Програмата за формиране на капацитет IN SITU продължава да проправя важен път към овластяването на културните и творческите дейци в извънградските райони
Едно от ключовите измерения на проекта IN SITU е програмата за изграждане на капацитет и развиване на умения, предназначена да насърчава предприемачески социални и бизнес модели и иновации във всеки от шестте региона на ЛАБ (Азорски архипелаг, Португалия; Западен крайбрежен регион, Ирландия; Западен регион, Исландия; общини Раума и Еурайоки, Финландия; окръг Валмиера, Латвия; окръг Шибеник-Книн, Хърватия) и да отговаря на нуждите на културните и творческите дейци в тези райони.
Отключване на творческия потенциал: акценти от интерактивните семинари за сътрудничество IN SITU на Азорските острови
Екипът на IN SITU от Университета на Азорските острови (UAc), в партньорство с Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кр. Сарафов“ (НАТФИЗ), беше домакин на трансформиращото събитие “Сътрудничество и иновации: Повишаване на творческия потенциал на Азорските острови“, посветено на творчеството и сътрудничеството в извънградските райони.
Пет обучителни семинара и открита конференция се проведоха в Понта Делгада, Азорски острови, както и онлайн на 3-4 юли 2024 г.. Разнообразната група от местни и международни артисти, мениджъри в областта на изкуствата, предприемачи, изследователи, преподаватели, студенти и създатели на културни политики създадоха атмосфера на сътрудничество и откритост, която помогна на участниците да усвоят различни стратегии и методи за управление на творчески организации и проекти в селските райони.
Събитието започна със семинара „Разказване на истории и творчество“, воден от Леонор Сампайо да Силва, която разгледа разказването на истории като мощен инструмент за насърчаване на творчеството. След това Шон Бърнс от Центъра за творчески технологии към Университета в Голуей представи „Бъдещето на интерактивното разказване на истории“, като акцентира върху иновациите в интерактивните медии.
В следобедните часове се включи Лидия Върбанова, която проведе два семинара за социално предприемачество и стратегии за финансиране. Последният уъркшоп беше воден от Бернардо Ферейра, като беше посветен на „Дигитален маркетинг“, подчертавайки значението на силното онлайн присъствие.
Събитието завърши с конференция, по време на която участниците имаха възможност да научат повече за проекта IN SITU и неговия път. Това беше и възможност за проучванията, направени на Азорските острови – Transmalhar и Work in Progress – да представят своите проекти.
Участниците оцениха особено високо експертния опит и прозренията на гост-лекторите и модераторите, дизайна на съдържанието на програмата, обсъжданите теми, както и гостоприемната среда и възможностите за създаване на контакти. Като цяло събитието имаше огромен успех и допринесе за развитието на чувството за общност, като предаде на участниците нови умения за стимулиране на иновациите, в техния местен контекст.
Следващата (и последна…) среща за формиране на капацитет IN SITU ще се проведе в Хърватия и онлайн в самия край на септември 2024 г.!
Останете на линия и се присъединете към нас тогава!
Програмата за формиране на капацитет IN SITU продължава да проправя важен път към овластяването на културните и творческите дейци в извънградските райони
Едно от ключовите измерения на проекта IN SITU, е програмата за изграждане на капацитет и развитие на умения, предназначена да насърчава предприемачески социални и бизнес модели и иновации във всеки от шестте региона на ЛАБ (Азорски архипелаг, Португалия; Западен крайбрежен регион, Ирландия; Западен регион, Исландия; общини Раума и Еурайоки, Финландия; окръг Валмиера, Латвия; окръг Шибеник-Книн, Хърватия) и да отговаря на нуждите на културните и творческите дейци в тези райони.
Семинарът IN SITU във Валмиера доказа силата на работата в мрежа за катализиране на творческия потенциал в извънградските райони
Шест обучителни сесии бяха проведени във Валмиера, Латвия, и онлайн на 24-25 април 2024 г. в партньорство между Латвийската академия за култура и Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кр. Сарафов“, България.
Темите на семинара „Сътрудничество и иновации: Повишаване на творческия потенциал в извънградските региони!“, варираха от овладяване на разказването на истории, ангажиране на публиката, кандидатстване за финансиране, до съвети и методи за стратегическо сътрудничество и развитие на мрежи на местно и международно ниво.
Програмата включваше организиране на брънч с местни мениджъри в областта на изкуствата, артисти, политици и експерти, който беше отлична възможност за създаване на мрежи, споделяне на знания, обмен на идеи и представяне на иновативните местни казуси на IN SITU: „Градината като функционален декоративен ресурс при формирането на общността LAUX“ и „Мрежата от имения в окръг Валмиера“.
Семинарът се проведе онлайн и офлайн, в отворена среда за сътрудничество, като помогна на участниците да получат различни съвети и техники за управление на творчески организации и проекти в извънградски райони. Компетентността и знанията на поканените лектори/модератори, дизайнът на съдържанието на програмата и обсъжданите теми, както и чудесната атмосфера и възможността за създаване на контакти, бяха оценени най-високо от участниците.
Равносметката от семинара за изграждане на умения IN SITU, проведен в Боргарнес, Западна Исландия, на 30 и 31 май
Двудневният динамичен семинар „Отключи потенциала на своята марка: „Овладяване на творци и предприемачи“ се проведе в университета Бифрест в Боргарнес и бе организиран в сътрудничество с Националната академия за театрално и филмово изкуство “Кр. Сарафов“.
Програмата започна с енергична закуска за сплотяване на колектива, след което участниците се включиха в поредица от пет продължителни обучения. Тези сесии имаха за цел да им предоставят компетенции за подобряване на уменията им за писане на грантове, овладяване на техниките за цифров маркетинг, усъвършенстване на уменията им за разказване на истории, разбиране на значението на правата на интелектуална собственост и търговските марки и придобиване на представа за разнообразните възможности за финансиране в техния сектор.
Работната среща създаде среда за сътрудничество, в която участниците бяха мотивирани да се включат активно, да споделят своя опит, предизвикателства и идеи. Това улесни открития диалог, обмена на знания и колективното решаване на проблеми. Работата в екип продължи неофициално по време на хранене и беше създадена онлайн общност, която да помогне на участниците да използват новите знания и ресурси.
Като цяло обучението беше въздействащо и много добре прието, като ангажира, както включилите се на място, така и онлайн. Участниците оцениха високо обучението от експерти и колеги, както и придобиването на практически умения и инструменти, които да прилагат в работата си.
Скоро ще се върнем, за да ви разкажем за най-новите интерактивни семинари IN SITU.
Удължен срок за участие в IN SITU конференцията в Хърватска
Чудесни новини! Допълнително време за подаване на документи за IN SITU конференцията в Хърватска!
Поради големия интерес срокът за подаване на материали за конференцията на IN SITU на тема: “Хоризонти на устойчивостта: Силата на творческите иновации за преобразяване на бъдещето на селските и извънградските райони” е удължен!
Нов срок: 15 юли 2024
Подайте своите документи още днес ТУК
Повече за конференцията срокове и необходими материали вижте ТУК
Покана за кандидатстване за лятното училище IN SITU
Лятното училище IN SITU „Творчески решения на място за създаване на грижовни и устойчиви общности“ ще се проведе на красивия остров Зларин (Хърватия) от 20 до 24 септември 2024 г. Крайният срок за кандидатстване е понеделник, 24 юни 2024 г.
Стремейки се да създаде двустранна връзка с контекста, в който се провежда – остров Зларин – програмата на лятното училище има за цел да разгледа въпроси, които считаме за ключови за тяхната устойчивост: изграждане и ангажиране на общността, туризъм и неговото адаптиране към нуждите на местните общности и, накрая, грижата като организационен принцип, преплитащ всички елементи, необходими за растежа и благосъстоянието на общността.
Каним студенти, учени, културни и творчески дейци, професионалисти в областта на културата и активисти, които работят с и в по-малки общности, в селски и извънградски райони по целия свят, да се присъединят към нас!
Лятното училище се организира от партньорите на IN SITU – Фондация „Култура Нова“ в сътрудничество с Центъра за социални изследвания на Университета в Коимбра и Консорциума IN SITU. Работният език е английски.
За повече информация и формуляр за кандидатстване, кликнете ТУК
Ако имате въпроси, моля пишете на: in-situ-school@ces.uc.pt
За Zlarin
- Красив, малък остров на Адриатическото крайбрежие, близо до Шибеник, който се отличава с девствената си природа и богатото си историческо и културно наследство.
- Зларин носи титлата „Островът на коралите“ заради историята и традициите си в добива, обработката и търговията с корали.
- Той е първият остров без пластмаса в Хърватия благодарение на сдружение „Татавака“ и местните жители, чиито дейности са ориентирани към устойчивост на острова и благосъстояние на общността.
Политики в областта на културата за творческите иновации в извънградски райони: IN SITU докладва за настоящата ситуация в Европа
Въз основа на смесени методи, включващи настолно проучване, анализ на документи, интервюта, фокус групи и посещения на място, докладът “Състояние на културните политики за КТИ в извънградски райони”, разработен в рамките на проекта IN SITU, представя и обсъжда констатациите от анализа на разнообразната област от политически концепции, контексти, организации и структури за вземане на решения, свързани с културата в ЕС. Докладът е разработен от изследователския екип на проекта IN SITU на Университета в Хилдесхайм (SUH).
Освен прегледа на политиката на ЕС в областта на културата, бяха направени анализи на национално и териториално равнище, с акцент върху шестте региона на лабораторията IN SITU: Азорски острови, Португалия; Западен крайбрежен регион, Ирландия; Западен регион, Исландия; общини Раума и Еурайоки, Финландия; окръг Валмиера, Латвия; окръг Шибеник-Книн, Хърватия.
За всяко от местата прегледът включва националното ниво на културната политика, свързана с културните и творческите екосистеми на извънградските райони, както и териториалните аспекти и особености на регионално и местно нива, където това е уместно. Освен това в доклада се разглеждат стратегиите и планирането, средствата за изпълнение и програмите в рамките на политиките на много нива.
В този преглед, въпреки че акцентът е поставен върху правителствените структури и механизми, културната политика се разглежда не само като задача на правителствените структури, но включва и мрежи, и други дейности на творчески дейци, които активно работят, макар и със социални иновации, за да допринесат за социалното сближаване и да оформят регионалната трансформация.
Организиран в две части, докладът първо представя и отразява цялостен преглед на съществуващите структури на културната политика на европейско равнище. Този първоначален анализ има за цел да представи сложността на нивата и програмите и да изясни различните референтни системи. В този раздел се подчертава и начинът, по който се изпълняват решенията в различните програми. Изследването установява, че културната политика на равнище ЕС се основава на по-скоро градски и икономически поглед върху творческите продукти и иновации.
Почти не се споменава, че заинтересованите страни, структурите, потенциалът, предизвикателствата и нуждите на културно – творческите институти, включени в подобен тип екосистеми в извънградски райони, участват в политическия дневен ред – а ако са, фокусът е главно върху културното наследство и потенциала за развитие на извънградски или селски райони чрез културен туризъм. Тези наблюдения допълват резултатите от изследванията, представени в предишния доклад IN SITU.
Второ, докладът представя резултатите от проучването на структурите и подходите на културната политика в шестте региона на лабораторията IN SITU. Освен поразителното разнообразие от концепции, стратегии и програми в областта на културната политика и различните административни, политически, социално-икономически и местни условия, бяха установени и няколко сходства:
- Ролята и значението на извънградските културни и творчески индустрии, свързани с иновациите, са предимно невидими;
- Културата и творчеството в извънградските райони са сведени до функцията да “служат” за образование, наследство и изграждане на идентичност;
- Силно ориентиран към градската среда поглед на тези, които решават и разработват приоритети, стратегии и програми;
- Липса на специфични стратегии и програми, които да отчитат различните и разнообразни нужди и потенциал на ТПП в различни извънградски, селски и отдалечени райони;
- необходимост от данни, изследвания и дискусии за тази променлива и припокриваща се област на политиката с неясни граници;
- Голяма част от съответната информация, данни и познания за местните и регионалните участници и въпросите, свързани с местата, остават невидими за научните изследвания, международните дискусии и на равнище ЕС. Това се дължи по-специално на моделите на устна комуникация, езиците, които не се говорят на международно ниво, отдалечеността от градските дискурси и въпросите, свързани с мястото, които понякога са свързани с разкази и динамика, свързани с мястото;
- Настолните изследвания и количествените методи са ограничени поради липсата на данни и достъпни доклади за тези извънградски райони. Качествените и етнографските методи или методите за изследване на общността все още се използват рядко в контекста на изследванията на културната политика.
“Културна политика? О, не, тук нямаме никаква културна политика!” – това е типичният отговор на въпроса на изследователите за местната и регионалната културна политика в районите на лабораторията IN SITU, който показва широко разпространено явление в извънградските територии на Европа. Дори ако по-подробен поглед върху културната политика, базирана на мястото, разкри някои противоречия с този полемичен израз, като цяло може да се каже, че в резултат на това проучване на извънградските територии на няколко държави – членки на ЕС, в националната културна политика липсва фокус върху извънградските въпроси.
От друга страна, от лабораториите IN SITU на Азорските острови (Португалия), Западната крайбрежна периферия (Ирландия) и Западния регион (Исландия) става ясно, че веднага след като темата беше обсъдена, регионалните мрежи и начини на действие в областта на културната политика изкристализираха и често бяха “признати” само в рамките на съвместни дискусии и семинари. Като цяло се очерта много разнообразна картина на различните участници и отговорности, които характеризират съответните регионални културни политики.
Друга обща констатация е резултат от внимателното разглеждане на местните политики. Потребностите по места и местният потенциал на заинтересованите страни в областта на културното сътрудничество, остават сравнително често незабелязани. Те не разполагат с адекватни структури, които да насърчават техния иновационен капацитет и участието им в оформянето на процесите на местна и регионална трансформация, които биха засилили социалното сближаване и биха допринесли за устойчивостта, жизнеността и устойчивостта на местните и регионалните общности.
Политическите и административните структури и системите за предоставяне на безвъзмездни средства, ако съществуват такива, рядко разглеждат заинтересованите страни от КТИ като партньори в съюзи за постигане на общи цели, а по-често ги разглеждат като получатели на финансиране или доставчици на културни услуги в областта на туризма, опазването на културното наследство, образованието и изграждането на имидж.
Въпреки това е забележително, че дейностите “отдолу-нагоре” за социални иновации често се тестват и организират от участници в КТИ и техните неформални мрежи. Този вид активно и гражданско формиране на политики за местните общества разкрива добри практики за това как да се управляват протичащите процеси на трансформация. Тези дейности са и ценен принос към регионалното развитие. Винаги, когато са подкрепени от гъвкави мерки, които отговарят на индивидуалните нужди на местните и регионалните ТПП, тези движения и действия на гражданството изглежда насърчават жизнеността и устойчивостта.
Събраната информация, въпроси и резултати, както и представените в настоящия доклад структури и рамки, както на европейско ниво, така и на ниво IN SITU Lab, ще послужат за по-нататъшен анализ и обсъждане на културната политика с цел разработване на препоръки за културната политика за извънградските райони в Европа. Те ще бъдат обсъдени със заинтересованите страни на много нива в хода на проекта IN SITU и публикувани в доклада за резултатите – Наръчник за политика, стратегии и планиране на културни дейности в извънградски райони – през юни 2026 г.
Пълният доклад може да свалите свободно на английски език ТУК
Доклад на IN SITU анализира креативните творчески индустрии (КТИ) в рамките на европейските политики за иновации в извънградските райони
Повечето технологични иновации се създават в градска среда, но селските или извънградските райони много често са плодородна почва за други видове нововъведения, като например организационни, социални или институционални. В доклада ” State of Policies and S3s on Innovation and CCIs in Non-urban“, изготвен в рамките на проекта IN SITU, се разглежда степента, в която културната и творческата дейности са били била подкрепени чрез основните политики в рамката на ЕС за иновации в извънградските райони:
Общата селскостопанска политика (ОСП), политиките на сближаване и стратегиите за интелигентна специализация (S3).
Този доклад е разработен от изследователския екип IN SITU на Националния изследователски институт по земеделие, храни и околна среда (INRAE).
Това изследване оценява резултатите от проектите по LEADER и S3, както и подкрепата за дейности в областта на културата и наследството в рамките на тези програми. Анализът на проектите S3 и LEADER потвърди акцента, поставен върху теми като социални иновации, местни знания и работа в мрежа на местни и външни участници. И двете програми имат за цел да подкрепят и укрепват местните общности. Въпреки че КТИ не са достатъчно подкрепяни, те все пак получават внимание (и са изрична категория дейности в S3). Публичните политики по-лесно подкрепят технологичните иновации или селскостопанските дейности, които могат да бъдат свързани с туризма или с укрепването на културното наследство.
Основните резултати от изследването са:
- Иновациите в извънградските райони са преди всичко социални, културни и институционални, а други проекти, свързани с развитие на новостите, идват до голяма степен от действия, предприети от местни участници или групи.
- Анализът на политиките на ЕС за иновации в извънградските райони показва, че става въпрос предимно за технологични иновации.
- Въпреки това много действия надхвърлят рамките на технологичните иновации или само на селското, и очевидно са насочени към развитието на нови дейности в селските райони.
- Прегледът на проектите потвърждава, че социалните и културните иновации са по-важни от технологичните иновации в извънградските райони.
- Отчитането на всички измерения на иновациите продължава да бъде предизвикателство.
- Подкрепата за КТИ остава източник на напредък за публичната политика по отношение на извънградските райони.
Проучванията на иновациите в извънградските райони показват, че те са преди всичко социални, културни и институционални и появата им в тези територии, произтича до голяма степен от действия, предприети от местни участници или групи. Политиките в областта на иновациите се обединяват около темата за действията на общността.
Резултатите от това изследване на политиките на ЕС за иновации в извънградските райони обаче показват, че когато тези политики разглеждат иновациите, в повечето случаи става въпрос преди всичко за технологични новости.
Политиките за иновации също така са склонни да подкрепят селскостопански дейности, които могат да бъдат свързани с туризма или с подобряването на архитектурното наследство.
Въпреки това много от действията надхвърлят рамките на технологичните иновации или само на селското стопанство и са ясно насочени към развитието на иновационни дейности в селските райони. Това важи особено за програмата LEADER, която подкрепя проекти, основани на избора и действията на местното население, като повечето от финансираните иновации са социални или институционални по своя характер. Проектите за цифрово образование и подкрепа за приобщаване отразяват загрижеността за териториалното и общностното сближаване.
Делът на проектите, свързани с КТИ, сред проектите по LEADER е сравнително висок. В стратегиите S3, които са насочени към регионите и политиките, основани на мястото, също се наблюдава подкрепа за развитието на иновативни дейности в селските райони, но технологичните иновации остават доминиращи в тези стратегии.
В този контекст изследването установи също, че публичните политики в областта на иновациите се сблъскват с три основни проблема:
- Изясняване на определението за “иновация”, което в селските райони е по-скоро ориентирано към социални и организационни иновации;
- Необходимостта да се определи подходящото ниво на вземане на решения (национално, регионално или местно) и да се комбинират различни, но допълващи се нива на вземане на решения – сътрудничеството между регионите, мобилизирайки техния различен капацитет, което може да спомогне за укрепване на междурегионалните и трансграничните проекти;
- Подкрепата за взаимозависимости между традиционни отрасли или сектори на дейност като селското стопанство, туризма или образованието и КТИ. Тази комбинация от дейности предлага богатство от допълващи се знания, засилва иновационния потенциал и насърчава развитието на културните и творческите индустрии, като иновационни лостове в селските територии.
Колективните действия и социалните иновации са ключови елементи в регионалните стратегии за подчертаване на разнообразието и разнородността в селските райони. Докато общностите определят местните нужди и интегрират своите знания и силни страни, сътрудничеството между местните и външните участници на регионално или подрегионално равнище също е от ключово значение.
Засилването на сътрудничеството между регионите може да бъде от решаващо значение за подобряване на “капацитета за усвояване” на дадена територия.
Развитието на КТИ се оказва основен актив за социалните иновации и териториалното сближаване.
Подкрепата за КТИ продължава да бъде източник на напредък за публичната политика по отношение на извънградските райони.
По-доброто интегриране на творческите и културните дейности в подкрепата за иновациите би спомогнало за подобряване на публичните политики за консолидиране на процесите на развитие в тези чувствителни места.
Пълният доклад на английски може да свалите тук
Изпратихме 2023-та с IN SITU бюлетин #3
IN SITU Newsletter #3 е достъпен
Очаквайте: Отбележете си в календара „IN SITU проучвания – практически обмен & IN SITU лятно училище
Поредица от уебинари:“Културният живот в извънградските райони“
Семинар: „Как могат артистите и творците да бъдат по-предприемчиви и иновативни в подходите си в тези извънградски региони?“
Предоставени публични доклади пред Европейската комисия:
Нови селища и отличителни културни белези в CCls на извънградските райони
Измерения, свързани с пола на CCls в извънградските райони
Представяне на IN SITU лабораториите: на фокус- Ирландия
Творческа жизнеспособност в извънградските райони – уебинар #3
Как културната и творческа работа допринасят за устойчивостта на дадено място? – Това е темата на уебинар № 3 на IN SITU, последното (но не и по важност) събитие от поредицата уебинари на IN SITU “Творческа жизненоспособност в извънградските райони?”.
На 5 декември 2023 г., вторник, от 14:30 до 16:30 ч., нашите домакини и партньори на IN SITU Justin Rainey (University of Galway) и Ieva Zemite (Latvian Academy of Culture) ще ни преведат през панелна дискусия с лекторите:
Patrick Collins (University of Galway – IN SITU Partner)
Jude Ortiz (NORDIK Institue, Algoma University – IN SITU International Advisory Board Member)
Leandro Pisano (Interzona Cultural Association)
Markéta Dolejšová (Aalto University – CreaTures: Creative Practices for Transformational Futures)
Arja Lemmetyinen (University of Turku – DISCE: Developing Inclusive and Sustainable Creative Economies)
Присъединете се към нас, без това да ви струва нищо – Регистрирайте се тук
Творческа жизнеспособност в извънградските райони?
Проектът IN SITU стартира серия от три уебинара тази есен!
Серията IN SITU Webinar разглежда ключови теми, които подкрепят работата на културни и творчески екосистеми в извънградските райони в Европа. Ние обединяваме изследователски проекти на ЕС, културни и творчески организации и проекти както и IN SITU партньори и съветници, за да споделят своя опит, да се учим от техните прозрения и знания, да обсъждаме предизвикателства и текущи проблеми и да вървим напред, като черпим информация от работата на предишни и съпътстващи изследователски проекти и инициативи.
Уебинар N#1 | Какво допринася за жизнеспособността на творческите малки предприятия в извънградските райони?
Четвъртък, 28 септември 2023 г. | 10:30-12:30 (CEST)
Домакин: Erna Guðrún Kaaber, Bifröst University, Iceland (IN SITU партньор)
Говорители:
Ralph Lister, Take Art (UK) (https://takeart.org) – SPARSE Plus – проект „Творческа Европа“ за подкрепа и насърчаване на изкуствата в селските селища на Европа – https://www.sparse.eu/
Musa Htlatshwejo, Artistic Director. Mhayise Productions – Sustaining Theatre and Dance Foundation – STAND (South Africa) – https://www.standfoundation.org.za/ (IN SITU Outreach Partner)
Martha Michailidou, Panteion University, Greece – CORAL-ITN – иновативна мрежа за обучение на Мария Склодовска Кюри относно работните пространства за сътрудничество в селските и периферните райони в ЕС – https://coral-itn.eu
Ella Björn, Lapland University, Finland – SmartCulTour (Интелигентният културен туризъм като двигател на устойчивото развитие на европейските региони) – H2020 изследователски проект – http://www.smartcultour.eu/
Lidia Varbanova, National Academy of Theatre and Film Arts “Kr. Sarafov” (NATFIZ) – https://natfiz.bg, Bulgaria (IN SITU партньор)
С приноса на IN SITU координатора, Nancy Duxbury, Centre for Social Studies, Portugal, and IN SITU съветника, Susan Luckman, University of South Australia.
Моля, присъединете се към нас на 28 септември 2023 г. (10:30-12:30 CEST) за уебинар N#1!
Регистрирайте се тук: https://www.eventbrite.com/e/in-situ-webinar-series-n1-tickets-709664574847?aff=oddtdtcreator
Следва …
Уебинар N#2 | Как иновационните екосистеми на творческите малки предприятия могат да бъдат насърчавани в извънградските райони? (30 октомври 2023 г.)
Уебинар N#3 | Как културната и творческа работа допринася за устойчивостта и издръжливостта? (7 декември 2023 г.)
Втори бюлетин по проект IN SITU, юли 2023 г.
Пътуването IN SITU започна
От последния ни бюлетин през декември 2022 г. се случиха много неща и събития и ние сме нетърпеливи да споделим с вас нашите най-нови разработки.
В настоящия брой ще може да прочетете за:
Изследователски методи
Културно картографиране
Три публични доклада, които бяха представени на Европейската комисия:
– Двигатели на иновациите на КТИ, разположени в извънградски райони
– Социално-икономически принос и разпространение на КТИ в извънградските региони
– Казуси във всяко местоположение на IN SITU Lab
Представяме ви IN SITU Labs: на фокус – Финландия
Среща на партньори IN SITU в Раума, Финландия
Наблюдател IN SITU…
Публикации:
– Мислене и правене в селските райони: културни практики в контекст
– Селските райони. Документи на съвременното изкуство
– Просперитет на селските райони чрез сектора на изкуствата и творчеството
– Проект за устойчивост на селските райони
– Социално предприемачество и иновации в селските райони на Европа
– „Културни и креативни екосистеми: преглед на теориите и методите, към нов изследователски дневен ред“
– „Къде е селската творческа класа? Систематичен преглед на литературата за творческите индустрии в райони с ниска гъстота на населението“
Подкаст серия
През последните шест месеца проектът IN SITU участва в 10 събития.
Следващото издание на БЮЛЕТИНА ще бъде през декември 2023 г.
Повече информация може да откриете тук: https://mailchi.mp/1ede48a069d7/in-situ-newsletter-n2-the-in-situ-journey-has-begun
Партньорите по проект IN SITU се срещнаха в Раума, Финландия, един от шестте региона на IN SITU Lab
Консорциумът от партньори по проект IN SITU, сред които е и НАТФИЗ, проведе работна среща на тема „Картографиране и диагностика“ в Раума, Финландия (31 май – 1 юни 2023 г.) Раума е град, разположен в една от областите на шестте IN SITU Lab.
Целта на срещата бе да се оцени състоянието на проведената изследователска работа до този момент и да се обсъдят следващите етапи от проекта, който е финансиран по програма Horizon Europe на Европейския съюз (№.101061747).
Прочетете повече тук.
Европейската комисия получи доклад по проекта IN SITU за „Двигатели на иновация в културните и творчески индустрии (КТИ) базирани в извънградски райони”
Докладът е разработен от Mondragon Innovation & Knowledge (MIK), Mondragon University (Испания) със съдействието на всички партньори по проекта. Докладът представя първоначални изследвания на ключови тенденции и двигатели на иновации в културните и творчески индустрии (КТИ) като един общ сектор и по отношение на базираните в извънградски райони.
Целта на изследването е да идентифицира главните двигатели и особености на КТИ в извънградски райони като взема предвид разнообразни модели по видове, процеси, ръководство, възможности за работа в мрежа и вериги на стойността, както и други характеристики. Изследването проучва също как КТИ действат като двигатели на иновации в стопанския и нестопанския сектор и спомагат за общественото благополучие и устойчивост, в т.ч. различни видове ефекти на преливане на изкуствата, културните и творчески индустрии.
Изследването се основава на преглед на литературата и анализ, включващ бизнес отчети и научни изследвания; данни от базата на Евростат „Структурна бизнес статистика и проучване на работната сила“, изследвани чрез извличане на данни и методи за анализ на статистически бизнес данни; и компилация от 156 организационни случая и 55 примера за политики/инициативи, предоставени от IN SITU партньори.
Свалете и прочетете целия Доклад тук /359 стр./: https://insituculture.eu/resource/drivers-or-innovation-of-ccis-located-in-non-urban-areas-deliverable-2-1-d2-1/
Семинарите по проект IN SITU, озаглавени “Speak Out” разкриват ключови регионални проблеми и екосистеми в културните и творчески индустрии в извънградските райони на ЕС.
През м. март и м. април 2023 г. партньорите в шестте лаборатории по проект IN SITU организираха поредица отворени семинари и регионално картографиране в сферата на културата, с цел да се открият проблеми в развитието, по-задълбочено да се изследва разнообразието от ресурси в регионите и да се идентифицират характеристиките и необходимостите от културни и артистични екосистеми във всяка от тези IN SITU Lab в извънградски райони в Исландия, Финландия, Азорите/Португалия, Ирландия, Латвия и Хърватия.
Ръководена съвместно от University of Galway and the European Network of Cultural Centres, серията семинари IN SITU „Speak Outs“ е разработена, за да ангажира местните общности, като кани гражданите да представят и обсъждат ключови проблеми и ресурси, свързани с местното развитие. Тези семинари са допълнени с разнообразни подходи за местно картографиране и участие, включително културно картографиране, SWOT анализ, методи за бъдещи проучвания, подходи за изграждане и обмен на знания за сътрудничество, методи, базирани на изкуства, съвместен анализ и подход за многоперспективно планиране.
НАТФИЗ е един от партньорите по проекта, съвместно с: Centre for Social Studies of the University of Coimbra (Португалия); National University of Ireland Galway (Ирландия); European Network of Cultural Centres (Белгия); Utrecht University (Нидерландия); National Institute for Agriculture, Food and Environment (Франция); MONDRAGON Innovation & Knowledge (Испания); Kultura Nova Foundation (Хърватия); University of the Azores (Португалия); University of Turku (Финландия); Latvian Academy of Culture (Латвия); Bifröst University (Исландия); University of Hildesheim (Германия).
Още IN SITU новини – https://insituculture.eu/news/