Успешно завърши семинарът по проект EMPACT „Кръгова икономика, зелени технологии и емпатия в артистичните практики“, с положителна оценка от участниците
Организиран от Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кр. Сарафов” (НАТФИЗ) по проект EMPACT, този семинар беше едно информативно, увлекателно, креативно и обучително събитие. Над 50 преподаватели, студенти, артисти, мениджъри в изкуствата и културни професионалисти участваха общо в тридневните интерактивни сесии, фокусинари върху връзката между изкуствата, природата и емпатията, накочена към човешките и „нечовешките“ същества.
През първия ден участниците аплодираха презентациите на опитните и мотивирани водещи: Дияна Добрева-Христова, психолог и експерт по актьорска емпатия; Радко Ковачев и Асен Ненов от Института по кръгова икономика. Атмосферата беше чудесна: интерактивно обучение с фокус върху емпатията и психологията на актьорите и творците, кръговата икономика и устойчивото развитие, съчетано с ключови теоретични аспекти и много примери от България и други страни.
През втория ден, посветен на опазване на околната среда и екологични проекти, презентатори бяха Марина Михайлова и Ния Неделчева от WWF България. Тяхната мотивация и вдъхновение да работят за опазване на природата, за младежко зелено предприемачество бяха заразителни! Мария Панайотова, Стефан Зарев и Паолина Попова, завършили магистърскси програми в НАТФИЗ, бяха чудесни модератори на на следобедните творчески ателиета по артистични методи, свързани с емпатията и околната среда: една наистина запомняща се и зареждаща импровизация и творчество в екипна среда, заредена с разнообразни артистични екипни упражнения.
През последния ден участниците се забавляваха много, като едвновременно с това споделяха опит и умения с цел да подобрят своята съпричастност към природата. Проведени бяха четири творчески ателиета с: Мила Стоева за това как се прави изкество от отпадъчни материали; Яна Джарова-Караколева за използване на отпадъчни материали с цел привличане на птици по дърветата – “Пластмасов бум“; Марина Николова и Красимира Иванова с акцент върху stop-motion анимация и Ралица Ковачева-Бежан, която ни демонстрира колко важен е “звукът на природата” и как можем да направим “кръг от звуци”.
Обобщението на въпросника за обратна връзка показа, че 88,9% от участниците оценяват семинара като „много добър“, а 11,1% като „добър“. 85,1% от анкетираните са напълно съгласни, че изкуството и артистите могат да насърчават устойчивостта и да са активни застъпници в борбата срещу световното затопляне и промяната на климата. Ето няколко цитата от обратната връзка с участниците в семинара, събрана чрез формуляра за окончателна оценка (със запазена анонимност):
- “Много интересен, увлекателен, креативен семинар!”
- “Продължете чудесната инициатива!”
- „За мен беше удоволствие да участвам и се надявам заедно да опазим нашата природа.“
- “Поздравления за чудесната работа! И благодаря!
- „Беше страхотен семинар! Комбинацията между теория и практически ателиета беше добре балансирана. Всички лектори и модератори бяха много опитни и мотивиращи!“
- “Много благодаря за интересния семинар – и като презентации, и като практически сесии. Беше много полезен и ни вдъхнови за нови идеи!”
- „Адмирации на целия екип за страхотната работа и за положените усилия за свързване на природата и съпричастността с артистичните практики!“
- „Браво и с нетърпение очакваме предстоящите ви събития!“
Този семинар беше последният от дейностите на НАТФИЗ по направлението „Изграждане на капацитет“ от проекта EMPACT. Следете сайта на проекта EMPACT за артистичните събития и резиденции тази година: https://www.empact-project.org , както и сайта на НАТФИЗ: https://natfiz.bg/en/empact-project/
Проектът е съфинансиран от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са само на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). Нито Европейският съюз, нито EACEA могат да носят отговорност за тях.