансираните услуги. Пенкова Е., Делчева Е. ,Вълков А. ,Горчилова Д., Издателство „Издателски комплекс – УНСС“, 2019.
- Стойчева, Д. „Актьорите, мениджърите и уменията на бъдещето“, София, изд. ИнфоДАР, 2018.
- Стойчева, Д. ,“Управление на иновативни театрални проекти”, изд. Валентин Траянов, 2014.
- Халачев Л. „Изкуството да бъдеш продуцент“, Колибри, 2017.
- Varbanova, L. “Strategic Management in the Arts”, Routledge, New York/London, 2012.
Снимките са от часовете в програми “Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии” и “Театрално изкуство”: Випуск 2020-2021
6. ОТЗИВИ НА СТУДЕНТИ
„Програмата по Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии ми предостави ценни знания, идеи и практически умения, които ми помагат по-лесно да се справям с предизвикателствата в частния културен сектор в България, поради все още силната зависимост на пазара на изкуство от държавния сектор. Като дължогодишен предприемач в областта на изкуствата и един от основателите на „Асоциация за свободен театър“, с 20-годишен опит в управлението на „Сдружение за съвременно алтернативно изкуство и култура – По действителен случай“ и онлайн платформата с пространство за галерия Integrated Artists Gallery, успявам да приложа наученото в създаването на устойчиви бизнес модели, привличането на частни инвестиции и развиването на устойчиви партньорства. Програмата е безценен пътеводител и ресурс за всеки, който иска да развива успешно частни културни инициативи и допринася за създаването и развитието на пазара на изкуство в България.“
Огнян Голев, Випуск 2023-2024
„До магистратурата по „Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“ на НАТФИЗ ме доведе хобито ми, свързано с театъра като актриса и желанието ми театралната трупа, в която участвам, да се наложи като успешна и разпознаваема културна организация. По време на обучението си получих стабилна база от знания по стратегически мениджмънт и предприемачество в изкуствата, финансиране и икономика на културата, управление на проекти и културни политики, дигитализация в изкуствата, продуцентство и арт мениджмънт. Тази магистърска програма допълни по уникален начин юридическата ми професия, позволявайки ми да се специализирам в управлението на сценични проекти. Прилагам успешно придобитите знания и умения в практиката си по управление на проекти на няколко културни организации, като съдействам на творците стратегически, организационно и юридически. Това от своя страна допринася за разширяване влиянието на сценичните изкуства и култивира нови поколения публики, което е от стратегическа полза за цялото общество.“
Мила Велчева
Випуск 2021-2022, Мениджър на Театрална трупа ЧАЙ-КИ, експерт в проект IN SITU (НАТФИЗ), консултант на Сдружение Суматоха 2021, юридически консултант на Yalta Art Room, проектен координатор на проекти НФК, МК, Столична община и ЕК
“Обучението ми в Магистърската програма, ми даде стратегически знания и умения за съвременно управление на културна организация , които допълват дългогодишния ми практически опит като арт мениджър в цирковото изкуство. В програмата са включени изключително полезни предмети, например стратегически мениджмънт, дигитализация и нови технологии, предприемачество, икономика и финансиране, които са задължителни за успешните мениджъри и лидери на 21 век. Програмата ме научи да мечтая смело, да изграждам бизнес стратегии, да бъда успешен лидер и непрекъснато да усъвършенствам себе си. По време на обучението се срещнах с изключителни преподаватели и колеги, разширих партньорската мрежа на агенцията си. Програмата предлага висококачествено обучение, водено от световните тенденции за съвременно управление на културни организации и професионалното развитие на експерти и лидери в културата и изкуствата.“
Венета Стефанова
Випуск 2020-2021, Арт мениджър на “Стефани Арт Старс Агенция“
„Ако някой се колебае коя магистърска програма да запише – препоръчвам “Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии”: повярвайте ми, има смисъл! Целта ми да кандидатствам в тази програма бе да придобия знания в сферата на мениджмънта на сценичните изкуства и да мога успешно да ги приложа в практиката. Всъщност, получих много повече от това: усъвършенствах своите комуникационни и презентационни умения, имах възможност да се запозная с ефективни международни практики в изкуствата. Едни от много важните и полезни предмети в програмата за мен бяха: арт мениджмънт, стратегически мениджмънт, театрално продуцентство, финансиране и маркетинг в изкуствата. Благодарение и на обучението ми в магистърската програма успях да заема позицията “Мениджър екип” в Театър НАТФИЗ. Създадох нови контакти и приятелства с известни експерти и мениджъри в областта на сценичните и екранните изкуства в България и по света. Магистърската степен съчета по чудесен начин теорията с практиката и разшири компетенциите ми като театрален мениджър и професионалист.“
Екатерина Цветкова
Магистър, специалност „Мениджмънт в сценичните изкуства“ – НАТФИЗ „Кр.Сарафов“ – /випуск 2018-2019г/. Тема на магистърска теза: „Маркетингови стратегии и методи за привличане и развитие на поколението Милениум като театрална публика“
“Магистърската програма „Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“ доразви и обогати опита ми в сферата на културния мениджмънт, особено в области като: иновации в творческите индустрии, стратегически мениджмънт, европейски културни политики и маркетинг в сценичните изкуства. По време на следването си в магистърската програма се случиха много събития, в които имах възможност да приложа получените знания. Някои от тях са: участие в иновативния, мащабен и високотехнологичен проект CONGLOMERATE (за който все още работя) в ролята на проектен мениджър; презентация на срещата на консули на министерствата на културата от Югоизточна Европа на тема „Повишаване ролята на културата с цел устойчиво развитие“; участие в два международни театрални фестивала – в Любляна (Словения) и Нитра (Словакия); член на жури на българската селекция за деветото издание на АСТ фестивал за свободен театър. Най-важни за мен остават срещите с прекрасните ми преподаватели – професионалисти в различни области, с които се надявам някой ден да работим заедно и, разбира се, колегите ми не само от сценичния, но и от екранния факултет на НАТФИЗ, които обогатиха вижданията ми по отношение на екипната работа и професионалната етика в творческите организации.“
Светломира Стоянова
Магистър, специалност „Мениджмънт в сценичните изкуства“ – НАТФИЗ „Кр.Сарафов“ – /випуск 2018-2019 г./. Тема на магистърска теза: „Стратегии за иновативно планиране и развитие на свободната театрална сцена в България
- Випуск 2020-2021, специалност МСИИ
- Випуск 2021-2022, специалност МСИИ