Специалност “Режисура за куклен театър”

Основана: 1972 г.

Образователна степен: Бакалавър

Продължителност: 4 години (8 семестъра)  

Форма на обучение: Редовно

 

Ръководител на специалността:

доц. Боряна Георгиева


 

Клас за учебната 2025/26 г. взима:  

проф. Румен Рачев

1. ХАРАКТЕРИСТИКА НА СПЕЦИАЛНОСТТА

НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов” е сред няколкото академии по света, които предлагат образование в специалността “Режисура за куклен театър”. Главна задача на образованието е студентите да усвоят основните принципи на театралната режисура чрез богатите изразни възможности на куклата, актьора и синтеза актьор-кукла. В административно-мениджърската част те трябва да усвоят технологията на постановъчния процес, координацията и зависимостите на отделните части на театралната структура, а в творческата част – да опознаят методологията на режисьорския труд, както и да бъдат насочени към разкриване и развиване на собствената си творческа индивидуалност.

Обучението разпределя своите приоритети предимно върху основополагащите области: режисура и актьорство за куклен театър; системи кукли; арт мениджмънт, маркетинг и реклама. Усвояването им става през първата година със сценични етюди, върху свободно фантазиране, както и по зададена тема, актьорство и сценична реч, системи кукли (ръце, петрушки, мароти, явайки) и технология за куклен театър. През втората година продължава с работа върху авторски текст и въведение в действения анализ, системи кукли (плоски, черен театър, сенки), звук и музика в спектакъла. През третата година задачата се усложнява с работа върху драматургичен текст и създаване на завършена сценична форма, продължава изучаването на сценография за куклен театър, системи кукли (естрадни кукли, мъпети, маски, маскоти) арт менжиджмънт, маркетинг и реклама. През четвъртата година студентите се насочват към работа върху дипломния си спектакъл, който се осъществява на учебна или на професионална сцена.

Учебният план по специалността включва изучаването на дисциплини, от областта на режисурата, организацията на театралния процес, драматургията, актьорството, сценографията, литературата, историята и теорията на световния драматичен и куклен театър.

 

2. ОБУЧЕНИЕ

Обучението е само редовно, с продължителност 4 години. Завършва с дипломен спектакъл, теоретична защита на дипломната постановка, както и разработване на определен теоретически или практически проблем от организацията и мениджмънта на театралния процес.

 

3. КВАЛИФИКАЦИЯ И РЕАЛИЗАЦИЯ

Завършилите специалността придобиват образователна-квалификационна степен “Бакалавър”, с професионална квалификация “Режисьор за куклен театър”. Зъвършилите могат да работят, като режисьори, администратори, мениджъри и продуценти в сферата на професионалните куклени театри, както и да продължат своето образование в образователно-квалификационна степен “Магистър”.

 

4. ПРИЕМЕН ИЗПИТ

Общи условия:

За приемния изпит кандидатите трябва да подготвят по свой избор:

  1. една басня
  2. едно стихотворение
  3. откъс от приказка или проза

Предварително подготвено (писмено) интерпретативно съчинение (анализ на литературно произведение) по едно от посочените по-долу произведения:

  1. „Епопея на забравените“, Иван Вазов
  2. „Поезията на Христо Ботев“ (възможно е да се използва само едно от стихотворенията)
  3. „На нивата“, Елин Пелин
  4. „Дядо Йоцо гледа“, Йордан Йовков

 

I. КРЪГ

1-ва част: Изпълнение на подготвените материали, упоменати в общите условия по точка от 1 до 3. Сценични задачи поставени от комисията.

2-ра част: Разговор на комисията с кандидата. Представяне и дискутиране на предварително подготвеното интерпретативно съчинение върху едно от произведенията от точка от 4 до 7.

 

II. КРЪГ (анонимен)

Писмена работа (6 астрономически часа) по зададена тема върху една от посочените приказки и пиеси за куклен театър:

  1. Йордан Радичков “Ние, Врабчетата”
  2. Ханс Кристиян Андерсен “Новите дрехи на царя”
  3. Валери Петров “Меко казано”
  4. Валери Петров “Бяла приказка”
  5. Маргарит Минков “Хитър Петър”
  6. Шарл Перо “Червената шапчица“

 

III. КРЪГ

Разговор на комисията върху писмената работа от втори кръг. Събеседване с кандидата по избрано от него заглавие от списъка с препоръчителна литература.

ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА:

  1. БРЕХТ, Б. „За театъра”, С., НИ, 1964 г
  2. ДАНИЕЛ, Л. „Пътешествие в театъра”, С., НМ, 1975
  3. СТАНИСЛАВСКИ, К. „Моят живот в изкуството” С., НИ, 1976
  4. ДИДРО, Д. „Парадокс на актьора“, С., НИ, 1981
  5. ТОВСТОНОГОВ, Г. „За професията на режисьора”, С.,НИ, 1970
  6. ЮБИЛЕЕН СБОРНИК „Куклено изкуство”, ВИТИЗ, 1992
  7. ЮБИЛЕЕН СБОРНИК „50 години висше образование за куклен театър “, НАТИЗ, 2012
  8. ЮБИЛЕЕН СБОРНИК „60 години висше образование за куклен театър “, НАТИЗ, 2022