ЕМПАКТ. Колаборативни интердисциплинарни творчески проекти 

Национална академия за театрално и филмово изкуство „Кр.Сарафов“

 

„МУЗЕЙ НА ЕМОЦИИ“

Творчески проект и пърформанс

 

 По идея на Александър Манджуков

вдъхновен от разговор с Ваня Тодорова (конна база „Ахил“)

Участват – студенти 1ви курс специалност Театър на движението в НАТФИЗ – Танцов театър

с худ. рък. Ал. Манджуков

Музикална среда – Бах, Вивалди, природни звуци

 

 

Анотация

Музей на емоции е пърформанс търсещ пътища към нашата собствена емоционална интелигентност. В бързо развиващия се свят на изкуствен интелект, на научни достижения и технологична революция, забързани в бързото консумиране на удоволствия емоционалния живот на човека преживява крах и разруха. Изчезващ вид ли са човешките емоции и комуникацията ни през тях?

Описание на идеята

Фокусът на представения артистичен проект e интервенция между артист и професионалист от друга област, с акцент върху една от основните теми на проекта – Емпатията. Като професионален артист от сферата на танцовия театър откривам връзка между езика на телестността и емпатичното въздействие през тялото за изграждане на пърформънс. Артистичното представяне през тялото и връзката с публиката осъществява специфично въздействие върху зрителя през невидима връзка и разглежда взаимоотношението като проекция на човешки проблем. Ще фокусираме този творчески проект върху разбирането на емпатията като формула, която я представя, като пасивно-съзерцателно отношение към преживяванията на другия – съпреживяване или съчувствие, но без активна намеса за промяна чрез действия (Psihologiceskii slovar, 1983: 413).

 

Ключови аспекти

За целите на артистичната интервенция е осъществен разговор тип интервю с професионална гледачка на коне (коняр), която работи с конете с цел поддържаща терапия за деца и хора с дефицити и ДЦП. Основни теми провокиращи творческия екип от този разговор са:

  • Интересен паралел между боксовото отглеждане на конете и само-изолацията на хората – сами в собствените боксове потънали в друга кутия, която се представя за прозорец към света. И паралел между комуникацията с природа и комуникацията с изкуствен интелект.
  • За общуването през „емоционалната интелигентност“. Човек общува със заобикалящия го свят извън рационалното разбиране за него. „Емоционалната интелигентност“ е един възможен път за комуникация със света на другите „чувстващи същества“ и само комуникацията през нея може да ни позволи свобода и спокойствие.
  • Социален експеримент представен от Ваня Тодорова (не е неин авторски), който провокира творческия екип за създаването на една определена интеракция с публиката.
  • Емпатичната комуникацията човек-кон: съществуват различни видове терапевтични практики за възстановяване на психическо равновесия през връзка човек – кон, както за обособяване на здрава психическа структура, така и за развиване на определени качества у човек за по-човешко отношение и присъствие с друг човек. За работа и възстановяване на коректни емпатични връзки в обществото и за ролята човек – общество. За работата за деца с дефиците и не само. Децата с типично развитие все повече започват да изпитват симптоматика на съвременните болести като свръхактивност, дефицит на внимание и др. Терапевтичната работа с коне – коне „гъба и батерия едновременно“ – е добра рехабилитационна система за развитие.

Пърформансът се базира на специфично определено пространство, което е асоциация за арена, за манеж на свободен ход при конете. Всеки студент – артист е поставен в собствен бокс или пространство и се опитва през телесно живеене на определена емоция да осъществи някакъв вид връзка със зрителя. В зависимост дали е успешен или не реакцията на емоцията ще е различна.

Втората част на пърформанса е специфично изграждане на видима мрежа от нишки като емоциите ще опитват да свързват зрителя с определени боксове, клетки, емоции. И последвалото насилствено прекъсване на тези връзки, което се проявява върху зрителя когато тази видима нишка бива прекъсната. Смесен опит за пресъздаване на представения пример от Ваня Тодорова и психологическа игра от семейната психотерапия, в която всеки член на семейството е свързан с друг член на семейството през видима нишка. Игрта на роли, значимост и връзка в семейството (като най-малка градивна единица на обществото). В пърформанса ще го препратим към емоциите като градивен елемент на собствената ни емпатия.

Третата част на пърформанса ще предостави избор на аудиторията да се почувства свободата като висша цел на човека.

Пърформансът ще бъде осъществен на голяма сцена на НАТФИЗ в рамките на календара на ЕМПАКТ с участието на студенти от специалност  „Театър на движението – танцов театър“.

 

 

ЕТАПИ НА ПРОЕКТА

ЕТАП 1

Проведено интервю с коняр, човек който работи с коне, учи деца и възрастни да общуват с конете и да яздят. Интервюто е заснето в конюшните на конна база „Ахил“ гр. София, България, с Ваня Тодорова. Като основния фокус на разговорът е връзката и комуникацията на човек с конете и съответно как този тип общуване влияе на емпатията ни спрямо други хора. Как животното успява да комуникира с човек? И кое е ключовото в изграждането на емпатична връзка през „емоционалната интелигентност“.

Поради близостта на основна пътна артерия, атмосферата на записа е смес между спокойствието на природата и индустриалния и технологичен напредък на човечеството, което кореспондира изключително адекватно с темите засегнати в разговора.

Място на събитието: Конна база “Ахил”, бул. „Симеоновско шосе“, между кв. „Симеоново“ и с. Бистрица, гр. София, България

Дата на събитието: 22 май 2023 г.

Участници: Александър Манджуков и Ваня Тодорова

РЕЗУЛТАТИ:

  • Кратък филм, който да представи гледната точка на професионалист и да провокира артист за създаване на пърформанс за съответните емпатични връзки.
  • Изграждане на идея и концепция за пърформанс със заглавие „Музей на емоции“.

ЕТАП 2:

Вторият етап е в действие: изследователски експеримент заедно със студенти Театър на движението – танцов театър, чийто финален етап е реализацията на сценичен пърформънс инспириран от представеното по горе интервю. Студентите са провокирани през различни емоции и начинът, по който те могат да въздействат и да изразят през телесността. Тази комуникация между изграждането на образ на емоция през тялото и изграждането на връзка със зрителя не само спомага за техния обучителен процес, но и е добра основа за изграждането на съответния сценичен пърформанс. Като допълнение самите участници никога не са имали досег до подобна сценична реализация от сферата на перформативните изкуства и за тях е предизвикателство да се срещнат с такъв вид концептуално изкуство.

Място на събитието: Голяма сцена, Театър НАТФИЗ

Дата на събитието:

  • Pепетиционен период 16. 09.23 – 27.10.23
  • Планирана дата на представлението пред публика 10.2023.

Участници: Студенти от НАТФИЗ специалност Театър движение – танцов театър с худ. Рък. Александър Манджуков.

ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ:

  • Създаване и представяне на сценичен пърформънс
  • Изследване и запознаване на млади бъдещи артисти и тяхната публика с различни емоции и емоционална компетентност и комуникация за пълноценно общуване и различни съвременни сценични форми.
  • Провокиране на публиката към един различен вид представяне, интеракция и участие.

Логистика:

За изграждането на пърформанса са уредени сценични и сценографски детайли. Единствена необходимост има от закупуването на 10 големи листа – тип кадастрон, на които да се напишат ключовите емоции/думи; 10 метра прежда или друг вид цветни дълги нишки и две ножица.

За заснемане и отчет разчитаме на екип ЕМПАКТ да подпомага.

За плакат.

Предлагам плакатът да е изграден от различни знакови произведения на изкуството (различни видове и жанрове) преплети в една мрежа от цветни нишки, като едната е видимо прекъсната.

Интервю: https://www.transfernow.net/en/dltransfer?utm_source=20231001ParAGUH0

 

Проектът се ко-финансира от програма Творческа Европа на Европейския съюз съгласно споразумение No: 101055903 – EMPACT – CREA-CULT-2021-COOP

Проектът е осъществен с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура”