Стартира дигиталната платформа за театър “Хомо Луденс” с видео поредицата “Театрални диалози”
Видео разговори с водещи изследователи в сферата на театъра днес и с театрални творци от световна величина предлага дигиталната платформа „Хомо Луденс“ в новата поредица „Театрални диалози“, която от 24 ноември е достъпна на homoludens.bg.
Какви понятия ни служат, за да описваме процесите в театъра и как те провокират различни теоретични идеи – своите възгледи представят Марвин Карлсън (САЩ), Филип Аусландер (САЩ) и Ерика Фишер-Лихте (Германия). Всеки от тях има съществен принос за развитието на съвременната театрална теория, те са автори на ключови книги и преподават в престижни университети в САЩ и в Европа. Във видео поредицата „Театрални диалози“ с тях разговарят театроведите Николай Йорданов, Асен Терзиев и Ангелина Георгиева.
Поредицата представя и някои световни театрални творци. По повод първата сценична работа в България на големия американски режисьор и новатор в театъра Робърт Уилсън на сцената на Народния театър, Камелия Николова и Асен Терзиев разговарят с него за завладяващия визуален театър, който Уилсън създава вече десетилетия наред и за пътя на неговото формиране. Николай Йорданов и Ангелина Георгиева се срещнаха онлайн с основателите на британската компания Cheek by Jowl – познатите и на българската публика режисьор Деклан Донелан и сценограф Ник Ормерод. Майстори на режисьорския театър, те говорят за своя подход към актьора, пространството и театралния текст. Споделят своите мисли за настъпването на дигиталните формати в живите сценични изкуства и как компанията им успява да се съхрани по време на ковид-пандемията.
Всички разговори са със свободен достъп на интернет страницата на фондация „Хомо Луденс“ и в нейния Youtube канал с превод на български.
Поредицата „Театрални диалози“ е част от проекта Платформа „Хомо Луденс“ на фондация „Хомо Луденс“, който създава ново дигитално съдържание и нови пътища за комуникация с театралните аудитории.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.