EMПАКТ-НАТФИЗ Колаборативни интердисциплинарни творчески проекти

Национална академия за театрално и филмово изкуство „Кр.Сарафов“

 

“Изкуството на мозъчните вълни”

По идея на: Йордан Върбанов, аctor

 

 

ОПИСАНИЕ НА ИДЕЯТА

Проектът изследна взаимовръзката в колаборативната работа между артист и експерт/учен и фокусира изследването върху Емпатията. Авторът на проекта е  професионален актьор, който изследва възможността за намирането на сценичния език на конкретния перформативен акт чрез научното изучаване на Емпатията на човешкото съзнание. Този пърформанс ще бъде провокиран от отраженията върху мозъчните вълни, които предизвикват природата и изкуството.

Природата и нейните звуци и образи могат да ни отведат на познати или мечтани места. Могат да ни накарат да се усмихнем или да бъдем спокойни. Това отражение на мозъка може да повлияе благоприятно на човешкото поведение. Може да бъде разгледан като процес, който развива усещането за значимост на природата за обществото.

 

Участниците в проекта ще анализират допирните точки между сценичните изкуства и микробиологията. Ще бъде създаден пърформанс, който ще съдържа изпълнение на музика , създадена на базата на информацията извлечена от Електроенцефалограф, като същевременно с това ще бъдат изпълнено на живо действието по време, на което е извършвано самото изследване. Това ще ни предостави информацията, която ще се „преведе“ на театрален език. Концепцията е в създаване на непрекъсната линия от информация, която ражда изкуство и обратното. Творческият процес ще бъде воден от Йордан Върбанов (актьор) с помощта на Спас Керимов (Предприемач и микробиолог)

 

ЕТАПИ НА ПРОЕКТА

Проектът ще се развие в 4 етапа, като идеята позволява те да бъдат представени на живо и дигитално. 

  • Първият етап ще бъде разговор между артист (Йордан Върбанов) и специалист в областта на микро-биологията (Спас Керимов), който ще фокусира върху влиянието на обграждащата среда върху мислите, както и душата на човек. Този процес ще бъде заснет, като това ще послужи за основа, върху която да се изгради самия пърформанс. Разговорът ще бъде излъчен също и по време на самия пърформанс.
  • Вторият етап ще бъде използването на електроенцефалограф ЕЕГ за изследване на мозъчната дейност на артист, който упражнява форма на изкуство (изпълнение на поезия, пеене, свирене на музикален инструмент). Тази част ще може да бъде самостоятелно документирана и представена дигитално. В нея ще бъде извлечена информация за мозъчните вълни, докато човекът прави изкуство.
  • Третият етап ще бъде използването на ЕЕГ за изследване на мозъчната дейност на артист, който упражнява форма на изкуство (изпълнение на поезия, пеене, свирене на музикален инструмент). Това ще се случи в обстоятелствата на звуци извлечени от природата (вятър, вода), както и използването на реч от изследвания обект в рамките на диалог, който е част от драматургично произведение, за който ще се изисква партньор. Тази част ще може да бъде самостоятелно документирана и представена дигитално. В нея ще бъде извлечена информация за мозъчните вълни, докато човекът прави изкуство. Разчитането на извлечената информация. Това е моментът, в който изкуството ще може да бъде репродуцирано. На базата на тези мозъчни вълни ще може да се създаде изкуство в различни форми – композиране на музика.
  • Четвъртия етап ще бъде представянето на създаденото, което ще бъде придружено от документален материал за първите 2 части от проекта. Това ще бъде пърформанс, в който ще бъдат изпълнени част от дейностите , по време на които е събирана информацията от мозъчните вълни на фона на музиката, която е създадена от събраната информация.

Като заключение ще се проведе дискусия между артистът и микро-биологът, но този път тя ще бъде в присъствието на публика, която ще може да участва и да задава въпроси. За всеки зрител ще бъде подготвен и въпросник, свързан с впечатленията от проекта и влиянието на дейностите, заложени в него.

 

 ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ

  • Определяне на значението на устойчивостта за хората и творците.
  • Създаване на изкуство, чрез изкуство с помощта на технологични методи.
  • Създаване на изкуство, което е живо във всеки смисъл на думата и е свързано с науката.
  • Среща на творец с неговите собствени мисли, изразени чрез изкуството.

 Дата и място на финалното събитие: Представянето на проекта пред пубчика ще се проведе в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, фоайе, партерен етаж, адрес „Ст. Караджа” № 20, София, в 19.00ч на 11 ноември 2023г.

 

Проектът се ко-финансира от програма Творческа Европа на Европейския съюз съгласно споразумение No: 101055903 – EMPACT – CREA-CULT-2021-COOP

Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура”