Съвместен интерактивен семинар: „Сътрудничество за устойчивост: Укрепване на капацитета на местните участници“
30 септември – 1 октомври 2024 г.
Градска библиотека Juraj Šižgorić, Шибеник, Хърватия и онлайн (чрез Zoom)
Заклада Култура Нова (KNF) кани артисти, арт мениджъри и предприемачи, културни професионалисти, изследователи, педагози, студенти, културни политици и всички желаещи да се присъединят към съвместната интерактивна работилница, организирана в партньорство с НАТФИЗ „Кр. Сарафов” (НАТФИЗ). Семинарът се провежда като част от проекта Horizon Europe IN SITU, който подкрепя работата на творческите и културни индустрии в извънградските райони на Европа.
Ще се проведат четири съвместни сесии, започващи сутринта в понеделник, 30 септември, и през целия вторник, 1 октомври 2024 г. Те са предназначени да дадат възможност на участниците да стимулират промяната, осигуряването на финансиране, овладяването на сътрудничеството и работата в мрежа, както и работата с общностите в извънградските райони. Темите на сесиите варират от стратегическо управление и лидерство, изграждане на мрежи и партньорства на местно и регионално ниво, изграждане на общност и участие на публика до финансови възможности и възможности за набиране на средства за отделни артисти и предприемачи.
Можете да се присъедините към шестте сесии по-долу (или някои от тях по ваш избор) онлайн или лично. Часовата зона е централноевропейско лятно часово време (CEST):
- Сесия 1: 30 септември 2024 г., понеделник, 10.00 – 12.00 ч.: Стратегическо управление и лидерство: Аспекти на устойчивостта. (Презентатори: Лидия Върбанова – НАТФИЗ, България и Антония Летинич – KNF, Хърватия)
- Сесия 2: 30 септември 2024 г., понеделник, 13.00 – 15.00 ч.: Изграждане на мрежи и партньорства на местно и регионално ниво: Устойчив подход (Презентатори: Игор Байок – SMART, Хърватия)
- Сесия 3: 30 септември 2024 г., понеделник 15.15 – 16.15 ч.: Перспективи за местно сътрудничество: Отворена дискусия и обобщение на деня (Презентатори: Лидия Върбанова – NATFIZ, България & Антония Летинич – KNF, Хърватия)
- Сесия 4: 1 октомври 2024 г., вторник, 10.00 – 12.00 ч.: Изграждане на общността и участие на публиката (Презентатор: Таня Калчич – консултант, Хърватия)
- Сесия 5: 1 октомври 2024 г., вторник, 13.00 – 15.00 ч.: Възможности за финансиране и набиране на средства за отделни артисти и предприемачи. Еврофинансиране: съвети и извлечени уроци (Презентиращ: Лидия Върбанова – НАТФИЗ, България)
- Сесия 6: 1 октомври 2024 г., вторник, 15.15 – 16.15: Разширяване на хоризонта: Отворена дискусия и обобщение на семинара (Презентатори: Лидия Върбанова – NATFIZ, България & Антония Летинич – KNF, Хърватия)
Лидия Върбанова, професор и ръководител на специалност в НАТФИЗ, информира: „Предстоящият семинар в Шибеник обещава да бъде трансформиращо събитие, фокусирано върху укрепването на капацитета на местните културни артисти в Хърватия – една зашеметяваща страна, разположена покрай Адриатическо море, с жизнена и разнообразна арт сцена. Очакваме, че участниците ще се включат в интерактивни сесии за сътрудничество, които не само ще подобрят техните практически умения, но също така ще създадат устойчива екосистема, която подкрепя артистичното изразяване и предприемаческите начинания в оживената културна картина на Хърватия.“
За да се регистрирате за някоя от семинарните сесии, моля, следвайте връзката (моля, отворете с браузър Chrome). При успешно завършване на семинара ще получите Сертификат за участие. За повече информация относно семинара и регистрация, моля свържете се с Антония Летинич на: mailto:antonija.letinic@kulturanova.hr
Проектът IN SITU получи финансиране от програмата за научни изследвания и иновации Horizon Europe на Европейския съюз съгласно споразумение за безвъзмездна помощ №. 101061747.
Съвместен интерактивен семинар
“Сътрудничество и иновации: Повишаване на творческия потенциал на Азорските острови”
3-4 юли, Университет на Азорските острови и онлайн (чрез Zoom)
Университетът на Азорските острови (UAc) кани артисти, мениджъри на изкуства и предприемачи, професионалисти в областта на културата, изследователи, преподаватели, студенти, създатели на културни политики и всеки, който се интересува, да се присъедини към интерактивните уъкшопове, организирани в партньорство с Националната академия за театрално и филмово изкуство “Кр. Сарафов” (НАТФИЗ). Тези уъркшопове се провеждат като част от проекта IN SITU, финансиран от програма Творческа Европа на ЕК, който подкрепя работата на творческите и културните индустрии в извънградските райони на Европа.
Пет съвместни сесии и открита конференция ще се проведе в понеделник, 3 юли и вторник 4 юли, 2024. Те са предназначени да дадат възможност на участниците в задвижването на промяната, осигуряването на финансиране, овладяването на сътрудничеството и работата в мрежа в извънградските райони. Темите на сесиите включват: приложението на storytelling в арт мениджмънта, споделяне на практики на социално предприемачество и устойчиви модели в извънградските райони, разработване на стратегии за финансиране от Европейската комисия, насърчаване на стратегическото сътрудничество и работата в мрежа в извънградските райони.
Можете да се присъедините към шестте сесии по-долу (или някои от тях по ваш избор) онлайн или лично. Часовата зона е Greenwich Mean Time (GMT), Азорите:
- Уъркшоп 1: 3 юли (9:00-10:30) Разказване на истории и творчество (с Леонор Сампайо да Силва | IN SITU Лаборатория Азорски острови | CHAM – CH. FCSH/NOVA, UAc)
- Уъркшоп 2: 3 юли (11:00 – 12:30) Бъдещето на интерактивното разказване на истории (с Шон Бърнс |Център за творчески технологии, Университет в Голуей и основател на 4E Virtual Design)
- Уъркшоп 3: 3 юли 2024 г. (14:00-15:30 ч.) Социално и бизнес предприемачество: Как да разширим дейностите в международен план? (с проф. Лидия Върбанова| НАТФИЗ)
- Уъркшоп 4: 3 юли (16:00-17:30) Диверсифициране на потоците от приходи и разработване на успешни проекти за финансиране от ЕК: Съвети и извлечени поуки (с Лидия Върбарова| НАТФИЗ)
- Уъркшоп 5: 4 юли (10:30-12.30) Дигитален маркетинг: Как стратегически да създадем/развием проект (с Бернардо Ферейра | Маркетинг на електронната търговия & SEO специалист в Worten)
- Публична конференция: 4 юли (14:30-16.00) Сътрудничество и иновации: повишаване на творческия потенциал на Азорските острови (модератор| Пилар Дамиао де Медейрос | IN SITU Лаборатория Азорски острови | CICS. UAc/CICS. НОВА. UAc).
Лидия Върбанова, професор и Програмен директор в НАТФИЗ, заявява: “Азорските острови, със своите изключителни природни пейзажи и спокойни извънградски райони, осигуряват уникален фон за процъфтяване на творчеството и иновациите. Културата на Азорските острови е дълбоко вкоренена в традицията, но има отвореност към нови идеи и творческо изразяване, което я прави плодородна почва за процъфтяване на творческите индустрии. Вярваме, че чрез тези уъркшопове ще имаме уникалния шанс да обменим местни и международни перспективи, да анализираме успешни примери, да генерираме свежи идеи и да формираме ценни контакти.”
За да се регистрирате за семинарните сесии (за всички или за някои по ваш избор) и/или за заключителната конференция, моля, последвайте тази връзка: https://forms.gle/N5xKUX7jcfARSwGy9 (моля, отворете с браузъра Chrome). Ще получите сертификат за участие при успешно завършване на семинара.
За повече информация относно семинара и регистрацията, както и за запитвания от медиите моля свържете се с Мавилдия Тевес и Беатрис Соуса на адрес: mavildia.mc.teves@uac.pt; Beatriz.a.sousa@uac.pt
Социални медии: linktr.ee/insituazores
Семинарът IN SITU във Валмиера доказа силата на работата в мрежа за катализиране на творческия потенциал в извънградските райони
Едно от ключовите измерения на проекта IN SITU е програмата за изграждане на капацитет и развитие на умения, създадена с цел насърчаване на предприемачески социални и бизнес модели и иновации във всеки от шестте региона на LAB (Финландия, Ирландия, Латвия, Исландия, Азорските острови, Хърватия) и отговаряща на нуждите на участниците в ТПП в тези региони.
Шестте обучителни сесии бяха проведени във Валмиера, Латвия, и онлайн на 24-25 април 2024 г. в партньорство между Латвийската академия за култура и Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кр. Сарафов”, България. Темите варираха от овладяване на разказването на истории, ангажиране на публиката, кандидатстване за финансиране до съвети и методи за стратегическо сътрудничество и работа в мрежа на местно и международно ниво. Семинарът събра опитен екип от водещи и фасилитатори – д-р Ива Земете, Мг, чл. Елизабет Паласиоса, Mg. Арт Илона Асаре, Mg. Art Лине Якобсоне, доц. д-р Ема Константинова и проф. д-р Лидия Върбанова.
Организираният брънч с местни мениджъри в областта на изкуствата, артисти, политици и експерти беше отлична възможност за създаване на контакти, споделяне на знания, обмен на идеи и представяне на иновативните казуси на IN SITU: „Градината като функционален декоративен ресурс при формирането на общността LAUX“ и „Мрежата от имения в окръг Валмиера“.
Семинарът се проведе онлайн и офлайн, в съвместна и отворена среда, като помогна на участниците да получат различни съвети и техники за управление на творчески организации и проекти в извънградски райони. Анализът на въпросника за обратна връзка показва, че 76,9 % от участниците са отговорили, че семинарите са били „много добри“, а 23,1 % – като „добри“. Участниците оценяват най-много компетентността и знанията на поканените лектори/модератори, дизайна на съдържанието на програмата и обсъжданите теми, чудесната атмосфера и възможността за създаване на контакти.
Следващите семинари IN SITU CCIs ще се проведат в Боргарнес, Исландия и ще бъдат онлайн на 30-31 май 2024 г. Останете на линия и се присъединете към нас!
НАТФИЗ партнира с Университета Bifröst, Исландия в обучение по проект ИН СИТУ
Отключете потенциала на вашата марка: Предоставяне на възможности за творци и предприемачи
30-31 май 2024 г., Боргарнес, Исландия и онлайн
Университетът Bifröst ще бъде домакин на динамичен двудневен семинар, предназначен за предприемачи, артисти, културни мениджъри, преподаватели, студенти и всички членове на общността, които желаят да подобрят уменията си за разказване на истории и да засилят въздействието на своите предприятия. На фона на зашеметяващата природа на Боргарнес, Западна Исландия, това трансформиращо събитие ще се проведе на 30 и 31 май и се организира в сътрудничество с Националната академия за театрално и филмово изкуство “Кр. Сарафов.”
Програма на събитието:
Вторник 30.05.2024
11:00 – 12:30 – Регионална идентичност и колективна търговска марка (на английски и исландски език)
Каролина Касталди, специалист от Университета в Утрехт, и Ейрикур Сигурдсон от Исландската служба за интелектуална собственост
15:30 – 17:00 – Комуникация и разказване на истории (на английски език), Майкъл Хендрикс, дизайнер и художник
Сряда 31.05.2024
11:00 – 12:30 – Как да направим добра кандидатура – инструменти за обучение (на английски и исландски език)
Лидия Върбанова, Национална академия за театрално и филмово изкуство “Кр. Сарафов”, България, и Бярджей Анна Гурбрандсдотир, консултант
За допълнителна информация, моля, свържете се с Анна Хилдур Хилдибрандсдотир на адрес: annah@bifrost.is
За да се регистрирате за участие в някоя от сесиите на семинара, моля, последвайте тази връзка.
След успешното завършване на семинара, ще получите сертификат за участие.
IN SITU е четиригодишен проект, който съчетава научни изследвания и експериментални действия за развитие на иновационните практики, капацитета и потенциала на културните и творческите индустрии (КТИ), базирани в извънградски райони на Европа. Тринадесет университета и изследователски институти от 12 европейски държави си сътрудничат в изследването, което се ръководи от Центъра за социални изследвания на Университета в Коимбра, Португалия. Западна Исландия е един от шестте експериментални района на проучването, а семинарът е част от обучението, предлагано по проекта във връзка с проучването. Проектът се финансира от програмата за научни изследвания и иновации “Хоризонт Европа” на Европейския съюз по споразумение за безвъзмездна помощ № 101061747.
Съвместен интерактивен семинар: “Развийте своя иновативен и творчески потенциал в извънградските райони!”: 24-25 април, Valmiera Museum, Латвия и онлайн (чрез Zoom)
Latvian Academy of Culture (ЛАК) кани артисти, мениджъри и предприемачи в областта на изкуствата, професионалисти в областта на културата, изследователи, преподаватели, студенти, създатели на културни политики и всички заинтересовани да се присъединят към съвместния интерактивен семинар, организиран в партньорство с National Academy of Theatre and Film Arts “Kr. Sarafov (НАТФИЗ). Семинарът се провежда в рамките на IN SITU projectна програма “Хоризонт Европа”, който подкрепя работата на творческите и културните индустрии в извънградските райони на Европа.
Ще се проведат шест съвместни сесии, които ще започнат в сряда сутринта на 24 април, и ще продължат през целия четвъртък, 25 април 2024 г. Те имат за цел да дадат възможност на участниците да подпомогнат промяната, да осигурят финансиране, да овладеят сътрудничеството и работата в мрежа в извънградски райони. Темите на сесиите варират от изследване на силата на разказването на истории, споделяне на практики на социално предприемачество и устойчиви модели в извънградските райони, през разработване на стратегии за финансиране от ЕС, до насърчаване на стратегическото сътрудничество и работа в мрежа в извънградските райони.
Можете да се включите в шестте сесии по-долу (или в някои от тях по ваш избор) онлайн или лично. Часовата зона е източноевропейско време (EET):
- Сесия 1: 24 април (9:30-11:00) „Овладяване на ангажираността на аудиторията“: (с Ема Константинова, НАТФИЗ): Силата на разказването на истории
- Сесия 2: 24 април (11:30 – 13:00 ч.) „Историята като преживяване“: Избор на подходяща медия и създаване на интерактивност (с Елизабет Паласиоса, LAC/Story Hub)
- Сесия 3: 25 април 2024 г. (9:30 – 11:00 ч.) „Овластяване на промяната: Социално предприемачество и устойчиви модели в извънградски райони“ (с Иева Земете LAC и Лидия Върбанова, NATFIZ)
- Сесия 4: 25 април (11:30-13:00 ч.) „Успешни заявления за финансиране от ЕС и разнообразяване на източниците на приходи“: Съвети и научени уроци (с Лидия Върбанова).
- Сесия 5: 25 април (14:00-15:30 ч.) „Насърчаване на стратегическото сътрудничество в извънградските райони: Международни и местни практики“ (с Лидия Върбанова и местен гост)
- Сесия 6: 25 април (16:00-17.30 ч.) „Овладяване на изкуството на работа в мрежа: Съвети за изграждане на отношения на местно и международно ниво“ (с Илона Асаре, ЛАК и местен гост)
Lidia Varbanova, професор и програмен директор в НАТФИЗ, заявява: “Творчеството не познава граници и като приемаме творчеството и иновациите в извънградските райони, ние се отваряме за нови подходи и решения на различни проблеми. Вярваме, че чрез този семинар ще имаме възможност да обменим гледни точки, да получим свеж поглед и да създадем ценни връзки.”
За да се регистрирате за някоя от сесиите на семинара, моля, последвайте тази връзка: https://forms.gle/NMLpJfcNxLD7a1zF8 (моля, отворете с браузъра Chrome). След успешното завършване на семинара ще получите сертификат за присъствие.
За повече информация относно семинара и регистрацията, моля, свържете се с Илона Асаре на адрес: Ilona.asare@lka.edu.lv
За медийни запитвания и допълнителна информация, моля, свържете се с Лаура Брутан на: laura.brutane@lka.edu.lv
Facebook: @INSITULatvia
Проектът IN SITU получи финансиране от програмата за научни изследвания и иновации “Хоризонт Европа” на Европейския съюз в рамките на споразумение за безвъзмездни средства № 101061747.
Семинари за творческата индустрия в Голуей: “Повишете своя иновативен и творчески потенциал в извънградските райони!”: 22-23 февруари, Университет на Голуей, Ирландия и онлайн
Вие сте артист или творец, който иска да развие уменията си в бранша? Интересувате ли се да научите повече за стратегиите за финансиране, използването на нови технологии и управлението на творчески пространства?
University of Galway’s UrbanLab кани артисти, творци и всички, които проявяват интерес, да се включат в поредица от безплатни семинари, организирани в партньорство с National Academy of Theatre and Film Arts в София, България. Работилниците се провеждат в рамките на IN SITU project на програма “Хоризонт Европа”, който подкрепя работата на творческите и културните индустрии в извънградските райони на Европа.
Четири съвместни семинара ще се проведат като интерактивни и отворени пространства, които ще започнат в ранния следобед на 22 февруари, четвъртък, и ще продължат до 23 февруари, петък, 2024 г. Те имат за цел да помогнат на участниците да придобият нов поглед върху творческите индустрии и да подобрят уменията си. Темите варират от това да се даде възможност на участниците да проучат използването на нови творчески технологии в работата си, през разработването на стратегии за финансиране и управление на творчески пространства, изграждане на партньорства с други творци и заинтересовани страни. Д-р Марк Рейни, член на UrbanLab Galway и изследовател по проекта IN SITU, заявява: “Творческата работа е много повече от крайния продукт или произведението на изкуството. Тя е свързана и с начина, по който се стига до него. В този смисъл набирането на средства, управлението на пространството, разработването на стратегии и използването на нови творчески технологии за популяризиране са от съществено значение. За нас е огромно удоволствие да посрещнем членовете на НАТФИЗ в Голуей и да споделим техните умения и прозрения”. University of Galway’s Centre for Creative Technologies също ще подкрепи семинарите, които обещават да бъдат вълнуващи, информативни и забавни.
Можете да се включите в четирите семинара (или в някои от тях по ваш избор) онлайн или лично в семинарната зала на партерния етаж на Hardiman Library Building в кампуса на Университета в Голуей:
‘Telling New Stories with Creative Technologies’ (четвъртък, 22 февруари, 13.30 – 17.00 ч.)
‘Creative Funding at the Edge’ (петък, 23 февруари, 9.30 – 11.00 ч.)
‘New Creative Spaces’ (How to Manage and Develop a new Creative Space) (петък, 23 февруари, 11.30 – 13.00 ч.)
‘Strategic Alliances and Coalition Building’ (петък, 23 февруари, 14.00 -17.30 ч.)
Prof. Dr. Lidia Varbanova, професор и програмен директор в НАТФИЗ, който ще води някои от семинарите, заявява: “Артистите се нуждаят от своите публики и поддръжници, които да подхранват работата им със силата на постоянното сътрудничество. Създадохме тези семинари за артисти, предприемачи в областта на изкуствата и мениджъри, които искат да процъфтяват в постоянно развиващия се свят на творчеството. Възползвайте се от тази възможност, за да разгърнете своя предприемачески дух и иновационен потенциал!
За да се регистрирате за някой от тези безплатни семинари, моля, последвайте тази връзка:
https://forms.gle/pzk9hBVUVEweraeeA (моля, отворете с браузъра Chrome). След успешното завършване на семинарите ще получите сертификат за присъствие.
За повече информация относно семинарите и регистрацията, моля, свържете се с нас на адрес: urbanlab@universityofgalway.ie
За медийни запитвания и допълнителна информация, моля, свържете се с Марк Рейни на адрес: mark.rainey@universityofgalway.ie
Twitter: @GalwayLab; Facebook: UrbanLab Galway; Instagram: urbanlabgalway
NB! Работният език е английски!
Проектът IN SITU получава финансиране от програмата за научни изследвания и иновации “Хоризонт Европа” на Европейския съюз в рамките на споразумение за безвъзмездни средства № 101061747.
Проектът IN SITU събира НАТФИЗ и Университета в Турку, Финландия по темата иновации и предприемачество в извънградски райони
Съвместният интерактивен семинар “Как артистите и творците могат да бъдат по-предприемчиви и иновативни в извънградските райони?” се проведе във Финландия в Морския музей в Раума (31 октомври – 2 ноември 2023 г.) и имаше за цел да подобри предприемаческия и иновативния капацитет на артистите, които живеят и работят в извънградските райони във Финландия. Очакванията са да се разкрият нови възможности за сътрудничество, партньорство и генериране на приходи. Тази част от проекта IN SITU за изграждане на капацитет “Иновации на място в културата и творческите индустрии” има за цел да постигне мултиплициращ ефект на проведените серии от обучения, консултации и менторски сесии във всеки един от шестте LAB региона, свързани с проекта IN SITU (Финландия, Ирландия, Латвия, Исландия, Азорските острови, Хърватия), и да отговори на нуждите на участниците в ТПП в тези региони.
Семинарните сесии обхванаха актуални и необходими теми, свързани с подобряването на уменията на артистите и творческите предприемачи да кандидатстват ефективно за различни външни източници на финансиране; подобряване на артистичните способности чрез добавяне на допълнителни умения за използване на цифрови технологии и бизнес модели онлайн; усъвършенстване на уменията за прилагане на визуални и писмени разкази за подобряване на видимостта и спечелване на аудитория; ефективно прилагане на стратегии за сътрудничество на местно ниво.
Семинарът беше проведен от екип на Националната академия за театрално и филмово изкуство “Кр. Сарафов“, София с ръководител проф. д-р Лидия Върбанова – ръководител на магистърска програма, доц. д-р Елена Тренчева – декан на факултет “Екранни изкуства”, Любомира Костова, докторант и Мила Велчева – арт мениджър и юридически съветник.
Важна част от семинара беше работната среща “Бъдещето на наследството”, водена от адв. проф. Катрина Сийвонен и адв. проф. Паулина Латвала-Харвилахти от Университета в Турку, чиято цел беше да се създаде визия за бъдещето на културата и творческите индустрии, като се върнем 50 години назад във времето и след това се насочим към бъдещето.
В обучението участваха онлайн и офлайн местни финландски артисти и представители на други малки организации в областта на изкуствата, както и мениджъри в областта на изкуствата от други държави.