Здравко Митков

 

ПРАКТИКА

2013 – 2017

Сатиричен театър „Ал. Константинов” – директор

1992 – 2009

Театър СОФИЯ, София

1988 – 1992

Сатиричен театър Алеко Константинов, София

1986 – 1988

Младежки театър, София

1984 – 1986

Театър Б. Дановски, Перник

1979 – 1984

Театър К. Величков, Пазарджик

1978

Народен театър Иван Вазов, София

 

Гастроли в чужбина

1997

Армстронг тиътър, Колорадо Спрингс, Колорадо, САЩ

1994

Народен театър Щип, Македония

1989

Нов американски театър, Рокфорд, Илинойс, САЩ

 

  Гастроли в България

 

Народен театър “Иван Вазов”

Малък градски театър “Зад канала”, София

Театър “Сълза и смях”

НДК – София

Драматичен театър – Пловдив

Драматичен театър – Русе

Драматичен театър – Бургас

Драматичен театър – Димитровград

Драматичен театър – Габрово

Народна опера – Стара Загора

Театър 199 – София

Национален музикален театър – София

Национална опера и балет

 

ПЕДАГОГИЧЕСКА ПРАКТИКА И ЗАЕМАНИ ДЛЪЖНОСТИ
Дати (от-до)  

1999 –  до момента

НАТФИЗ “Кр. Сарафов”

професор – артистичен ръководител на клас

АКТЬОРСКО МАЙСТОРСТВО и РЕЖИСУРА

2000 – 2003

 

НАТФИЗ “Кр.Сарафов”

РЕКТОР

2000

НАТФИЗ “Кр.Сарафов”

ЗАМЕСТНИК-РЕКТОР

1997 – 2000

Висша атестационна комисия към Министерски съвет –

член на Научната комисия

1997 (март-май)

Колорадо Колидж, Колорадо Спрингс, САЩ –

гост-професор: Лекции по режисура

1996 – 1999

НАТФИЗ “Кр.Сарафов” – доцент

1985 – 1996

НАТФИЗ “Кр.Сарафов” – главен асистент

 

 

ПРЕВОДИ

 

ОТ АНГЛИЙСКИ ЕЗИК:

 

”НОЩТА НА ИГУАНАТА” от Тенеси Уилямс

”ВЪВЕДЕНИЕ КЪМ “РОМЕО И ЖУЛИЕТА”

от проф. Томас Перът

”ЧУДЕСНА НЕДЕЛЯ ЗА КРЕВ КЬОР” от Тенеси Уилямс

”ЛЯТО И ДИМ” от Тенеси Уилямс

”КРИЛЕ” от Артър Копит

”АРСЕНИК И СТАРИ ДАНТЕЛИ” от Джоузеф Кесълринг

”ШУМЪТ НА ВЪРБИТЕ” от Алън Бенет (по Кенет Грейъм)

”ВИШНЕВИ СЕСТРИ” от Майкъл Грийн

”ЕКВУС” от Питър Шафър

„НАЕМЪТ” от Джонатан Ларсън

„ПОВЕЛИТЕЛЯТ НА МУХИТЕ” от Найджъл Уилямс (по Уилям Голдинг)

 

ОТ РУСКИ ЕЗИК:

 

”ИЗЛИШНИ НЕЩА ОТ ЛИЧНИЯ ЖИВОТ”

от Сергей Коковкин

 

 

ДРАМАТИЗАЦИИ

 

”ДОН КИХОТ” по Сервантес и Булгаков

”АЛИС В ОГЛЕДАЛНИЯ СВЯТ” по Луис Каръл

”И СЪРЦЕТО НАЙ-СЕТНЕ УМИРА” по Атанас Далчев

”АРИСТОФАНИЯ” по Аристофан

 

 

ПУБЛИКАЦИИ

 

“ПРОБЛЕМИ НА ВЕРБАЛНИТЕ СРЕДСТВА В КОНТЕКСТА НА СЪВРЕМЕННИЯ ТЕАТЪР” (цикъл лекции по Режисура

II курс – КОЛОРАДО КОЛИДЖ, Колорадо Спрингс,

САЩ – 1997)

“ЛЮБЕН ГРОЙС – ЕДНО ВДЪХНОВЕНИЕ ЗА ДНЕС”

(сп. “Театър” – бр.3/4 1995)

“АВТОРАЗПИТ” (сп. “Театър” – бр.4/5 1992)

“КУЛТУРЕН НАБЛЮДАТЕЛ” – серия рецензии

(в-к “Стандарт Уикенд”, бр.34 – 49/1992)

“ОЦЕЛЕЛИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ” (“Театрален бюлетин” – САБ, бр.4/1982)

“ПОСТАНОВЪЧНИТЕ ПРОБЛЕМИ В ТЕАТЪРА ЗА ДЕЦА (“Театрален бюлетин” – САБ, бр.2/1982)

“СЪЗДАВАНЕ НА ПРЕДСТАВЛЕНИЯ ЗА ДЕЦА В ЕПОХАТА НА МАСМЕДИИТЕ” (Доклад пред IX Световен Конгрес на АСИТЕЖ, април 1987, Аделаид, Австралия; “Театрален бюлетин” САБ, бр.2/1988)

 

 

НАЦИОНАЛНИ НАГРАДИ

 

  • НАГРАДА „ИКАР” (2017)

Най-добър спектакъл за спектакъла „ИМЕТО”

  • НАГРАДА НА СОФИЯ (2002)

за постановката на операта  “ФАУСТ” – 2002

  • НАГРАДА ЗА РЕЖИСУРА – “АСКЕЕР 2000” 

за спектакъла “РАЗВРАТНИКЪТ” – 2000

  • НАГРАДА ЗА РЕЖИСУРА (1986)

III Национален преглед на камерните постановки, Враца

за спектакъла “НОЖ В СЪРЦЕТО”

  • НАГРАДА ЗА РЕЖИСУРА (1985)

Национален преглед “Поглед към вековете” – за спектакъла

“ОЛИМПИЙ ИЛИ РЕКВИЕМ ЗА ПРИЯТЕЛЯ”

  • НАГРАДА ЗА РЕЖИСУРА (1984)

VII Национален преглед на българската драма и театър

за спектакъла  “РЕЙС”

  • НАГРАДА НА МНО (1983)

за спектакъла “ЦЯЛАТА ИСТИНА ЗА СВ. ГЕОРГИ”

  • НАГРАДА НА САБ (1982)

“НАЙ-ДОБЪР МЛАД РЕЖИСЬОР”

  • НАГРАДА ЗА РЕЖИСУРА (1980)

IV Национален преглед на детско-юношеската драматургия и

театър – за спектакъла “МЕКО КАЗАНО”

 

 

РЕАЛИЗИРАНИ ПОСТАНОВКИ

  1. “ЩАСТЛИВЕЦЪТ ИДЕ” от Руси Божанов; (1979, Пазарджик)
  2. “СТЪКЛЕНАТА МЕНАЖЕРИЯ” (“The Glass Menagerie”) от Тенеси Уилямс (1979, Пазарджик)
  3. “МЕКО КАЗАНО” от Валери Петров (1980, Пазарджик)
  4. “УМОРЕНИЯТ КОН” (“Le Cheval Evanoui”) от Франсоаз Саган (1980, Пловдив)
  5. “ЖЕНСКА УПРАВИЯ” от Аристофан/Мерл (1981, Пазарджик)
  6. “СТАРЧЕТО И СТРЕЛАТА” от Никола Русев (1981, Димитровград)
  7. “РОМЕО И ЖУЛИЕТА” (“Romeo and Juliet”) от У. Шекспир (1981, Пазарджик)
  8. “МАЙКА ПАРАШКЕВА” от Габе/Гройс (1982, Русе)
  9. “ИЗЛИШНИ НЕЩА ОТ ЛИЧНИЯ ЖИВОТ” от Сергей Коковкин (1982, Театър “СОФИЯ”)
  10. “КОПЧЕ ЗА СЪН” от Валери Петров (1983, Пазарджик)
  11. “ЦЯЛАТА ИСТИНА ЗА Св. ГЕОРГИ” от Милко Милков (1983, Перник)
  12. “ЕСПРЕСО КРАЙ ДУНАВА” от Ференц Каринти (1984, Кафе-театър САБ, София)
  13. “РЕЙС” от Станислав Стратиев (1984, Перник)
  14. “НОЖ В СЪРЦЕТО” (“A Lovely Sunday for Creve Coeur”) от Тенеси Уилямс (1985, Театър 199)
  15. “СИЛАТА НА СЪДБАТА” (“La forza del destino”) от Джузепе Верди (1985, Държавна опера Ст. Загора)
  16. “ОЛИМПИЙ ИЛИ РЕКВИЕМ ЗА ПРИЯТЕЛЯ” от Пелин Пелинов (1985, Пазарджик)
  17. “ДВУГЛАВИЯТ ОРЕЛ” (“L’aigle à Deux Tetes”) от Жан Кокто (1986, Младежки театър)
  18. “ИЗЛИШНИ НЕЩА ОТ ЛИЧНИЯ ЖИВОТ” от Сергей Коковкин (1985, БНТ, Телевизионен театър)
  19. “ОБИЧАН ДО СМЪРТ” от Калин Донков (1986, Младежки театър)
  20. “ЖИВОТЪТ, МАКАР И КРАТЪК” и “САУНА” от Стратиев/Каринти (1986, Сатиричен театър)
  21. “ТЪКАЧКА НА СЪНИЩА” от Антонио Вайехо (1986, Учебен театър, НАТФИЗ)
  22. “МЮЗИКЪЛ ЗА ПЕТ ПАРИ” (“The Three Penny Opera”) от Брехт/Ступел (1987, Перник)
  23. “ГОЛЯМ КОЛКОТО МАЛКА ЯБЪЛКА” от Петър Анастасов (1987, Народен театър)
  24. “КОПЧЕ ЗА СЪН” от Валери Петров (1987, Младежки театър)
  25. “АРСЕНИК И СТАРИ ДАНТЕЛИ” (“Arsenic and Old Lace”) от Джоузеф Кесълринг (1988, Сатиричен театър)
  26. “АЛИС В ОГЛЕДАЛНИЯ СВЯТ” (“Alice in the Looking-Glassworld”) от Каръл/Митков (1988, Младежки театър)
  27. “МЪРТВИ ДУШИ” от Гогол/Булгаков (1989, Сатиричен театър)
  28. “И СЪРЦЕТО НАЙ-СЕТНЕ УМИРА” от Атанас Далчев/Митков (1988, НДК, София)
  29. “ОБИЧАТЕ ЛИ ЧОВЕШКО” от Мирон Иванов (1989, Сатиричен театър)
  30. “РЕЙС” от Станислав Стратиев (1989, N.A.T., Рокфорд, Илинойс, САЩ)
  31. “АНТИХРИСТ – СУПЕРЗВЕЗДА” от Миклош Хубай (1990, Сатиричен театър)
  32. “КУКЛЕНИКА” от Береш/Бръзицов (1990, Учебен театър, НАТФИЗ)
  33. “ПРОФЕСИОНАЛИСТЪТ” от Душан Ковачевич (1990, Малък Градски Театър)
  34. “О, ЩАСТЛИВИ ДНИ” (“O, Happy Days”) от Самюел Бекет (1990, Народен театър “Ив. Вазов”)
  35. “БИЛЯРД” от Владимир Губарев (1991, Театър “СЪЛЗА И СМЯХ”)
  36. “ГОЛЕМИЯТ БРИЛЯНТЕН ВАЛС” от Драго Янчар (1991, Учебен театър НАТФИЗ)
  37. “АЛИС В ОГЛЕДАЛНИЯ СВЯТ” (“Alice in the Looking-Glassworld”) от Каръл/Митков (1991, Т-р “АЛТЕРНАТИВА”)
  38. “СВИДЕТЕЛ ПО ДЕЛО №1” от Любомир Пеевски (1991, Славянска беседа)
  39. “НОЩТА НА ИГУАНАТА” (“The Night of the Iguana”) от Тенеси Уилямс (1992, Малък Градски Театър)
  40. “В САМОТАТА НА ПАМУКОВИТЕ ПОЛЕТА” (“Dans la Solitude des Champs de Coton”) от Бернар-Мари Колтес (1992, НДК)
  41. “ВЕНЕЦИАНСКИЯТ ТЪРГОВЕЦ” (“The Merchant of Venice”) от Уилям Шекспир (1992, Народен театър “Ив. Вазов”)
  42. “РЕЙС” от Станислав Стратиев (1992, Театър “АЛТЕРНАТИВА”)
  43. “ИТАЛИАНКАТА” (“The Italian Girl”) от Мърдък/Сондърс (1992, Театър “СОФИЯ”)
  44. “М. БЪТЕРФЛАЙ” (“M. Butterfly”) от Дейвид Хенри Уонг (1993, Театър “СОФИЯ”)
  45. “НАШИЯТ ГРАД” (“Our Town”) от Тортън Уайлдър (1993, Учебен театър НАТФИЗ)
  46. “ЖЕНИТЕ В ПАРЛАМЕНТА” (“The Women in the Parliament”) от Аристофан/Митков (1993, Младежки театър)
  47. “РОМЕО И ЖУЛИЕТА” (“Romeo and Juliet”) от Уилям Шекспир (1993, Учебен театър НАТФИЗ)
  48. “АДСКАТА МАШИНА” (“La Machine Infernale”) от Жан Кокто (1994, Учебен театър НАТФИЗ)
  49. “РЕКВИЕМ ЗА ЕДИН ШПИОНИН” от Георг Табори (1994, Учебен театър НАТФИЗ)
  50. “РЕЙС” от Станислав Стратиев (1994, Народен театър – ЩИП, МАКЕДОНИЯ)
  51. “ЙОНАДАВ” (“Jonadab”) от Питър Шафър (1995, Театър “СОФИЯ”)
  52. “ЛЯТО И ДИМ” (“Summer and Smoke”) от Тенеси Уилямс (1995, Театър “СОФИЯ”)
  53. “ЧУДЕСНА НЕДЕЛЯ ЗА КРЕВ КЬОР“ (“A Lovely Sunday for Creve Coeur”) от Тенеси Уилямс (1996, Театър Бургас)
  54. “АРИСТОФАНИЯ” от Аристофан/Митков (1996, Балчик)
  55. “НАПРАЗНИ УСИЛИЯ НА ЛЮБОВТА” (“Love’s Labour’s Lost”) от Уилям Шекспир (1996, Театър “СОФИЯ”)
  56. “ИНЦИДЕНТ В ЗДРАЧА” (“Incident at Twilight”) от Фридрих Дюренмат (1996, Театър 199)
  57. “РОМУЛ ВЕЛИКИ” (“Romulus the Great”) от Фридрих Дюренмат (декември 1996, Сатиричен театър)
  58. “ЕКВУС” (“Equus”) от Питър Шафър (1997, “Армстронг тиътър”, Колорадо Спрингс, САЩ)
  59. “НЕРОН – СУПЕРЗВЕЗДА” от Миклош Хубай (1997, Учебен театър НАТФИЗ)
  60. “АЛИС В ОГЛЕДАЛНИЯ СВЯТ” (“Alice in the Looking-Glassworld”) от Л. Каръл/Митков (1997, Театър “СОФИЯ”)
  61. “АДСКАТА МАШИНА” (“La Machine Infernale”) от Жан Кокто (1998, Театър “СОФИЯ”)
  62. “БОРЦИ” от Стратис Карас (1998, Малък градски театър)
  63. “ЕКВУС” (“Equus”) от Питър Шафър (1998, Театър “СЪЛЗА И СМЯХ”)
  64. “ПРАЗНИ СТАИ” от Станислав Стратиев (1999, Театър “СОФИЯ”)
  65. “ЧЕРЕП В КОНЕМАРА” (“A Skull in Connemara”) от Мартин МакДона (1999, Театър Габрово)
  66. “РАЗВРАТНИКЪТ” (“Le Libertin”) от Ерик-Еманюел Шмит (2000, Театър “СОФИЯ”)
  67. “КЛЕТКА ЗА ПЕПЕРУДИ” (“La Cage aux Folles”) от Джери Хърман (2000, Музикален театър “Ст. Македонски”)
  68. “ХОТЕЛ МЕЖДУ ТОЯ И ОНЯ СВЯТ” (“Hotel des Deux Mondes”) от Ерик-Еманюел Шмит (2000, Театър Пловдив)
  69. “ПЕТ МЪЛЧАНИЯ” (“Five Kinds of Silence”) от Шийла Стивънсън (2001 – Българско национално радио)
  70. “КЛЮЧЪТ” (“The Key”) от Джун’ичиро Танидзаки (2001, Театър “Възраждане”)
  71. “ИДЕ МИ ДА ТЕ УБИЯ” (“Une Envie de Tuer”) от Ксавие Дюранже (2001, Учебен театър НАТФИЗ)
  72. “ПРОСЯШКА ОПЕРА” (“Beggar’s Opera”) от Джон Гей (2001, Театър “СОФИЯ”)
  73. “ФАУСТ” (“Faust”) от Шарл Гуно (2001, НАЦИОНАЛНА ОПЕРА)
  74. “ПРОЛЕТНО ПРОБУЖДАНЕ” (“Frühlings Erwachen”) от Франк Ведекинд (2002, Учебен театър НАТФИЗ)
  75. “ХОТЕЛ МЕЖДУ ТОЯ И ОНЯ СВЯТ” (“Hotel des Deux Mondes”) от Ерик-Еманюел Шмит (2003, Театър “СОФИЯ”)
  76. “КЛЕТКА ЗА СЕСТРИЧКИ” (“La Cage aux Folles”) от Жан Поаре (2004, Сатиричен театър “Ал. Константинов”)
  77. “ВЕНЕЦИАНСКА ЗАГАДКА” (“Anonimo Veneziano”) от Джузепе Берто (2004, Театър “Възраждане”)
  78. “ЖАРАВА” от Димитър Кабаков (2004, Българско национално радио)
  79. “АРСЕНИК И СТАРИ ДАНТЕЛИ” (“Arsenic and Old Lace”) от Джоузеф Кесълринг (2004, Театър “СОФИЯ”)
  80. “УМОРЕНИТЕ КОНЕ ГИ УБИВАТ, НАЛИ?” (“They Shoot Horses don’t They”) от Хорас Маккой (2005, Учебен театър НАТФИЗ)
  81. “ПОСЛЕДНАТА НОЩ НА СОКРАТ” от Стефан Цанев (2005, Българско национално радио)
  82. “ПРОЦЕСЪТ СРЕЩУ ДОН ЖУАН” (“La Nuit de Valognes”) от Ерик-Еманюел Шмит (2006, Учебен театър НАТФИЗ)
  83. “ПОСЛЕДНАТА НОЩ НА СОКРАТ” от Стефан Цанев (2006, Народен театър “Ив. Вазов”)
  84. “РОМЕО И ЖУЛИЕТА” (“Romeo and Juliet”) от У. Шекспир (2007, Театър “СОФИЯ”)
  85. “ОБЩЕСТВЕН ВРАГ” (“An Enemy of the People”) от Хенрик Ибсен/Артър Милър (2007, Театър Пловдив)
  86. „УМОРЕНИТЕ КОНЕ ГИ УБИВАТ, НАЛИ?” (“They Shoot Horses, don’t They?”) от Хорас Маккой (2008, Театър „СОФИЯ”)
  87. „ВОЛПОНЕ” („Volpone”) от Бен Джонсън (2008, Народен театър „Ив. Вазов”)
  88. „НЕДЕЛЯ ВЕЧЕР” от Захари Карабашлиев (2009, Театър „СОФИЯ”)
  89. “RENT” („Наемът”) от Джонатан Ларсън (2009, Учебен театър НАТФИЗ)
  90. “ЕЛЕКТРА ИЛИ СВАЛЯНЕТО НА МАСКИТЕ” (“Electre ou la Chute des Masques”) от Маргьорит Юрсенар (2010, Театър “СОФИЯ”)
  91. “ДРЕБНИ БРАЧНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ” („Petits Crimes Conjugaux”) от Ерик-Еманюел Шмит (2010, Народен театър „Ив. Вазов”)
  92. “ОТБЛИЗО” („Closer”) от Патрик Марбър (2011, Театър „Възраждане”)
  93. „НЕДЕЛЯ ВЕЧЕР” от Захари Карабашлиев (2012, Радиотеатър – Българско национално радио)
  94. “ДОН ЖУАН ОТ СОХО” (“Don Juan In Soho”) от Патрик Марбър (2013, Сатиричен театър „Ал. Константинов”)
  95. „ДОБРИЯТ ДОКТОР” („The Good Doctor”) от Нийл Саймън (2013, Учебен театър НАТФИЗ/Драматичен театър Пазарджик)
  96. „ПОВЕЛИТЕЛЯТ НА МУХИТЕ” („Lord of the Flies”) от Уилям Голдинг/Найджъл Уилямс (2013, Учебен театър НАТФИЗ)
  97. „ВОЛПОНЕ” („Volpone”) от Бен Джонсън (2014, Сатиричен театър „Ал. Константинов”)
  98. „ШУМЪТ НА ВЪРБИТЕ” (“The Wind in the Willows”) от Кенет Греъм/Алън Бенет (2014, Сатиричен театър „Ал. Константинов”)
  99. „РЕЙС” от Станислав Стратиев (2015, Сатиричен театър „Ал. Константинов”)
  100. „ИМЕТО” („Le Prenom”) от Делапорт/Ла Пателиер (2016, Сатиричен театър „Ал. Константинов”)
  101. „ЛЪЖЦИ ПО НЕВОЛЯ” („The Lying Kind”) от Антъни Нийлсън (2016, Сатиричен театър „Ал. Константинов”)
  102. „ЩАСТЛИВЕЦА” от Руси Божанов (2017, Сатиричен театър „Ал. Константинов”)
  103. „РАЗДЕЛЯМ ДВОЙКИ ПО ДОМОВЕТЕ” („Rupture à domicile”) от Тристан Птижирар (2017, Младежки театър)
  104. „ПРОЩАЛНА ВЕЧЕРЯ“ („Un diner d’adieu“) от Делапорт/Ла Пателиер (2017, Сатиричен театър „Ал. Константинов)
  105. „АНТИХРИСТ-СУПЕРЗВЕЗДА“ от Миклош Хубаи (2017, Учебен театър – НАТФИЗ)