“Кукли сме ние” – ПРЕМИЕРА – 7 март, 19.30 ч., Сцена 47
На 7-и март третокурсниците на проф. Пламен Марков ще представят „Кукли сме ние“ по пиесите „Леонс и Лена“ от Георг Бюхнер и „Романтици“ от Едмон Ростан. Режисьор на спектакъла и автор на сценичната адаптация е Елица Йовчева, завършила образованието си по театрална режисура при проф. Марков преди няколко години. Автор на сценографията и костюмите в проекта е Александра Йотковска, музиката е на Александър Караколев, хореографията на Валерия Колева, а консултант по словесно действие е д-р Лора Мутишева.
7-и март (събота), 19.30 ч., Сцена 47, Театър НАТФИЗ. Заповядайте!
сценичен вариант и режисура: Елица Йовчева
сценография и костюми: Александра Йотковска
консултант по словесно действие: д-р Лора Мутишева
авторска музика: Александър Караколев
хореография: Валерия Колева
автор на плаката: Борис Атанасов
превод от английски: Елица Йовчева
превод от немски: Димитър Гочев
фотограф: Мария Цветкова
участват: студенти специалност „Актьорство за драматичен театър“, клас проф. Пламен Марков
В РОЛИТЕ:
ДЕЙСТВАЩИ ЛИЦА – Вартан Алексанян, Климентина Фърцова
КРАЛЯТ – Тодор Лазаров
КРАЛИЦАТА – Николета Велчева
ЛЕОНС – Борис Атанасов/Боян Фърцов
ЛЕНА – Сияна Начева/Яна Пенева
РОЗЕТА: Яна Пенева / Сияна Начева
ВАЛЕРИО – Марин Маринов
СИЛВИЕТ – Теона Димова
“Кукли сме ние” прави „комитрагичен“* разрез на едно куклено общество, в което общовалиден модел на поведение както на средностатистическия гражданин, така и на органите на властта, е бягството от отговорност. Съвсем логично се поражда и следният въпрос: ако властимащите в една държавна структура са неспособни да стигат до логични съждения и решения, ако народът е пасивен и ленив, ако младите хора целенасочено избягват да се ангажират с лични позиции по важни социални и обществено значими въпроси, като тенденциозно прехвърлят отговорността към “по-можещите” и “по-знаещите”, тогава Кой е този, който трябва да мисли и решава вместо тях?
“Кукли сме ние” е носталгичен поглед назад към забравените романтични идеали и ценности, но също и критично напомняне за едно Друго присъствие, което често призоваваме или игнорираме, в зависимост от личните си интереси – това на Всевиждащия художник, скици от чийто мащабен проект сме всички ние. Как ли се отнася Той към безразборните проявления на нашата “свободна воля”?
Елица Йовчева
*Наименованието на жанра “комитрагична” е по идея на д-р Лора Мутишева.