Основана: 1948 г.

Образователна степен: Бакалавър

Продължителност: 4 години

(8 семестъра)

Форма на обучение: Редовно

 

 

Ръководител на специалността:

Проф. д-р Пенко Господинов

Ръководители на класове:

доц. д-р Антон Угринов, проф. д-р Пенко Господинов

проф. Здравко Митков, проф. д-р Атанас Атанасов

проф. Иван Добчев, проф. Маргарита Младенова

проф. Ивайло Христов, чл. кор. проф. Пламен Марков

Преподавателски екип:

проф. д-р Ивайло Христов (Актьорство за драматичен театър), проф. д-р Атанас Атанасов (Актьорство за драматичен театър), чл. кор. проф. Пламен Марков (Актьорство за драматичен театър), проф. Здравко Митков (Актьорство за драматичен театър), проф. Иван Добчев (Актьорство за драматичен театър), проф. Маргарита Младенова (Актьорство за драматичен театър), проф. д-р Пенко Господинов (Актьорство за драматичен театър), проф. д.н. Камелия Николова (Увод в историята на европейския театър, История на европейския театър),  проф. д-р Веселина Раева (Сценична реч, Словесно действие в театрален спектакъл), проф. д-р Велимир Велев (Сценично движение),  Елица Костадинова (Български народни танци), доц. д-р Лора Мутишева (Техника на говора), доц. д-р Тодор Димитров-Мечкарски (Правоговор, Сценична реч),  гл. ас. д-р Надежда Панайотова (Правоговор, Сценична реч), доц. д-р Мирослава Гоговска (Актьорство за драматичен театър), доц. д-р Маргарита Божилова – Андонова (Актьорство за драматичен театър), доц. д-р Петя Диманова (Вокално обучение), Василена Кънева (Вокално обучение),  д-р Ралица Ковачева-Бежан (Сценична реч), гл. ас. д-р Камен Иванов (Сценични бойни техники), доц. д-р Александър Манджуков (Съвременни танцови техники, Невербален синтез), доц. д-р Антон Угринов (Актьорство за драматичен театър), гл. ас. д-р Павлета Семова (Вокално обучение),  Анастасия Лютова-Господинова (Актьорство за драматичен театър), Калин Ангелов (Актьорство за драматичен театър), гл. ас. д-р Мартин Киселов (Актьорство за драматичен театър), Елица Костова (Актьорство за драматичен театър), Людмила Стоин (Актьорство за драматичен театър), гл. ас. д-р Тея Сугарева (Актьорски практики, Основи на режисурата).

През учебната 2025/29 г. актьорски класове взимат:

1. ХАРАКТЕРИСТИКА НА СПЕЦИАЛНОСТТА

Специалността е от първите, създадени още от самото начало в Държавната Театрална Школа, по-късно Държавно Висше Театрално Училище (по-късно ВИТИЗ, сега НАТФИЗ). Целта на образованието по тази специалност е студентите да усвоят базисните принципи на актьорското изкуство, да се запознаят с основните школи и методи в сценичното изкуство, да се научат да работят в екип, като се насочват как да откриват и развиват собствената си творческа индивидуалност.

Обучението разпределя своите приоритети предимно върху основополагащите области: органичното актьорско присъствие на сцената и пред камерата, правоговора и действената сценична реч, ритмическите и вокални умения, сценичното движение и поведение, анализът на драматургичния текст и драматичната ситуация, като основната цел е, чрез всички тези усвоени и натрупани умения да се постигне изграждането на убедителен сценичен или филмов образ. Обучението градира от импровизационни етюди през изграждането на завършени драматични фрагменти до овладяване на средствата на камерния театър и постигането на убедителни резултати в представленията на голямата сцена на Театър НАТФИЗ.

Задължителните дисциплини включват теория на българската и европейската литература и театър. Като неотделим компонент на развитието на студентите са включени избираеми дисциплини, даващи теоретико-исторически знания и практически умения в областта на музиката, изобразителните и пластически изкуства, психологията, философията, естетиката, митологията и религията, както и професионални умения в областта на танците, сценичния бой и каскади, акробатически техники, дублажа, подготовката за кастинг и т.н.

2. ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ

Обучението се осъществява в актьорски класове с ръководители, избирани от Катедрения съвет „Драматичен театър“ и одобрявани от Факултетния и Академичния съвети на НАТФИЗ. Обучението по тази специалност може да бъде само редовно и е с 4-годишна продължителност. То се провежда чрез лекции и упражнения – екипни и индивидуални, творчески лаборатории и практики. Семестриалните и годишните изпити са публични, като освен тях има възможност за публични покази, вечери на класа, турнета, участия в режисьорски работи, и др. Публичните представяния и изграждането на екипността в творческите изяви на младите актьори са сред големите предимства на обучението в НАТФИЗ.

3. КВАЛИФИКАЦИЯ И РЕАЛИЗАЦИЯ

Завършилите специалността АДТ придобиват образователно-квалификационната степен „БАКАЛАВЪР“, с професионална квалификация „АКТЬОР  ЗА  ДРАМАТИЧЕН  ТЕАТЪР“.

Те могат да намерят широка реализация в професионални театри (държавни, общински, частни, независими), филмови и телевизионни продукции, телевизионни и радио-програми, дублаж на филми, шоу и развлекателни програми, други разнообразни сценични и екранни форми на изява, както и да продължат своето образование в образователно-квалификационната степен „Магистър“.

 4. ПРИЕМЕН ИЗПИТ

Задължителни кандидатстудентски материали – по личен избор:

  • драматичен монолог (задължително от драматургия)
  • комедиен монолог (задължително от драматургия)
  • две басни
  • две стихотворения
  • откъс от проза
  • песен
  • танц

 

I КРЪГ

Представяне на подготвен текстови материал по избор на кандидата.

(Кандидат-студентите трябва да носят разпечатан списък със заглавията на подготвените материали – 7 бр. )

 

II КРЪГ

Представяне на подготвени материали по избор на изпитната комисия.

Поставяне на задачи от изпитната комисия по подготвените от кандидата материали.

 

III КРЪГ

Проверка на пластическите и вокални качества чрез поставени от комисията задачи.

Поставени от изпитната комисия задачи по подготвени от кандидата материали.

Работа върху предоставен от комисията непознат текст.

Събеседване.