Специалност Фотографско изкуство
Основана: 2017
Образователна степен: Магистър
Продължителност: 1 години (2 семестъра)
Форма на обучение: Редовно
Ръководител на специалността:
Преподавателски екип:
проф. д-р Атанас Кънчев (Смесени жанрове в комерсиалната фотография и фотографско изкуство, Фоторедактиране в средствата за масова информация), доц. Иглена Русева (Фотографията в съвременна визуална среда), доц. д-р Красимир Андонов (Обработка на цифров фотографски образ), доц. д-р Николай Лаутлиев (Фотографска теория и критика), доц. Николай Цачев (Фотография и илюстрация), доц. Владислав Будинов (Специални ефекти, цифров монтаж и анимация), проф. д.н. Мирослав Дачев (Семиотика)
1. ХАРАКТЕРИСТИКА НА СПЕЦИАЛНОСТТА
Динамичното развитие на медиите вследствие на дигиталните технологии изисква и подходящо присъствието на фотографията в тях. Програмата е насочена към студенти с многостранна ориентация – творческа, практическа, теоретична и изследователска.
Магистърската програма е отворена и към студенти завършили други висши училища в страната и чужбина. В тези случаи те се обучават по учебен план с увеличен хорариум от избираеми дисциплини препоръчани от ръководителя на специалността, носещи тясно специализирани знания в областта на нейната специфика.
Специализираната подготовка се фокусира в модули посветени на фотографията в съвременна визуална среда, обработка на цифров фотографски образ, фоторедактиране в средствата за масова информация, фотографска теория и критика, фотография и илюстрация, специални ефекти, анимация, цифров монтаж, смесени жанрове в комерсиалната фотография и фотографско изкуство, видеотехники, семиотика и подготовка и защита на авторски проект.
2. ФОРМА НА ОБУЧЕНИЕ
Обучението е само редовно, с продължителност 1 година (2 семестъра). Обучението завършва с публична защита на дипломна работа, която включва авторски проект – изложба от 20 фотографии, албум, специална техника и др. и теоретична разработка – минимум 40 страници.
3. КВАЛИФИКАЦИЯ И РЕАЛИЗАЦИЯ
Завършилите специалността „Фотографско изкуство“ придобиват образователно-квалификационна степен „Магистър“ с професионална квалификация „Магистър по фотография“ и възможност за работа като експерти в сферата на аудиовизията и новите медии; специалисти в областта на реставрацията, консервацията, съхранението и архивирането на фотографски образи, куратори на фотографски изложби и колекции.
Дипломни защити на Таня Дечева и Гергана Дамянова
4. ПРИEМЕН ИЗПИТ
При подаването на документите кандидатите задължително депозират комплектувано портфолио. То може да съдържа: сценарии, есета, стихотворения, разкази, пиеси, романи, картини, рисунки, фотографии, филми, авторска музика, изпълнения на песни и музикални инструменти, записи на музикални участия и други художествени материали по избор на кандидата. Литературните материали трябва да са във формат PDF и да не надвишават 15 страници. Изобразителните материали трябва да са във формат JPG. Аудиовизуалните материали трябва да са във формат MP-4 и да не надхвърлят общо времетраене от 30 минути. Звуковите материали трябва да са във формат МР-3 и да не надхвърлят общо времетраене от 15 минути. Целта на портфолиото е да представи максимално подробно възможностите на кандидат-студентите, техните интереси, художествени пристрастия и кръгозор. Всички материали трябва да бъдат ъплоудвани в облачното пространство Google Drive с лимит на обема до 3 GB.
Портфолиото задължително трябва да включва творческа биография на кандидата и фотографско портфолио от минимум 20 произведения с минимален формат 24х30 см.
Устен изпит
Комисията провежда събеседване с кандидатите по материалите от представеното портфолио. Целта е да се получи задълбочена представа за възможностите, интересите, общата култура, самостоятелното мислене и художествена рефлективност на кандидатите.
Получилите оценка по-ниска от среден (3.00) отпадат от участие в класирането.
ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА:
1. БОЕВ, Петър – Фотографското изкуство в България /1856-1944/, С., Септември, 1983
2. БОЕВ, Петър – Фотографското изкуство в България /1945-1995/, С., Български художник, 2000
3. БЪРИАН Питър, Капуто, Робърт – National Geographic, Тайните на фотографията. Как се правят хубавите снимки, С., Егмонт, България, 2003
4. ГЕОРГИЕВ, Румен – Фотография на ежедневието, Дневна светлина, 2008
5. КОЛЕКТИВ – Фотографията на ХХ век, С., Алианс-97, 2002
6. ОЛСИНИЪС, Ричард – National Geographic, Тайните на фотографията, Чернобелите снимки, С., Егмонт, България, 2006
7. ФРИЙМЪН, Майкъл – Maкрoфoтoгрaфия, А&Т Publishing
8. ФРИЙМЪН, Майкъл – Пeйзaж и прирoдa. Прaктичeскo ръкoвoдствo пo дигитaлнa фoтoгрaфия, А&Т Publishing
9. ФРИЙМЪН, Майкъл – Свeтлинa и oсвeтлeниe, А&Т Publishing
10. ФРИЙМЪН, Майкъл – Чeрнoбялa фoтoгрaфия. Прaктичeскo ръкoвoдствo по дигитална фотография, А&Т Publishing